
Pierwszy tydzień szkoły dobiega końca. Warto zatem jeszcze raz przypomnieć o istnieniu dysleksji oraz o tym, że im wcześniej zdiagnozowana i odpowiednio potraktowana, jest możliwa do niemal całkowitego jej opanowania. Dziesięć książek, które mogą pomóc rodzicom i nauczycielom uporać się z tymi problemami, a przede wszystkim zrozumieć czym ona jest.
1.
- "Jak pomóc dziecku z dysleksją"
Książka ta zawiera nie tylko przykładowe ćwiczenia, możliwe do zastosowania podczas pracy z dzieckiem dyslektycznym/dysortograficznym, ale także sporą dawkę wiedzy na temat tego zjawiska. Autorka przedstawia proces myślenia takiego dziecka oraz trudności, z jakimi spotyka się w życiu codziennym. Poruszony zostaje tutaj jeden z podstawowych problemów, czyli samoocena dzieci dyslektycznych, która ma kolosalne znaczenia dla jakości życia. Książka skierowana do nauczycieli, terapeutów i rodziców.
Wydawnictwo Difin.
2.
- "Dyslektyczne talenty"
Każdą niemal wadę można przekuć w zaletę. Dysleksja, dysgrafia i dysortografia, wraz z problemami, jakie sprawiają, niosą też pewne plusy. Autorzy książki, opierając się na obszernej wiedzy z neurologii i pedagogiki, wyjaśniają, w czym ludzie borykający się z tymi dysfunkcjami mają przewagę nad innymi. Podpowiadają też jak rozpoznać te talenty u swoich dzieci i pomóc je rozwinąć.
Wydawnictwo Harmonia.
3.
- "Dysleksja z perspektywy dorosłości"
Książka pokazująca życie z dysleksją w okresie szkolnym i późniejszym. Autorka na podstawie przeprowadzonych badań opowiada o tym, jak dorośli uczą się z nią żyć, jak opracowują własne sposoby na nią.
Wydawnictwo Difin.
4.
- "Dysleksja. Podręcznik praktyka"
Jeszcze jedna pozycja, w której światowej sławy specjalista, Gavin Reid opowiada bardzo przekrojowo o dzieciach, młodzieży oraz osobach dorosłych dotkniętych dysleksją. Wyjaśnia, czym jest to zaburzenie. Poddaje obserwacji przez pryzmat biologii, kultury i edukacji. Podkreśla, że system szkolnictwa, program i styl nauczania mają ogromny wpływ na to, czy osoby dotknięte tą dysfunkcją poradzą sobie w życiu.
Wydawnictwo Harmonia.
5.
- "Nauczanie i uczenie się języków obcych młodzieży z dysleksją"
Analiza dotychczasowej wiedzy na temat występowania dysleksji i trudności w nauce języków obcych. Książka skierowana przede wszystkim do pedagogów.
Wydawnictwo Impuls.
6.
- "Pokonać dysleksję"
Gdyby komuś było mało, oto kolejna książka przedstawiająca najnowsze ustalenia badaczy dotyczące zaburzeń czytania, a także metody, które pozwolą pokonać lub zminimalizować te problemy.
7.
- "Portrety nie tylko sławnych osób z dysleksją"
Zebrane w jednym miejscu historie osób, które miały szeroko pojętą dysleksję. Wśród nich znajdziemy między innymi Andersena, Mickiewicza, Einsteina czy Jacka Kuronia. Książka napisana ku pokrzepieniu serc wszystkich dyslektyków.
Wydawnictwo Harmonia.
8.
- "Dar dysleksji"
Obdarzony wieloma talentami, rzeźbiarz, biznesmen i inżynier, dyslektyk Ronald D. Davis, prezentuje sprawdzone metody, dzięki którym można z powodzeniem przezwyciężyć trudności w nauce czytania i pisania.
Wydawnictwo Zysk i Ska.
9.
- "Psychologia dysleksji"
Prezentacja stan wiedzy na temat dysleksji rozwojowej. Do problemów i zaburzeń uczenia się, autorka książki dodaje zaburzenia komunikacji. Traktuje je nawet jako główny problem dysleksji. Analizuje dysleksję z perspektywy społecznej i psychologicznej, pisząc między innymi o patomechanizmach odpowiedzialnych za występowanie dysleksji.
Wydawnictwo PWN.
10.
- "Ryzyko dysleksji dysortografii i dysgrafii"
Książka powstała z myślą o osobach diagnozujących dzieci i młodzież. Przedstawia Skalę Ryzyka Dysleksji (SRD), proste i efektywne narzędzie badawcze stosowane w celu wczesnego wykrycia ryzyka dysleksji. Metoda ta jest stosowana w odniesieniu do dzieci w wieku przedszkolnym oraz dzieci z klas I-III.