10 książek LGBT

Gdzie się nie obejrzeć, tam widać powieść lub film „Tamte dni, tamte noce”. Zachwytom nie ma końca. Chcąc się przekonać, co tak wszystkich zachwyca, obejrzałem ekranizację. Nawet pamiętając że większość ekranizacji jest gorsza od książki, „Tamte dni, tamte noce” nie zachwycił mnie, i raczej po książkę już nie sięgnę. Poza pięknymi krajobrazami Włoch, świetną muzyką i grą aktorską Timothée Chalamet, nie ma w tej historii nic nowego, świeżego, oryginalnego, nic, czego nie widzielibyśmy już wcześniej. Nie chcę przez to powiedzieć że to zły film/książka, ale w potężnym dorobku literackim, opowiadającym o homoseksualizmie, można znaleźć wiele ciekawszych i bardziej przejmujących historii. Wybrałem dla Was dziesięć książek, świadomie ograniczając swój wybór do homoseksualizmu w wydaniu męskim.

1. Tore Renberg - "Człowiek, który pokochał Yngvego"

Główny bohater powieści, Jarle Klepp, ma 17 lat i uczy się w liceum w Stavanger, małym mieście w zachodniej Norwegii. W jego życiu liczą się rock, seks i polityka. Razem z najlepszym kumplem gra w kapeli punkowej, ma świetną dziewczynę, chodzi w czarnym płaszczu i arafatce, a do tego cały czas stara się wyróżnić z tłumu. Typowy nastolatek, który chce być cool. Wszystko zmienia się, gdy w jego szkole pojawia się nowy uczeń, Yngve – roztargniony marzyciel lubiący słuchać popu, grać w tenisa i czytać o starożytnym Egipcie. Nagle Jarle ze zdumieniem odkrywa, że nie może przestać o nim myśleć. Fakt ten jest dla chłopca szokiem, z którym nie może sobie poradzić. Kolejnym szokiem będzie dla niego tajemnica Yngvego, którą z czasem odkryje. Wciągająca, nie głupia i oryginalna powieść.

2. Christopher Isherwood - "Samotny mężczyzna"

Jeden dzień z życia starszego, samotnego mężczyzny.  George Falconer jest wykładowcą uniwersyteckim. Jest gejem i Anglikiem z pochodzenia, mieszkającym w śród typowych amerykańskich rodzin. Jest w żałobie, gdyż niedawno zmarł jego partner, największa miłość życia. Próbując przejść nad tą swoja stratą do porządku dziennego, rozmyśla o przeszłości, literaturze, polityce i śmierci, pomaga swojej znajomej, i angażuje się w uczelniane życie. Wśród studentów jest tylu młodych, interesujących chłopców, ale George nie szuka wśród nich pocieszenia. Wręcz wzbrania się przed brataniem z młodszymi o kilka dekad mężczyznami. Jeden z nich jednak nie ustępuje, i towarzyszy mężczyźnie przez większość dnia. Nic jednak nie jest takim, na jakie wygląda, a do zachodu słońca wiele może się wydarzyć. Bardzo oryginalne spojrzenie na homoseksualizm i samotność.

3. Paul Russell - "Zmyślone życie Siergieja Nabokowa"

Powieść oparta na faktach. Jej bohaterem jest Siergiej Nabokov, brat słynnego pisarza. Autor powieści przedstawia nie tylko bogactwo świata, w którym żyli bracia Nabokov, ale też przedrewolucyjną Rosję, Europę z początków XX wieku, świat elity intelektualnej, oraz życie w cieniu sławnego brata, problemy natury emocjnalnej i potworną samotność.

4. John Irving - "W jednej osobie"

Czym jest „normalność”? Czy umiemy dać odpowiedź na to pytanie? I czy warto? Billy Abbott, narrator i główny bohater powieści, nie zaprząta sobie tym głowy. „W jednej osobie” to intymny portret pisarza biseksualisty, który wbrew utartej konwencji woli podążać wybraną drogą. To rzecz o pożądaniu, tajemnicy i poszukiwaniu własnego „ja”, z łyżką dziegciu alienacji, niespełnionej miłości i bólu dojrzewania, kiedy jest się „innym”. Ponadczasowa opowieść o ważnym etapie w dziejach kultury amerykańskiej, począwszy od rygorystycznych lat pięćdziesiątych poprzez dwie dekady rewolucji obyczajowej, tragedię „plagi” AIDS aż po czasy współczesne. Opowieść o Człowieku oraz hołd złożony odrębności każdego z nas.

5. Josef Kohout, Heinz Heger - "Mężczyźni z różowym trójkątem"

Pierwsza opublikowana relacja byłego więźnia nazistowskich obozów koncentracyjnych, który był prześladowany na mocy Paragrafu 175 za orientację homoseksualną. Wspomnienia Hegera są do dziś uznawane za unikatowe, nie tylko ze względu na przełamanie tabu związanego z tą grupą ofiar narodowego socjalizmu, ale przede wszystkim ze względu na przerażający opis cierpienia tej grupy ofiar, która była prześladowana również po wojnie – Paragraf 175 przetrwał w NRD i RFN do końca lat sześćdziesiątych XX w. Całkowicie wycofany z niemieckiego prawodawstwa dopiero w 1994 roku.

6. Wojciech Kuczok - "Senność"

Adam jest młodym lekarzem naznaczonym piętnem tradycyjnego, prowincjonalnego wychowania. Rodzice lokują w nim wszystkie ambicje, jednak on, skrywający swój homoseksualizm i dręczony poczuciem winy, wie, że nigdy ich nie zadowoli. Robert to rozgoryczony autor jednej wybitnej książki. Pozostając pod dozorem żony i jej koszmarnej rodziny, od lat nie napisał ani słowa. Jego pracownia coraz bardziej staje się dla niego więzieniem. Róża była niegdyś wspaniałą i sławną aktorką teatralną, ale odkąd została żoną despotycznego karierowicza, a Pana męża, cierpi na narkolepsję i całe dnie spędza w domowej samotni. Zbieg okoliczności sprawia, że drogi bohaterów Senności, udręczonych własna niemocą, przecinają się. To opowieść o tkwieniu w czymś co można nazwać sennością życia, i budzeniu się, otrząsaniu z niej.

7. Alan Hollinghurst - "Obce dziecko"

Napisana z rozmachem epicka saga. Wydarzenie literackie 2011 roku i książka nominowana do Nagrody Bookera Rzecz dzieje się w latach 1913-2008. Autor po mistrzowsku opisał zmieniający się w ciągu stulecia sposób odczuwania świata, a jednocześnie, na przykładzie dwóch rodzin, Valance’ów i Sawle’ów, pokazał, ze w ludzkiej pamięci zawsze udaje się przechowa coś paradoksalnie niezmiennego. Wizyta Cecila Valance’a, młodego, początkującego poety, i powstały z tej okazji poemat na zawsze zwiąże go z rodziną przyjaciela z Cambridge. Choć nie tylko to wiąże go z rodziną Sawle’ów. Do posiadłości przybywa na zaproszenie pani domu, ale to z jej synem łączą go silne więzi uczuciowe. Fascynujący świat angielskich wyższych sfer po mistrzowsku opisany w powieści trwa do dziś. I choć posiadłości ziemskie podupadają a nawet zmieniają swoje przeznaczenia to duch dawnego świata jest wciąż żywy i obecny.

8. Michael Cunningham - "Dom na krańcu świata"

Między Jonathanem – nadwrażliwym, skłonnym do refleksji samotnikiem, i Bobbym – doświadczonym przez los introwertykiem zawiązuje się głęboka przyjaźń. Po latach rozłąki spotykają się w Nowym Jorku i Bobby wprowadza się do Jonathana i Clare – weteranki rewolucji seksualnej. Żadne z nich nie potrafiło się odnaleźć w rodzinnym domu, razem zaś próbują stworzyć prawdziwą, ciepłą rodzinę. Miedzy bohaterami tworzy się trójkąt, pełen różnych odcieni miłości i namiętności. Autor próbuje odnaleźć granice naszych emocji, a także zastanawia się nad tym, czym jest, czym może być rodzina i dom. Delikatna, poruszająca proza.

9. Mario Vargas Llosa - "Marzenie Celta"

Powieść, która powstała jako efekt inspiracji „Jądrem ciemności” Josepha Conrada. Bohater powieści podczas śledztwa w Afryce odkrywa nie tylko bestialskie okrucieństwo ludzi, którzy w imię moralnej przewagi katują i mordują swoich podwładnych, „swoją własność”. Za tymi karygodnymi czynami kryje się coś znacznie więcej, przerażająca prawda, która będzie go już zawsze prześladować – pod powierzchnią kultury i cywilizacji ukrywa się potwór, potwór, który zagraża i jemu samemu. Kiedy sam w sobie odkryje ciemne strony homoseksualizmu, z którym długo przyjdzie mu walczyć, zmieni się cały jego świat. Oskarżony o zdradę i osadzony w więzieniu, zaczyna opowiadać swoją historię. Mówi o dzieciństwie spędzonym w Irlandii, o matce, która potajemnie go ochrzciła, o ojcu, który oszalał z rozpaczy po jej śmierci. O idealizmie, z jakim wyruszył na wyprawę do Afryki. O pięknych czarnych tragarzach, których fotografował, i o swoim seksualnym wyzwoleniu w Brazylii. To właśnie jego dzienniki z wypraw z bulwersującymi homoseksualnymi zapiskami przyczynią się do podjęcia ostatecznej decyzji rządu o karze śmierci dla Rogera Casementa. Listu w jego obronie nie podpisze nawet jego przyjaciel Joseph Conrad.
Kim był Roger Casement? Bohaterem czy zdrajcą? Idealistą czy realistą? Osobą moralną czy niemoralną?

10. LeRoy Aarons - "Prayers for Bobby"

Historia oparta na faktach. Booby, najmłodszy z licznego rodzeństwa, członek zżytej i bardzo wierzącej rodziny, ukrywa swój homoseksualizm. Gdy prawda wychodzi na jaw, próbuje się zmienić, byle tylko nie zostać odrzuconym. Gdy wyjeżdża na studia postanawia jednak żyć tak jak mu karze natura, co kończy się zerwaniem kontaktów przez ukochaną matkę. Podejrzewając swojego chłopaka o zdradę, Bobby nie wytrzymuje, i popełnia samobójstwo. Po pogrzebie matka odkrywa dziennik syna, z którego dowiaduje się co przeżywał chłopak. Kobieta zmienia się, i staje się jedną z aktywniejszych działaczek LGBT.


(Visited 11 497 times, 1 visits today)

7 osób skomentowało “10 książek LGBT

  1. Z przywołanych przez Ciebie książek czytałam „Samotnego mężczyznę” (wspaniała książka) i „Senność”, którą pochłonęłam w kilka zupełnie niesennych godzin. A akurat jest w trakcie „Obcego dziecka” Hollinghursta. Jeszcze nie wiem, co sądzić, na razie mi się podoba, ale naczytałam się o fatalnym tłumaczeniu i teraz się zastanawiam, co i ile umyka mi z oryginału. W planach mam „Mężczyzn z różowym trójkątem” i „Marzenie Celta”. Z tej tematyki na szybko polecam czytane już dość dawno „Noc jest dziewicą” Jaime Baylyego i „Matkę Boską płatnych morderców” Fernando Vallejo. I oczywiście wg mnie rewelacyjne wspomnienia Alysii Abbot o jej ojcu „Tęczowe San Francisco” i powieści graficzne Howarda Crusea „Stuck Rubber Baby” i Alison Bechdel „Fun Home”. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.