10 klasycznych i nieoczywistych opowieści grozy

Zbliża się pierwszy listopada. Czy będziemy mogli odwiedzić groby bliskich i zapalić im świeczkę? Tego jeszcze nie wiadomo. Z pewnością unikniemy w tym roku dzieciaków małpujących od amerykańskich kolegów i koleżanek. Raczej żaden z rodziców nie puści swoich pociech, by chodziły od domu do domu i żebrały coś słodkiego, bo mogłyby dostać też niechciany bonus. Z pewnością jednak będziemy mogli czytać. Tego, na razie, jeszcze nikt nam nie zabrania. Dla tych, którzy lubią czytać i trochę się przestraszyć, przygotowałem zestawienie dziesięciu klasycznych i nieoczywistych powieści grozy. W zasadzie to sześciu powieści i czterech tomów opowiadań. Macie cały tydzień na to, by zdobyć je, i w weekend zasiąść do lektury.

1. Wielu autorów - "Opowieści niesamowite. Groza i niesamowitość w prozie rosyjskiej XIX i początku XX w."

Wyjątkowy zbiór opowiadań autorstwa rosyjskich pisarzy, między innymi Puszkina, Gogola, Lermontowa, Czechowa, Dostojewskiego i Tołstoja. Nieco inna literatura romantyczna, niż ta, o której uczono nas w szkole. Fantastyka, groza i wydarzenia nie z tej ziemi, to główny motyw tego tomiku. Dla miłośników literatury rosyjskiej, gratką będą autorzy nigdy, albo bardzo rzadko wydawani w języku polskim.

PIW

2. Gustav Meyrink - "Golem"

Athanasius Pernath mieszka w starej kamienicy w Kogucim Zaułku, w praskim getcie. Jest konserwatorem sztuki i jubilerem. Spokojną egzystencję przerywa pewne niecodzienne wydarzenie. Do jego zakładu trafia tajemnicza postać i prosi mężczyznę o naprawienie uszkodzonego inicjału w księdze Ibbur. Przystępując do pracy, Athanasius zaczyna przeglądać księgę. Zapisane w niej słowa w obcym języku stają się dla niego zrozumiałe. Nie wie jeszcze, że lektura księgi sprawi, iż utknie między dwoma rzeczywistościami a łącznikiem między nimi będzie mityczny Golem.

Zysk i Ska

3. Truman Capote - "Miriam"

Motyw dziwnego dziecka w literaturze grozy jest często wykorzystywany. Dziecko, niewinna, bezbronna istota, odbiegające od tego stereotypu, budzi niepokój i przeraża często bardziej niż inne, wymyślne i krwawe wątki. Niniejszy tomik, który przed laty ukazał się w Serii z Kolibrem, jest jedynie skromnym wyborem opowiadań, które autor Śniadania u Tiffaniego opublikował w zbiorze A Tree of Night and Other Stories. Znajdziemy tu całą plejadę niesamowitych postaci dziecięcych jak tytułowa, demoniczna Miriam, czy też ekscentryczną, nad wiek dojrzałą pannę Bobbit. Przeczytamy też o skupowaniu snów, a wracając z pogrzebu, spotkamy w pociągu dwoje niepokojących nieznajomych.

Książka i Wiedza

4. Edith Wharton - "Duchy i ludzie"

Autorka znana raczej z innego typu literatury udowadnia, że do budzenia grozy nie potrzeba wcale fantastycznych światów i potworów, choć ta niesamowitość jest oczywiście obecna w tych opowiadaniach. Ludzie są wystarczająco straszni, popełniają zbrodnie, są egoistyczni. Często też dobre intencje i uczynki mają negatywne skutki, których nikt nie mógłby przewidzieć.

C&T

5. Henry James - "Dokręcanie śruby"

Opowieść w opowieści. Grupa przyjaciół w pewną zimą noc spotyka się przy kominku, by się ogrzać i posłuchać opowieści o duchach. Jeden z nich rozpoczyna opowieść, którą kiedyś spisała jego dawna znajoma. Dotyczy ona młodej guwernantki, która rozpoczyna pracę w starej, wiktoriańskiej posiadłości. Do jej obowiązków należy opieka i edukacja dwóch sierot, wychowywanych przez niezainteresowanego nimi wuja. Dzieci rozbudzają w niej matczyne uczucia. Szybko jednak przekonuje się, że dzieci nie są wcale tak niewinne, jak wydawało się na początku. Kobieta zaczyna też widzieć obcych, których nie dostrzega nikt poza nią.

W.A.B.

6. Iris Murdoch - "Jednorożec"

Kolejna powieść rozgrywająca się w scenografii ponurego, starego zamczyska. Opowieść zbudowana na domysłach i sugestiach, bo przecież najbardziej przeraża to, co nieznane, nieoczywiste i ukryte. Marian Taylor, bohaterka powieści, podejmuje pracę jako dama do towarzystwa Hannah, kobiety z wyższych sfer. Jej chlebodawczyni jest na granicy obłędu, więziona przez okrutnego męża. Hannach ma też wielu zafascynowanych nią adoratorów, którzy starają się ją uwolnić. Marian zaczyna wątpić w to, kto jest ofiarą a kto prześladowcą.

Rebis

7. Wielu autorów - "Pokój na wieży. Opowieści wampiryczne"

Jeśli literatura grozy, to obowiązkowo musi się pojawić wampir. W niniejszym tomie zebrano opowiadania o krwiopijcach przeróżnych, często zaskakujących autorów. Znajdziemy tu fragment utworu Aleksandra Dumasa ojca pod tytułem Biesiada widm, a także opowiadanie naszego, rodzimego pisarza, Stefana Grabińskiego.

Ossolineum

8. Alfred Kubin - "Po tamtej stronie"

Najbardziej przerażające opowieści tworzymy sami we własnych głowach. Któż z nas nie obudził się kiedyś zlany potem z krzykiem na ustach? Bywa, że po przebudzeniu koszmar się nie kończy. Pozostajemy jednocześnie na jawie i po tamtej stronie. Całe szczęście prędzej czy później wracamy do rzeczywistości. Jednak co by było, gdybyśmy pozostali po tej niewłaściwej stronie na zawsze? Bohater tej powieści otrzymuje zaproszenie od starego znajomego, który jest władcą Państwa Snu. W kraju tym wszystko jest inne, nielogiczne. Mieszkańcy nigdy nie widzieli słońca i mają bardzo dziwne, często przerażające sny.

PIW

9. Władysław Stanisław Reymont - "Wampir"

Jedyna w swoim rodzaju powieść w dorobku noblisty. Mroczna, niesamowita i budząca niepokój. Młody emigrant z Polski odnosi literackie i osobiste sukcesy w Londynie. Pewnego dnia, za namową przyjaciela, bierze udział w seansie spirytystycznym. Poznaje tam Daisy, która wróciła z Indii, przywożąc ze sobą czarną panterę o imieniu Bagh i hinduskiego towarzysza Mahatme Guru. Od tego spotkania Zenon nie potrafi zapomnieć o nowej znajomej, która ma na niego zgubny wpływ. Zagrożone jest już nie tylko jego dobre imię, ale także jego życiu zagraża prastara, potężna i mroczna siła…

Różne wydania, różni wydawcy

 

10. Ann Radcliffe - "Italczyk albo Konfesjonał Czarnych Pokutników "

Powieść bardziej kryminalna lub sensacyjna niż typowy horror, ale rozgrywająca się w scenografii gotyckiej. To czarny romans opowiadający o zakazanej miłości. Ucieczki w karocach, tajemne tunele i podziemne przejścia. Tajemnicza zbrodnia oraz inkwizycja. To wszystko i znacznie więcej towarzyszy bohaterom romansu.

Wydawnictwo Literackie


(Visited 962 times, 1 visits today)

5 osób skomentowało “10 klasycznych i nieoczywistych opowieści grozy

  1. Nie interesowałam się dotąd literaturą grozy, ale opowieść snuta przez Henry’ego Jamesa czy Iris Murdoch w scenerii starej wiktoriańskiej posiadłości na pewno jest niezwykła, tajemnicza i piękna.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.