
Byliście kiedyś w Słowenii? Naprawdę warto się tam wybrać. Pod wieloma względami jest to kraj bardzo zbliżony do Polski, ale równie wiele czynników sprawia, że Słoweńcy bardzo różnią się od nas, i reszty Słowian. Są bardzo życzliwi i spokojni. Dzisiaj żyje się tam bez pośpiechu. Dodajmy do tego jeszcze piękne okoliczności przyrody, fakt, że wszędzie jest blisko i czysto, nawet w publicznych toaletach. Mają tam świetną kuchnię i wina oraz niesamowite piwa. Jeśli jeszcze nie przekonałem Was do odwiedzin, to może uda się to autorom poniższych książek.
1.
- "Śmiech za drewnianą przegrodą"
Głównym bohaterem i narratorem powieści jest na wpół głuchy chłopiec. Jego matka zmarła przy porodzie, a ojciec uciekł do Kanady. Akcja rozpoczyna się w latach 50-ych ubiegłego wieku i w kolejnych kilku odsłonach poznajemy nie tylko rozwój bohatera i proces stawania się mężczyzną, ale też drogę i przemianę, jaką Słowenia, maleńki, ale fascynujący kraj, przeszła w XX wieku.
Wydawnictwo Czarne.
2.
- "Słoweński, Słoweńcy, Słowenia"
Autor przedstawia zarys historii języka słoweńskiego, literatury i piśmiennictwa w tym języku od czasów najdawniejszych, przez renesans, dziewiętnasty wiek i współczesność. Jedyna taka pozycja w języku polskim, prezentująca kulturę słowa pisanego tego przesympatycznego, jakże odmiennego od swoich braci, narodu słowiańskiego.
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
3.
- "Czefurzy raus!"
Jedna z najgłośniejszych powieści słoweńskich 2009 roku. Dzięki tej książce autorowi udało się na chwilę dokonać tego, czego nie zdołali zrobić politycy całego świata, połączyć kraje byłej Jugosławii i załagodzić wciąż obecne antagonizmy. Czefurzy raus! opowiada o imigrantach z byłych republik. Rozgrywa się w Słowenii i ukazuje złożoność, wielobarwność tego kraju.
Wydawnictwo Międzymorze
4.
- "Słowenia pod rządami Tity (1945-1980). W cieniu Jugosławii"
W koszmarze, jakim była wojna na Bałkanach w latach 90-ych, Słowenia odegrała niewielką rolę. Konflikt, który rozgorzał po ogłoszeniu niepodległości przez Chorwację i Słowenię, w tym ostatnim kraju trwała ledwie kilka dni i pochłonęła najmniej ofiar. Jednakże Słowenia nie zawsze była na marginesie. W czasach Jugosławii to właśnie Słoweńcy odgrywali bardzo ważną rolę w tym dziwnym tworze, rządzonym przez Tito. O tym opowiada Piotr Żurek.
Wydawnictwo Universitas
5. "Noc w Lublanie. Antologia współczesnej krótkiej prozy słoweńskiej"

Zbiór opowiadań współczesnych pisarzy słoweńskich powstał jako efekt warsztatów przeprowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim i Gdańskim. Uczestnicy zajęć przetłumaczyli wybrane opowiadania na język polski, a nad wszystkim czuwały dwie lektorki języka słoweńskiego, Jasmina Šuler Galos i Maša Guština.
Wydawnictwo Międzymorze