Co w księgarni szeleści – czerwiec 2021

Spieszę Wam donieść, za czym warto będzie się rozglądać, jeśli w czerwcu odwiedzicie księgarnie. Tym razem tylko sześć tytułów. Kilka zaskoczeń, ciekawa literatura faktu, powieści, ale też komiks, który graficznie zapowiada się bardzo smakowicie.

1. Marek Górlikowski - "Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie"

Któż z nas nie pamięta tej pary miłośników zwierząt, chyba najbardziej znanych w Polsce  weterynarzy, dyrektora wrocławskiego Zoo i jego małżonki? Dzięki nim, prowadzonemu przez nich programowi telewizyjnemu, mieliśmy okazję poznawać dzikie zwierzęta w czasach, gdy podróżowanie po świecie nie było tak dostępne, jak jeszcze niedawno. Ludzie, którzy żyli swoją pasją i miłością do zwierząt. Nie wszystko jednak było tak piękne, jak mogłoby się wydawać. Górlikowski przedstawia zawiłą i często dramatyczną historię życia tej pary, zoo, mieszkających w nim zwierząt, a także innych ludzi, którzy w różnych zakątkach zoo znaleźli dla siebie azyl. To również opowieść o kontrowersjach, jakie narosły wokół Gucwińskich.

Znak, 02.06.2021

2. Ewa Winnicka - "Greenpoint. Kroniki Małej Polski"

Ewa Winnicka, spisując historię Polaków w nowojorskim Greenpoint, cofa się aż do XVII wieku, opisując kolejne fale emigracji, dziejowe zawieruchy, rewolucje. Opowiada o tych, którzy zbili majątki, o sklepikarzach i właścicielach pubów, a także o nędzarzach, dla których ta ziemia obiecana stała się grobem dla wszelkiej nadziei, oczekiwań, przyszłości. Wraz z autorką podglądamy codzienne życie, a także przekonujemy się, że amerykański sen, dla wielu okazał się koszmarem.

Czarne, 16.06.2021

3. Piotr Oleksy - "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag"

Polska, nizinny kraj, z niezbyt potężnymi rzekami, piękną krainą jezior, zarastającą pustynią, puszczą i zimnym morzem. Ale mamy też wyspy, choć nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że chętnie odwiedzane latem miejsce, Wolin i Uznam to bałtyckie wyspy. Piotr Oleksy spisał historię tego miejsca, które idealnie wpisuje się w dwudziestowieczne losy Europy. Jednych mieszkańców, osiadłych, zakorzenionych od pokoleń, wypędzono, by zrobić miejsce nowym, przybywającym ze wschodu, którzy przywieźli ze sobą pamięć innych miejsc. Na tym obcym terenie, blisko wciąż niepewnej i budzącej niepokój granicy, w obliczu żywiołów, zagrożenia ze strony wojsk radzieckich, a także wewnętrznego chaosu administracyjnego, musieli się przystosować i ułożyć życie od początku. To także osobista podróż w przeszłość własnej rodziny sąsiadów, znajomych i przyjaciół.

Czarne, 09.06.2021

4. Bartosz Sadulski - "Rzeszot"

Powieść, której obecność w ofercie wydawnictwa Książkowe Klimaty mocno mnie zaskoczyła. Przyzwyczajony do literatury niszowej z różnych zakątków świata, nie spodziewałem się powieści  polskiego autora.  I chyba właśnie dla tego, bardzo chcę ją przeczytać. Baron Münchhausen, bohater licznych tekstów literackich, a także filmów, biznesmen, szlachcic i awanturnik, prawdziwy celebryta swoich czasów. Ale nie Sadulski opowiada nie tylko o przyjacielu Słowackiego i Dickensa, ale też o naszych rodakach, o emigracji między powstaniami, o Galicji, o rodzących się i upadających naftowych imperiach. Trochę prześmiewcza i drwiąca.

Książkowe Klimaty, 16.06.2021

5. George Orwell - "Czy naprawdę schamieliśmy? Nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony"

Jeszcze jedna zaskakująca premiera. Zbiór tekstów niepublikowanych dotychczas w języku polskim. Czy naprawdę schamieliśmy? Rudyard Kipling – rzecznik brytyjskiego imperializmu czy wybitny, choć niedoceniany poeta? Kim byli „błotni nurkowie”? Jak dalece charakter naszego pisma świadczy o nas samych? Co mieli wspólnego Lenin i Jack London? Jakie są najpiękniejsze odmiany i gatunki brytyjskich róż? Na czym polega specyfika ogłoszeń matrymonialnych? Kim są naprawdę zbrodniarze wojenni? Jak pociski rakietowe V-1 i rakiety balistyczne V-2 zmieniły zwyczaje Anglików? Dlaczego poprawność polityczna zadecydowała o tym, że przemilczano biografię Stalina pióra Lwa Trockiego? Po prostu nie można przegapić tej premiery. Choć zajrzeć do środka i przekartkować. Myślę jednak, że gdy to uczynimy, nie odłożymy książki, puki jej nie doczytamy do końca.

Muza, 09.06.2021

opis wydawcy

6. Paco Roca - "Dom"

Tym razem bardziej niż treść, zainteresowała mnie okładka. Piękna, klimatyczna grafika jest świetną rekomendacją w przypadku powieści graficznej, gdzie zwracamy uwagę przecież także na kreskę. Komiks Paco Roca to opowieść o trójce rodzeństwa, które w rok po śmierci ojca przyjeżdża do domku letniskowego, by posprzątać i wystawić na sprzedaż. Taka konfrontacja ze wspomnieniami sprawia, że bohaterowie zaczynają obawiać się, iż wraz z wynoszonymi na śmietnik rzeczami, sprzedażą domu, pozbywają się też przeszłości, pamięci, w tym także o zmarłym ojcu. Jeśli reszta rysunków będzie równie atrakcyjna, to zapowiada się bardzo nastrojowy komiks.

Kultura Gniewu, 20.062021

(Visited 454 times, 1 visits today)

Jedna osoba skomentowała “Co w księgarni szeleści – czerwiec 2021

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.