Co w księgarni szeleści – sierpień 2018

Lato w pełni, a nawet bardziej niż w pełni. Zabójcze temperatury nie dają szans na czytanie, gdy nawet o dwudziestej godzinie termometry pokazują 30 stopni. Wydawcy książek najwyraźniej przestraszyli się tegoroczną wegetacją roślin, bardzo przyspieszoną, i przewidując szybkie nadejście jesieni, dosłownie zasypali rynek wartymi uwagi nowościami i wznowieniami. Przed wami najciekawsza siódemka.

1. Michał Rusinek, Aneta Załazińska - "Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna"

Coraz trudniej przychodzi nam rozmowa. Taka zwykła wymiana zdań, nawet na najbardziej banalny temat. Nie potrafimy mówić i słuchać przyjaciół i krewnych, a już odezwać się do przełożonego, współpracowników, podwładnych, tak by zostać usłyszanym i osiągnąć zamierzony cel wydaje się sztuką magiczną niemal. Autorzy tego poradnika opierają się na przykładach z życia wziętych, doradzają, wyjaśniają, ale i ćwiczą poprzez konkretne zadania do wykonania i filmom, które znajdziemy na dołączonej do książki płycie.

Wydawnictwo Znak

2. Anna Gavalda - "Rozbrojeni "

Anna Gavalda jest jedną z najciekawszych współczesnych pisarek francuskich, a z pewnością najczęściej tłumaczoną na język polski spośród wszystkich aktywnych pisarzy znad Sekwany. Długo przyszło nam czekać na kolejną powieść, a jeszcze dłużej na coś równie dobrego, jak debiutancki tom opowiadań. Może właśnie oczekiwanie dobiegło końca, gdyż w ręce polskiego czytelnika trafia kolejny tom opowiadań. Siedem opowiadań o ludziach osamotnionych, opuszczonych, zmagających się z poczuciem bycia gorszym, próbujących złagodzić ból istnienia w barach, zapijając go alkoholem. Wystarczy jednak małe, przypadkowe spotkanie, zdarzenie, odrobina obecności, by wszystko, łącznie z bohaterami, uległo zmianie.

Wydawnictwo Literackie

 

 

3. Zadie Smith - "Widzi mi się"

Książka, która powstawała przez osiem lat. Zbiór esejów, tekstów opiniotwórczych, spostrzeżeń brytyjskiej pisarki na temat świata. Jeden z zamieszczonych w książce artykułów można przeczytać w lipcowym numerze miesięcznika Pismo.

Wydawnictwo Znak

4. Omar El Akkad - "Ameryka w ogniu"

Za pół wieku z okładem, w 2074 roku, w USA wybuchnie druga wojna secesyjna. Na tle burzliwych, wojennych wydarzeń, poznajemy losy pewnej rodziny z Luizjany, o których opowiada sześcioletnia Sarat. Dziewczynka szybko musi się oswoić z przyspieszonym końcem dzieciństwa i grozą wojny, stając się narzędziem w rękach jednej ze stron konfliktu.

Wydawnictwo W.A.B.

5. Katie Kitamura - "Rozstanie"

Lubimy historie ze szczęśliwym zakończeniem, prawda? Szczególnie gdy jest to opowieść o uczuciach, o miłości. A jednak powieść, w której śledzimy proces rozpadu związku, bardzo się spodobała czytelnikom i krytykom. W ten sposób trafiła na półki naszych księgarń. On był przystojnym i popularnym pisarzem, ona należała do innego świata. Rozpad ich relacji rozpoczęły drobnostki, różnice zdań, pryskające złudzenia i coraz częstsze kłamstwa. O rozstaniu nikomu nie powiedzieli. Pewnego dnia ona, na prośbę teściowej, jedzie do niego do Grecji, gdzie pracował nad nową powieścią. To, co tam zastanie, zmienia dramat psychologiczny w thriller.

Wydawnictwo Literackie

 

6. Pierre Lemaitre - "Do zobaczenia w zaświatach"

Koniec 1918 roku. Francuscy żołnierze powracają do domów z frontu. Poznajemy okaleczonego Edouarda Pericourt i Alberta Maillarda o zwichniętej psychice. Młodych mężczyzn łączy wojenna trauma i życie bez perspektyw, w państwie, które nie kwapi się z pomocą weteranom. Jest jeszcze trzeci bohater, porucznik d’Aulnay-Pardelle, który wykorzystuje każdą okazję, by zarobić. Bierze udział w przetargu na założenie wojskowych cmentarzy i konkursie na pomnik ku czci poległych. Przyjaciele również stają do konkursu, nie wiadomo tylko czy w ramach zemsty, czy dla kpiny? A może jedno i drugie? Grand Prix Nagrody Goncourtów 2013.

Wydawnictwo Albatros

 

7. Édouard Louis - "Historia przemocy"

Młody paryżanin wraca do domu w wigilijną noc po udanej kolacji z przyjaciółmi. Jest czwarta nad ranem i ulice są puste. Nieopodal domu zaczepia go nieznajomy. Młody człowiek waha się, czy zaprosić nieznajomego do siebie, czy nie. Podejmuje w końcu decyzję, a ona będzie miała wpływ na resztę jego życia. Tyle dowiadujemy się z opisu wydawniczego. Niewiele. Jednak moja intuicja podpowiada, że będzie to zacna książka.

Wydawnictwo Pauza


(Visited 293 times, 1 visits today)