10 oscarowych książek

Jutro wielki dzień, a właściwie noc, dla miłośników kina. Dla nas, moli książkowych również będzie to ważne wydarzenie. W końcu od książek dosyć blisko jest do filmów. Ileż to razy emocjonowaliśmy się jakimś filmem, że taki zły, albo lepszy w porównaniu z książką. Dziś, zanim emocje dotyczące statuetek osiągnął punkt kulminacyjny, zanim dowiemy się, kto będzie królować przez najbliższy rok, poznajmy dziesięć książek, które doczekały się wybornych, nagrodzonych Oscarami książek.

1. Truman Capote - "Śniadanie u Tiffany'ego "

Chociaż film otrzymał dwa Oscary za muzykę, to jest naprawdę świetną produkcją i chyba jedną z najlepszych ekranizacji książkowych. Nawet jeśli filmowa opowieść o Holly i Paulu trochę się różni od papierowego pierwowzoru. Ciekawostką jest fakt, że Capote pisał Śniadanie u Tiffany’ego  z myślą, iż w ewentualnym filmie w rolę Holly wcieli się Marilyn Monroe.

2. Matthew Quick - "Poradnik pozytywnego myślenia "

Bardzo wybuchowa, zabawna i pouczająca historia Pata i Tiffany. Oboje są ogarnięci trochę inaczej niż reszta i mają też trochę inne problemy niż ogół. Nie tylko oni jednak są dziwni. Rodzina Pata, zwłaszcza jego ojciec, również nie łatwo daje się wtłoczyć w ramy przykładnego obywatela. To naprawdę świetna lekcja pozytywnego myślenia.

3. Erich Maria Remarque - "Na zachodzie bez zmian"

Powieść  Remarqua doczekała się już kilku ekranizacji. Jednakże to ta pierwsza, z 1930 roku, otrzymała dwie statuetki Oscara, za najlepszy film i reżyserię. Do dzisiaj to najlepsze ekranizacja książki. Na Zachodzie bez zmian należy do najgłośniejszych dzieł literatury dwudziestego wieku. Poznajemy brutalność i koszmar pierwszej wojny światowej oczami młodego, dziewiętnastoletniego chłopaka, który wraz z rówieśnikami trafił na front prosto ze szkoły, namawiany do tego przez nauczycieli. W ten sposób mieli spełnić swój obowiązek wobec ojczyzny. Choć minęło już stulecie od tamtego konfliktu, byliśmy świadkami i uczestnikami innych, straszliwych wojen, to książka Remarqua wciąż szokuje i budzi grozę.

 

4. Margaret Mitchell - "Przeminęło z witrem"

Książka legenda i jedno z najważniejszych dzieł literatury amerykańskiej. Drobiazgowy i wysmakowany portret Ameryki, której już niema, a także najstraszniejszej wojny, jaka spustoszyła ten kontynent. Niezapomniane role Vivien Leigh i Clarka Gabla oraz reszty obsady. Film nie ma ani jednego słabego momentu, a biorąc pod uwagę, że role służby obsadzone były amatorami, to naprawdę niezwykłe. Dodajmy do tego jeszcze, że produkcja napotkała wiele przeszkód, już na samym początku, podczas prac nad scenariuszem. Powstała nawet sztuka teatralna, Księżyc i magnolie, którą napisał Ron Hutchinson, opowiadająca właśnie o tym. Książka i film doczekały się niestety kontynuacji, bardzo słabej. Powstała też wersja serialowa, nakręcona przez Hiszpanów albo Włochów.

5. William Styron - "Wybór Zofii"

Wybór Zofii należy do tych książek i filmów, które można przeczytać i obejrzeć tylko raz, tak bardzo porusza. Historia polskiej żydówki, która trafiła do obozu koncentracyjnego. Jako jedyna z krewnych wyszła z tego cało. Trafia do Ameryki, gdzie poznajmy ją po kilku latach, jako kochankę wybuchowego Nathana. Jej młody sąsiad, który dopiero co się wprowadził, jest nią zafascynowany tym bardziej, im lepiej poznaje jej przeszłość i dowiaduje się jakiego wyboru musiała dokonać. Świetne trio Meryl Streep, Kevin Kline i Peter MacNicol. Oscar oczywiście dla Meryl.

6. Mario Puzo - "Ojciec chrzestny "

Trudno stwierdzić, która z wersji jest bardziej popularna, książka czy filmowa trylogia. Powieść ukazała się 1969 roku, a już trzy lata później do kin trafiła pierwsza część filmu. Ojciec Chrzestny to tytuł cyklu i pierwszego tomu. Losy rodziny Corleone Mario Puzo opisał w sumie w pięciu tomach. Wciągająca i barwna opowieść o włoskich emigrantach, którzy z biedaków stają się bogatymi, wpływowymi mafiozami. Brawurowa obsada: Marlonem Brando, Al Pacino, James Caan, Robert Duvall, John Cazale i Diane Keaton.

7. Szolem Alejchem - "Dzieje Tewji Mleczarza"

Kultowy już musical i niestety dużo mniej znana wersja powieściowa pod tytułem Dzieje Tewji Mleczarza. Tewje to domorosły filozof, bardzo mądry i sprytny człowiek, którego Bóg obdarzył samymi córkami oraz surową, acz kochającą żoną. Kolejne córki postanawiają się usamodzielnić, trochę na przekór tradycjom i wierze przodków. Tewji musi się z tym pogodzić, choć nie będzie łatwo. Żyją w małej, zamkniętej społeczność, gdzieś w głębi Rosji. Jakby tego było mało, pojawiają się problemy związane z groźbą przesiedlenia. Piękna historia, zachwycająca muzyka i gra aktorska.

8. Ken Kesey - "Lot nad kukułczym gniazdem"

McMurphy, szuler, dziwkarz i zabijaka popada w konflikt z prawem. Dostaje wyrok, którego próbuje uniknąć, udając wariata. Trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie szybko okazuje się, jak duży popełnił błąd. Mężczyzna nie opuści szpitala, dopóki nie lekarze nie uznają go za wyleczonego. Decyzja należy do siostry oddziałowej, sadystki i psychopatki. McMurphy buntuje pacjentów przeciwko niej. W rolach głównych Jack Nicholson i Louise Fletcher. Obydwoje otrzymali statuetki i były to dwa z pięciu Oscarów dla tego filmu.

 

9. John Steinbeck - "Na wschód od Edenu"

Powieść uznawana za najwybitniejsze dzieło Steinbecka. Jest to opowieść o rodzinie Trasków, która na przełomie XIX i XX wieku osiedliła się w dolinie Salinas. Adam Trask, farmer, samotnie wychowuje dwóch synów – Arona i Kaleba. Braci wiele dzieli, a łączy tylko jedno, miłość do surowego ojca i rywalizacja o jego uwagę. Z czasem obaj zakochują się w tej samej dziewczynie, Arby. Kal, ten bardziej zadziorny i buntownicy z braci, odnajduje matkę, co doprowadzi do tragedii rodzinnej. Oscara otrzymała Jo Van Fleet za rolę matki chłopców.

 

10. Karen Blixen - "Pożegnanie z Afryką "

Podobnie jak w przypadku Ojca Chrzestnego, niemożliwe jest stwierdzenie, co jest lepsze, książka czy film. Literacki pierwowzór jest pięknie napisany, zachwyca magią, językiem, przemyśleniami i spostrzeżeniami autorki. Film natomiast urzeka muzyką, krajobrazami i Meryl Streep. Film otrzymał aż siedem Oscarów.


(Visited 915 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.