9 kobiet piszących pod męskim pseudonimem

Publikowanie książek pod przybranym nazwiskiem lub pseudonimem to historia stara jak świat. W ten sposób Romain Gary otrzymał dwukrotnie nagrodę Goncourt, najpierw jako on sam, a potem jako Émile Ajar. Powody do ukrywania się za fasadą nieswojego nazwiska mogą być różne, od kulturowych, przez rasowe na politycznych skończywszy. W historii literatury o dziwo więcej znajdziemy mężczyzn, którzy podpisywali się pseudonimem, ale to piszącym kobietom dziś poświęcamy uwagę.

1. Karen Blixen

Najbardziej znana duńska pisarka. Arystokratka i podróżniczka zakochana w Afryce. Powieść Pożegnanie z Afryką, dzięki której zasłynęła, opublikowała w 1937 roku pod pseudonimem Isak Dinesen. Było to jej panieńskie nazwisko. W ten sposób chciała uhonorować swojego ojca, Wilhelma Dinesena, który popełnił samobójstwo, gdy pisarka miała dziesięć lat. Karen Blixen publikowała także pod innymi pseudonimami: Osceola, Peter Lawless, Nozdref’s Cook.

2. Siostry Bronte

Trzy siostry, których powieści zaliczane są do klasyki literatury angielskiej, Anne, Charlotte i Emily Brontë. Gdy Charlotte, najstarsza sióstr udała się ze swoimi wierszami do wydawnictwa, usłyszała, że kobietom nie przystoi pisać. Siostry znalazły wyjście z tej sytuacji, sprzedając swoje utwory jako Currerem, Actonem i Ellisem Bellami. Pod tymi nazwiskami ukazały się słynne Wichrowe Wzgórza czy Dziwne losy Jane Eyre. Do dzisiaj jednak nie jest pewne, czy aby na pewno pozostałe dwie siostry parały się pisarstwem. Krążą teorie, mówiące jakoby wszystko napisała Charlotte, dzieląc się nimi z siostrami.

3. Gabriela Zapolska

W przypadku tej Pani już samo imię i nazwisko stanowi pseudonim. Naprawdę nazywała się Maria Gabriela Korwin-Piotrowska. Po pierwszym mężu Śnieżko-Błocka, a po drugim Janowska. Jako Gabriela Zapolska występowała na scenie. Sztuki zaczęła pisać w momencie, gdyż nie mogła już konkurować o główne role z młodszymi koleżankami. Niektóre ze swoich utworów, zwłaszcza te opowiadające o historii Polski, podpisywała jako Józef Maskoff albo Walery Tomicki. Miało to uchronić ją przed cenzurą i prześladowaniami zaborcy.

4. Maria Konopnicka

Maria Konopnicka to nie tylko baśń O krasnoludkach i sierotce Marysi. Autorka napisała też wiele nowel o charakterze społecznym i psychologicznym. Krytykowała pozytywistyczny program społeczny. Pani Maria była również poetką. Ponieważ jej małżonkowi nie podobały się literackie ambicje żony, przyjęła pseudonim Marko. Pisała też jako Jan Sawa, Ko-mar, Jan Waręż, Humanus, Ursus i Mruczysław Pazurek.

5. Nelle Harper Lee

Tak, autorka Zabić drozda, pierwowzór literacki Skauta, swoje dwie powieści opublikowała pod męskim imieniem i nazwiskiem. Właściwie w jej przypadku to nie do końca pseudonim, tylko jej drugie, typowo męskie imię i nazwisko. Krążą pogłoski o jej rzekomym homoseksualizmie. Być może to właśnie tym powodowała się pisarka, ukrywając swoje kobiece imię.

6. Amantyna Aurora Lucylla Dupin

Prawdopodobnie mało kto kojarzy tę panią o trudnym do zapamiętania imieniu i nazwisku. To nikt inny jak sławna George Sand, kochanka Chopina i pisarka. Ubierała się i zachowywała jak mężczyzna, łącznie z paleniem cygar i fajek. To było tylko przebranie, które umożliwiało jej udział w aktywnościach, niedostępnych dla kobiet choćby z racji niewygodnych, ciężkich sukien i gorsetów. George Sand narodził się z uczucia, jakie pisarka żywiła wobec Julesa Sandeau. W 1830 roku wydali wspólnie Le commissionnaire właśnie pod tym nazwiskiem. Miłość nie przetrwała długo. George Sand przetrwał do dzisiaj.

7. Mary Ann Evans

Pisarka i poetka. Kobieta odważna i bardzo wyzwolona jak na obyczajowość dziewiętnastego wieku. Zakochała się w żonatym mężczyźnie, George’u Henrym Lewesie, krytyku, pisarzu i wydawcy. Nie mógł się dla niej rozwieść, ale rozpoczęli wspólne życie, co było skandalem w tamtym czasie. Obracająca się w towarzystwie wolnomyślicieli, w dodatku kochanka żonatego mężczyzny, zmuszona była publikować pod pseudonimem George Eliot. Imię oczywiście zapożyczyła od partnera a Eliot było po prostu ładnym słowem. Dzięki temu posunięciu otrzymała spore honoraria autorskie.

8. Alice Mary North

To nikt inny jak Andre Norton, czyli osoba odpowiedzialna za powstanie bardzo popularnej kiedyś, także w Polsce, serii Świat Czarownic. Czemu pisarka skryła się za męskim imieniem? Prawdopodobnie to samo, co stawało na przeszkodzie pisarskiej karierze wielu innym kobietom, czyli płeć. Zwłaszcza fantastyka zdominowana jest przez mężczyzn. Udało się, gdyż jako pierwsza kobieta otrzymała Nebula Grand Master Award.

9. Margaret Astrid Lindholm Ogden

Robin Hobb jest chyba znany wszystkim miłośnikom fantastyki, ale czy wiesz, że to tak naprawdę kobieta? Trylogię Skrytobójca oraz Kupcy i ich żywostaki i wiele innych powieści, oraz opowiadań napisała Margaret Astrid Lindholm Ogde. Autorka publikuje też jako Megan Lindholm.


(Visited 324 times, 1 visits today)