Odrastające kończyny i części ciała są dla nas wciąż czymś nieprawdopodobnym, choć naukowcy już od lat pracują nad tym, jak pobudzić komórki do regeneracji. W końcu po utracie mleczaków wyrastają nam kolejne zęby. Czemu nie maiłoby tak samo być z innymi organami? Czy rozmówcy Adama Piore faktycznie powiedzieli mu i pokazali wszystko? Można niemal ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że nie. Jednak już tylko, co autor opisał w swojej książce, wystarczy, byśmy ze zdumienia otworzyli szeroko oczy.
To o czym opowiada Adam Piore, daleko wykracza poza gdybania i teorie. W Magii bioinżynierii czytamy o konkretnych przypadkach. O udoskonalaniu protez, tak by funkcjonowały dokładnie jak prawdziwe nogi czy ręce, o ubraniach pozwalających wspinać się niczym Spiderman czy podnosić ogromne ciężary. O mutacjach genetycznych, telepatii i super pamięci. A to nie wszystko.
Piore opisując poszczególne przypadki cudów nauki, nie zatrzymuje się w miejscu, z którego większość obserwatorów uznałaby, że ma najlepszy widok. Idzie dalej, wchodząc w temat z butami, analizuje go od środka, na przykład wyjaśniając dokładnie jak działają mięśnie i ścięgna, jak zachowuje się ciało podczas biegu, skoku czy zwykłego marszu. Zdarz mu się także sięgać w przeszłość, czasem nawet dość odległą, zaskakując rewelacjami o broni biologicznej stosowanej przez Mongołów.
Autor przedstawia ten niełatwy temat w bardzo przystępny sposób, z rzadkim dla literatury popularnonaukowej nerwem i empatią. Wszelka fachowa terminologia i sformułowania, są podane w dosyć przejrzystej i zrozumiałej dla laika formie, ale i tak chwilami można się pogubić. Magia bioinżynierii wzbudza też ogromne emocje i obawy. Znając słabą naturę człowieka i jego pychę, musimy spodziewać się prędzej, czy później zabawa w Boga obróci się przeciwko nam. To również rozważania etyczne, dotyczące wykorzystywania zdobyczy technologii nie w naprawianiu, a w poprawianiu człowieka.
Poszczególne rozdziały książki Adama Piore są jak mozaiki, na które składają się liczne wątki, życiorysy, fascynujące historie. Te zaś tworzą jedną, wielką, poruszającą opowieść o nauce, która odmienia oblicze świata, ale też o człowieku i jego naturze.
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019
Patronat