10 najlepszych książek 2019

W tym roku prezentuję tylko najlepsze książki, które ukazały się w 2019 roku. Zestawienia tych złych nie będzie, bo o nich trzeba jak najszybciej zapomnieć. Kto jeszcze nie czytał któregoś tytułu z tej dziesiątki (a w zasadzie jedenastki), niech szybko to nadrobi.

1. Serhij Żadan - "Internat"

Bardzo specyficzna i hipnotyzująca powieść. Mamy to szczęście, że od dawna nie dotknęła nas bezpośrednio żadna wojna. Trochę już zapomnieliśmy o tym, jak to jest żyć w ciągłym zagrożeniu. Serhij Żadan przypomina nam o tym, a także uzmysławia, że w obliczu wojny nie da się być obojętnym. Recenzja tutaj.

Wydawnictwo Czarne

2. Tommy Orange - "Nigdzie indziej"

Amerykanie mają wiele problemów ze swoją przeszłością i nie radzą sobie z nimi. Sprawa rdzennych mieszkańców tego kontynentu jest jedną z nich. Autor bardzo oszczędnie opowiada o tym, co biali przybysze zrobili tubylcom, ale wystarczy, by wstrząsnąć czytelnikiem. Skupia się natomiast na współczesnych Indianach, wciąż borykających się z echami dawnych prześladowań. Recenzja tutaj.

Zysk i Ska

3. Lidja Dimkovska - "Non-Oui"

Pięknie napisana, bardzo klimatyczna powieść. Skromnych rozmiarów książka zawiera bardzo wiele. Trochę historii, trochę socjologii, ogrom różnorodnych emocji, często skrajnych. Opowieść o tożsamości, o własnych korzeniach i ich braku, o więziach łączących pokolenia i kontynenty, o emigracji i samotności. Myślę, że trafi co najmniej do finału przyszłorocznego Angelusa. Recenzja tutaj.

Biblioteka Słów

4. Mikołaj Łoziński - "Stramer"

Długo wyczekiwana powieść Mikołaja Łozińśkiego. Bardzo delikatna proza i oryginalne podejście do tematu Holokaustu oraz antysemityzmu. Wzrusza i przejmuje na wskroś od pierwszej do ostatniej strony. Recenzja tutaj.

Wydawnictwo Literackie.

5. Kelly Barnhill - "Syn wiedźmy"

Nieco słabsza od Dziewczynki, która wypiła księżyc, ale i tak bardzo dobra. Mądra baśń o przyjaźni, przeznaczeniu oraz o tym, że najłatwiejsze rozwiązania nie zawsze są tymi dobrymi. Recenzja tutaj.

Wydawnictwo Literackie.

6. Joanna Kulmowa, Wisława Szymborska - "Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy"

W przypadku tej książki treść jest sprawą drugorzędną. Liczy się przede wszystkim język, świetne, inteligentne żarciki, którymi obie poetki raczyły siebie nawzajem. To również książka do oglądania i podziwiania zamieszczonych w niej zdjęć przesyłanych pocztówek i listów. Recenzja tutaj.

Znak

7. Einar Kárason - "Sztormowe ptaki"

Powieść-reportaż, trzymająca w napięciu i pozbawiona wymyślnych fajerwerków. Fascynująca opowieść o walce człowieka z siłami natury i straszliwym żywiołem. Bardzo ciepła, mimo tematyki. Recenzja tutaj.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

8. Paweł Sołtys - "Nieradość"

Niezwykła proza, przypominająca trochę kolaż. Zamiast wyciętych fragmentów gazet i zdjęć, autor wykorzystał kawałeczki żywych różnych ludzi, przeważnie osób starszych. Przypomina nam, że starość nie radość, a młodość nie wieczność. Recenzja tutaj.

Wydawnictwo Czarne.

 

9. Kimberly Brubarker Bradley - "Wojna, którą w końcu wygrałam"

Do tytułu najlepszej książki roku 2019 zalicza się również cześć pierwsza tej dylogii. Ciepła opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi, kogoś do pokochania i kogoś, kto pokocha nas. Autorka pisze dla młodzieży, ale nauka tolerancji i samoakceptacji, jak płynie z jej książek, potrzebna jest także dorosłym. Recenzja tutaj.

Wydawnictwo Entliczek.

10. Kapka Kasabova - "Granica. Na krawędzi Europy"

Lektura trudna, z racji nagromadzonych w niej informacji i bohaterów. Jednocześnie piękna i bardzo ciekawa literatura faktu. Opowieść o niełatwym życiu na bałkańskim pograniczu, o ludziach, o przeszłości i teraźniejszości. Recenzja tutaj.

Wydawnictwo Czarne.


(Visited 1 470 times, 1 visits today)

2 osoby skomentowały “10 najlepszych książek 2019

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.