Palcem po stronie – Szwecja

Po długiej przerwie, wybieramy się w kolejną literacką podróż. Wciąż pozostajemy w Europie, choć już niedługo wyruszymy poza kontynent. Dziś odwiedzamy Szwecję. Wybierając książki, starałem się być subiektywny i mało oczywisty. A o jakie tytuły Wy uzupełnilibyście tę krótką listę?

1. Ingmar Bergman - "Sceny z życia małżeńskiego "

Ingmar Bergman to nie tylko mistrzowskie kino, ale też dobra literatura. Sceny z życia małżeńskiego to opowieść o Marianne i Johanie, małżeństwie z dziesięcioletnim stażem. Mają dwoje dzieci i żyją wyjątkowo zgodnie, z dezaprobatą patrząc na znajomych, którzy męczą się w niedobranych związkach. Jednak czy faktycznie ich małżeństwo jest takie idealne? Czy coś takiego jak związek dwojga ludzi, może być idealny? Powieść ukazuje nie tylko problemy, jakie mogą pojawić się w małżeństwie, ale także obraz szwedzkiego społeczeństwa, jakże aktualny i dzisiaj.

Wydawnictwo Poznańskie

 

2. Tove Janson - "Lato "

Tove Jansson miała niepowtarzalny dar opowiadania historii. Udowodniła to serią książek o Muminkach. Była także autorką literatury dla dorosłych. Przez długi czas Tove była nieznana w Polsce od tej strony. Lato jest już którąś z kolej książką skierowaną do dojrzałego czytelnika. Bohaterką powieści jest sześcioletnia Sophia, która dopiero rozpoczyna swoje życie. Dziewczynka spędza lato u swojej babci, artystki, która już powoli dociera do kresu życia. Wędrują po  okolicy, budują razem łódź i bardzo dużo rozmawiają o sprawach ważnych dla jednej i drugiej. Powieść przesycona metaforami i mądrością, jednocześnie bardzo lekka w odbiorze.

Nasza Księgarnia

3. Johanna Holmström - "Wyspa dusz"

Pod przykrywką nocy Kristine topi swoje dzieci. Zbrodnia ta zostaje odkryta, a winna zostaje osadzona na wyspie Sjalö. Mija czterdzieści lat. Na tę samą wyspę trafia siedemnastoletnia Elli Curtén, tylko dlatego, że marzyła o innym życiu dla siebie. Poznając Kristinę, wpada w sam środek intryg, przestępstw i nieposłuszeństw, a to zaprowadzi ją do szpitala psychiatrycznego. Łączniczką między kobietami zostaje pielęgniarka. Dziwna, niepokojąca powieść oparta na faktach. Autorka opowiada o tym, jak chorobę psychiczną definiowała płeć i czas, o macierzyństwie, milczeniu i tajemnicach szpitali psychiatrycznych.

Sonia Draga

4. Per Jersild - "Dom Babel"

Akcja powieści rozgrywa się w dużym szpitalu na przedmieściach Sztokholmu. Primus Svensson, pracując na działce, dostaje zawału. Trafia do szpitala, gdzie stwierdzono, że sam zawał był niegroźny, ale inne wyniki badań są bardzo niepokojące. Mężczyzna zostaje w szpitalu na długo. W ten sposób poznajemy wszelkie niuanse działania tak dużej placówki medycznej, wady i zalety szwedzkiej służby zdrowia, oraz różne oblicza pacjentów.

Wydawnictwo Poznańskie

5. Natalia Kołaczek - "I cóż, że o Szwecji "

Szwedzi są podobno najszczęśliwszym narodem w Europie. Czy to prawda, czy jedna z kolejnych, fałszywie przypinanych łatek sprawdza Natalia Kołaczek. Wyjaśnia, co to jest „syndrom Bullerbyn”? Jak dogadać się z małomównym Szwedem? Czego naprawdę lato trwa jeden dzień? Czy to prawda, że król Karol XVI Gustaw zabronił używania wanien? Jak w praktyce wygląda słynne szwedzkie równouprawnienie? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi właśnie w tej książce.

Wydawnictwo Poznańskie


(Visited 176 times, 1 visits today)