15 książek na Halloween

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Zatem przed nami co najmniej kilka dni, podczas których poprzebierane za potwory dzieciaki będą chodzić od drzwi do drzwi, żądając słodyczy. Proponuję, by, zamiast tak bezrefleksyjnie kopiować amerykańskie zwyczaje, w tym roku ten czas spędzić oryginalnie. Kupcie dużo słodkości i razem z dziećmi, partnerami, psami, kotami i wszelkimi domowymi pupilami, zabunkrujcie się na kanapie, wspólnie czytając. A naprawdę jest co. Wybrałem dla Was kilka klasycznych powieści grozy. Kilka nieoczywistych, w tym jedną bardzo zaskakującą, a także coś lekkiego, z humorem. Dla miłośników literatury faktu też się coś znajdzie.

1. Neil Gaiman - "Księga cmnetarna "

Jedna z lepszych powieści Gaimana, skierowanych do młodego czytelnika. Z powodzeniem mogą ją jednak czytać i osoby starsze. Jest to opowieść o chłopcu, którego rodzice zostali zamordowani. On sam, będąc jeszcze raczkującym berbeciem, niczego nieświadom, opuszcza dom, udając się na wędrówkę, która doprowadzi go do pobliskiego cmentarza. Morderca podąża za chłopcem, którego zauważają mieszkające na cmentarzu duchy. Postanawiają przygarnąć dziecko, a jego nowymi rodzicami zostają państwo Owens, również duchy. Mijają lata spędzone w nekropolii, morderca wciąż poluje na chłopca, a w jego życiu pojawia się też uczucie… Zabawna, wzruszająca i jak zawsze świetnie napisana historia.

2. Bogna Wernichowska, Maciej Kozłowski - "Duchy polskie, czyli krótki przewodnik po nawiedzanych zamkach, dworach i pałacach"

Książka w formie semi-przewodnika, przedstawiająca popularne nawiedzone zamki, pałace i inne tego typu miejsca, z którymi wiąże się jakaś nadprzyrodzona legenda. Może posłużyć za podstawę do wyjazdowej alternatywy dla halloweenowego łażenia za cukierkami, czyli wspólny wyjazd z rodziną, szlakiem polskich duchów.

3. Allan Kardec - "Księga duchów"

Wydana jeszcze w XIX wieku, Księga duchów jest jednym z najbardziej znanych i wciąż aktualnych, a także najbardziej kompletnym opracowaniem na temat duchów i zjawisk nadprzyrodzonych. Autor zebrał ponad tysiąc najczęściej zadawanych duchom pytań i odpowiedzi na nie, jakie otrzymał od duchów. Allan Kardec był naukowcem i badał zjawiska nadprzyrodzone w typowo naukowy sposób.

4. Stephen King - "Cmętarz zwieżąt "

Rodzina Creedów, mąż, żona i dwoje dzieci, przenoszą się z Chicago do małego miasteczka Ludlow w stanie Maine. Tym samym rozpoczynają nowe, sielankowe życie, w dużym, wygodnym domu, z miłymi sąsiadami za płotem. Jedyny minus nowego miejsca zamieszkania to ekspresowa droga szybkiego ruchu, którą z szaloną prędkością mknął tiry. Droga znajduje się bardzo blisko posiadłości Creedów. Pewnego dnia jedno z przejeżdżających aut potrąca kota należącego do rodziny. Martwy pupil zostaje pochowany na pobliskim cmętarzu dla zwieżąt. Jak głosi legenda, znajdował się tam kiedyś indiański cmentarz. Kilka dni po pogrzebie kot pojawia się w domu cały i zdrowy, ale zupełnie odmieniony. To dopiero początek problemów, jakie spadną na rodzinę.

5. Alice Hoffman - "Practical magic"

Lekka opowieść fantasy z elementami horroru, którą zapewne kojarzycie ze świetnej ekranizacji z udziałem Sandry Bullock i Nicole Kidman. Historia Sally i Gillian Owens, sióstr pochodzących z rodziny czarownic. Od kilku pokoleń rodzinę prześladuje pech związany z uprawianiem magii. Matka dziewczynek umiera, a opiekę nad nimi przejmują dwie stare ciotki. Sally marzy tylko o tym, by żyć normalnie, bez czarów, i być częścią lokalnej społeczności. Gillian natomiast, obdarzona mniejszymi niż siostra zdolnościami, korzysta z życia, i chętnie by trochę magii uprawiała. W dorosłym życiu Gillian pakuje siebie i siostrę w tarapaty związane z upierdliwym kochankiem i czarną magią. Zabawna, ciepła i magiczna historia. Jak dotąd nieprzetłumaczona na język polski.

 

6. Christopher Humphreys - "Wład Palownik: Prawdziwa historia Drakuli"

Każda legenda skrywa w sobie ziarno prawdy. Opisywana i filmowana na wszelkie możliwe sposoby historia Hrabiego Draculi i wampirów jako takich, także ma swoje prawdziwe podłoże. Drakula istniał naprawdę i był władcą Wołoszczyzny. Zwano go Synem Diabła. Był tyranem i sprawiedliwym władcą jednocześnie. Uczestniczył w krucjatach i mordował niczym rzeźnik. Był także namiętnym kochankiem. I to właśnie z ust jego ukochanej, najbliższego towarzysza i zdrajcy, oraz spowiednika poznajemy historię człowieka, który dla kultury masowej na zawsze pozostanie nieśmiertelnym, żądnym krwi potworem.

 

7. Miloš Urban - "Lord Mord "

Autor nawiązująca stylistycznie do starej, gotyckiej powieście grozy. Akcja rozgrywa się w Pradze, pod koniec XIX wieku. Stara, średniowieczna zabudowa miasta ulega zniszczeniu podczas modernizacji żydowskiej dzielnicy, Josefova. To, co pozostało, stara się uratować Lord Mord, uzależniony od absyntu i narkotyków gruźlik, wyrzutek z kompletnym bzikiem na punkcie starych budynków. Kupuje dom na Josefovie i rzuca wyzwanie biurokratom z urzędu miasta. Tymczasem nocną Pragę nawiedza potwór zwany Kleinfleisch. To jego obwinia się o morderstwa prostytutek. Gdy znika kochanka Lorda, ekstrawagancki mężczyzna staje się częścią mrocznej historii miasta.

 

8. Władysław Reymont - "Wampir "

Tak, tak, nie przewidzieliście się. Tę książkę napisał autor Chłopów. Akcja powieści rozgrywa się w Londynie. Głównym bohaterem jest Zenon, poeta i emigrant, którego po stolicy Wielkiej Brytanii ścigają demony, a dokładnie jeden, pod postacią rudowłosej Daisy. Znajdziemy tu dużo wątków spirytystycznych, obrzędów satanistycznych i oczywiście wampiry, jako personifikację ludzkich pragnień i grzechów.

 

9. Bram Stoker - "Dracula"

Powieść, którą spokojnie można uznać za królową gatunku. Klasyczna opowieść o wampirach, konkretnie o jednym, czyli słynnym Hrabim Draculi. Zło, krew, miłosny trójkąt przyobleczone w dziewiętnastowieczne stroje i scenografię. Bram Stocker dał zielone światło wszystkim dwudziestowiecznym pisarzom, którzy do dziś się na nim wzorują.

10. Edgar Allan Poe - "Opowiadania"

Jeśli lubicie się bać, to lektura któregokolwiek z tomów opowiadań Poe jest dla Was wskazana. Edgar Allan Poe potrafi przestraszyć dosłownie wszystkim, nawet pisząc o kocie. Jest legendą, ojcem współczesnego kryminału, powieści grozy i fantastyki.

11. Mary Shelley - "Frankenstine"

Kolejna klasyczna powieść, będąca fundamentem dzisiejszej literatury grozy i horroru. Jest to opowieść o doktorze Wiktorze Frankenstein, który za sprawą nauki ożywił umarłego, dając światu potwora. Bardzo złożona powieść, będąca nie tylko horrorem, ale też głęboką analizą psychologiczną. Prawdziwy majstersztyk.

12. Ira Levin - "Dziecko Rosemary"

Najbardziej przerażające historie to te, które dzieją się w naszym otoczeniu, za ścianą u sąsiadów, albo w ciemnym zaułku za rogiem. Nie dopowiedziane, nie całkiem zobaczone, może to pomyłka, może przewidzenie, a może nie? Bo zło może czaić się wszędzie. Zwłaszcza u dziwnych sąsiadów albo we własnej sypialni. Niepokojąca, parna, gęsta od symboliki i napięcia powieść sprawi, że nawet długo po jej przeczytaniu będziemy czuć się niepewnie.

13. Shirley Jackson - "Nawiedzony dom na wzgórzu"

Stary, mroczny i od dawna opuszczony dom na wzgórzu cieszy się złą sławą. Pewnego dnia do owego domostwa przybywa grupka ludzi. Doktor Montague, znawca okultyzmu, który szuka niezbitych dowodów na istnienie zjawisk paranormalnych. Posiadająca sporą wiedzę na temat duchów Eleanor, asystentka doktora. Jest jeszcze Luke, spadkobierca posiadłości. Początkowo niewinne, niczym w lunaparku, tajemnicze odgłosy, samoistnie zamykające się drzwi i poruszające się przedmioty, przybierają na sile, a pobyt w nawiedzonym domu zmienia się w koszmar. Na podstawie powieści Netflix nakręcił popularny serial.

14. Francis Paul Wilson - "Twierdza"

Druga wojna światowa. Rok 1941, Rumunia. Gdzieś w Karpatach wędruje oddział Wehrmachtu. Żołnierze docierają do niewielkiej wioski, gdzie mają odpocząć i obsadzić posterunek. Na kwaterę zostaje wybrany starożytny zamek. Wieśniacy próbują ich ostrzec przed owym zamkiem, ale dzielni żołnierze nie zwracają na to uwagi.  Wkrótce po zajęciu zamku żołnierze zaczynają ginąć w tajemniczych okolicznościach. Uwieziona w zamku potężna i wroga siła, próbuje się wydostać.

15. Robert McCammon - "Magiczne lata"

Opowieść o dojrzewaniu i duchach, z odrobina humoru. Pewnego dnia Cory, nastoletni chłopiec, jest świadkiem zbrodni. Widzi staczający się do jeziora samochód ze zmasakrowanymi ciałami. Chłopak postanawia odkryć kto za tym stoi. W tym celu bacznie przygląda się swoim sąsiadom i znajomym, dokładnie analizując życie w Zephyr, rodzinnym miasteczku. Moment utonięcia samochodu widział również ojciec chłopca, którego dręczą teraz niepokojące sny. Wsparciem dla nieletniego detektywa będzie również Dama, wiekowa murzynka, uznawana przez miejscowych za czarownicę.

(Visited 1 120 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.