Palcem po stronie – Estonia

Dziś zabieram Was w literacką podróż do jednego z moich ulubionych krajów europejskich, do Estonii. Była republika radziecka, jedno z mniejszych państw na starym kontynencie. Bardzo ciekawy kraj, urzeka architekturą i klimatem, białymi nocami. Trudno się tam żyje, gdy białe noce ustępują długim i ciemnym nocom łatwo o depresję. Warto więc przekonać się, o czym piszą Estończycy.

1. Sofi Oksanen - "Gdy zniknęły gołębie"

Pisarka o fińskich i estońskich korzeniach opowiada o Estonii lat czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, o niemieckiej i radzieckiej okupacji. Bohaterami powieści uczyniła dwóch kuzynów. Jeden jest kolaborantem, najpierw współpracującym z Niemcami, potem z komunistycznymi władzami. Drugi zaś walczy z okupantem i pomaga w ucieczce z kraju. Na przestrzeni kilku dekad ich drogi się przecinają, prowadząc obu bohaterów do zaskakującego finału. Powieści można było posłuchać podczas Europejskiej Nocy Literatury w 2015 roku.

Wydawnictwo Czarne

2. Anton Hansen-Tammsaare - "Nowy Piekielnik z Czartoryi"

Powieść nawiązuje do estońskiej bajki o prostodusznym diable i podstępnym gospodarzu. Przypomina trochę również nasz polskie legendy, których bohaterem jest diabeł Boruta. Książka ta jest pełną groteski satyrą  na temat Estonii lat trzydziestych XX wieku.  Trudna do zdobycia i raczej nie dla każdego strawna.

Wydawnictwo Czytelnik

3. Sofi Oksanen - "Oczyszczenie "

Kolejna powieść Sofi Oksanen rozgrywająca się w Estonii. Tym razem rzecz dzieje się na początku lat dziewięćdziesiątych, tuż po rozpadzie ZSRR i odzyskaniu niepodległości przez kraje nadbałtyckie. Starsza kobieta o imieniu Aliide znajduje na ulicy ciężko pobitą kobietę. Okazuje się Rosjanką uciekającą przed mężem sadystą. Zabiera ją do domu, starając się jednocześnie wybadać nieznajomą co do prawdziwości jej słów. Gość okazuje się skrywać wiele sekretów tak jak i Aliide.

Wydawnictwo Świat Książki

4. Aimée Beekman - "Katarynka"

Akcja powieści toczy się w bliżej nieokreślonej przyszłości. W tym przyszłym świecie funkcjonuje coś takiego jak Wydział Ewidencji Poglądów, a urzędnicy zajmują się głównie rozbudową biurokracji. Bohaterami są pracownicy właśnie tego wydziału, których mniej lub bardziej realistyczne przygody są przykrywką dla słów krytyki współczesnego nam świata. Choć powieść napisano lata temu, wciąż niestety pozostaje bardzo aktualna.

Państwowy Instytut Wydawniczy

5. Tadeusz Zubiński - "Historia literatury estońskiej od początków piśmiennictwa do roku 1940. Szkice literackie"

Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika literatury, jej historii i teoretyzowania na jej temat. Z trudem można dokopać się do owoców estońskiej twórczości literackiej w polskim przekładzie. Ta książka zatem niech będzie z jednej strony namiastką, z drugiej zaś wstępem do przygody z estońskim piśmiennictwem. Miejmy nadzieję, że kiedyś w ręce polskich czytelników trafi więcej książek z adresem wydawniczym Tallin.

Wydawnictwo Adam Marszałek

 


(Visited 163 times, 1 visits today)