11 zagranicznych książek o Polsce

Jedenaście książek zagranicznych autorów, opowiadających o Polsce. Jedenaście różnych spojrzeń na nasz kraj i jego historię, ale też na współczesność. Jak naprawdę widzą nas za granicą? Co o nas myślą? Czy jesteśmy lubiani? Co wiedzą o naszej historii? Czy chętnie tu przyjeżdżają? Powieści, literatura podróżnicza, wspomnieniowa, biograficzna, a także jeden komiks-manga.

1. Riyoko Ikeda - "Aż do nieba. Tajemnicza historia Polski"

Zestawienie otwiera dosyć kuriozalna pozycja, manga autorstwa Riyoko Ikedy. Komiks opowiada o losach księcia Józefa Poniatowskiego. Niedzisiejsza kreska Pani Riyoko, styl shojo (czyli mangi dla dziewcząt), nieco infantylny, sprawia, że jest to nieprzyjemna w odbiorze manga. Jednakże, jeśli kiedyś wpadnie Wam w ręce, warto przekartkować choćby z czystej ciekawości. Można znaleźć trzy wydania. Pierwsze, z 1996 roku, w trzech tomikach, i dwa kolejne już zbiorcze, w tym ostatnie poprawione i przeredagowane.

J.P.F.

2. James A. Michener - "Poland"

Potężna powieść rzeka, opisująca losy trzech rodzin na przestrzeni ośmiu stuleci, od czasów średniowiecznych po radziecką okupację powojennej Polski. Poznajemy hrabiowską rodzinę Lubońskich, drobną szlachtę Bukowskich oraz chłopską rodzinę Buków. Trochę jak Drwale Annie Proulx.

Różni wydawcy

3. James Conroyd Martin - "The Poland Trilogy"

Powieść napisana na podstawie pamiętników polskiej hrabiny. Jej akcja rozgrywa się pomiędzy rokiem 1791 a 1831. Czytamy o ustanowieniu Konstytucji 3 maja, o trzecim zaborze, o interwencji Napoleona, wreszcie o Powstaniu Listopadowym. Centralną postacią trylogii jest Anna, dumna i odważna młoda kobieta. Powieść ta jest porównywana do popularnego cyklu Poldark. Wszystkie trzy tomy były wydane w polskim przekładzie przez wydawnictwo Bellona.

4. Jennifer Rosner - "Żółty ptak śpiewa"

Róża oraz jej pięcioletnia córeczka Shira, uciekają przed nazistami. Znajdują schronienie w stodole sąsiada. Shira kocha muzykę i jest niezwykle utalentowana. Słyszy ją i czuje we wszystkim. By dziewczynka pozostała cicho i nie ruszała się, co mogłoby zdradzić ich kryjówkę, Róża zaczyna opowiadać historię o dziewczynce w zaczarowanym ogrodzie, której nie wolno śpiewać. Zamiast niej robi to mały, żółty ptaszek, wyśpiewując wszystko to, co dziewczynka ułoży sobie w główce, a jego śpiew pomaga rosnąć kwiatom. Nadchodzi jednak dzień, kiedy ich kryjówka nie jest już bezpieczna. Róża musi zdecydować, czy uciekać dalej z córką, czy dać jej szansę na przeżycie osobno.

Otwarte, 2020

5. Tom Galvin - "There’s an Egg in My Soup"

Zmiana tematyki. Tym razem nie jest to opowieść o dramatycznej historii Polski, ale o tym, jak pewien Irlandczyk spędził w naszym kraju pięć lat. Przyjechał do Polski w 1994 roku jako nauczyciel stażysta. Nie znał języka i nic nie wiedział o Polsce. Został do 1999 roku. Autor opisuje swoje próby przystosowania się do życia w obcym kraju, który dla nas jest aż nazbyt dobrze znany. Zapisuje także obserwacje dotyczące przemian, jakie zaszły w Polsce na przestrzeni tych kilku lat.

6. Laura Klos Sokol - "Shortcuts to Poland"

Jeszcze jedno spojrzenie obcokrajowca na życie we współczesnej Polsce. Autorka jest Amerykanką, mieszkającą nad Wisłą od lat. O różnicach między amerykańskim a polskim stylem życia pisze w krótkich, zabawnych opowiadaniach.

7. Magdalena McGuire - "Home is Nearby"

Akcja powieści rozgrywa się we Wrocławiu, dokąd przyjeżdża Anna, młoda, pełna ambicji artystka. Poznaje Dominika, enigmatycznego pisarza i gwiazdę lokalnej bohemy. Ogłoszenie stanu wojennego sprawia, że dotychczasowe życie, pełne ekscesów i imprez, zmienia się nie do poznania. Nieprzychylni komunistycznej władzy artyści muszą zejść do podziemia. W tych trudnych czasach Anna i Dominik próbują pozostać sobą. Autorka mieszka w Kanadzie, ale urodziła się w Polsce.

8. James Hopkin - "Winter under water"

Jospeh poznaje młodą Polkę, Martę, która przyjechała do Wielkiej Brytanii w celach badawczych. Nawiązuje się między nimi bliska relacja, którą oboje kontynuują, pisząc i dzwoniąc do siebie, po tym jak Marta wróciła do domu. Nie mogąc znieść takiej relacji, Joseph decyduje się przyjechać do dziewczyny, do Krakowa. Przyjdzie mu zmierzyć się nie tylko z polską codziennością i obyczajowością, ale także przekonać się o sile uczuć, jakie żywi wobec Marty.

9. Elisabeth Gifford - "Dobry doktor z Warszawy"

Dobrze napisana, chwytająca za serce historia ostatnich lat życia Janusza Korczaka i wychowanków prowadzonego przez niego domu dziecka. To także opowieść o jego współpracownikach, tych, którzy zginęli w getcie, jak i tych, którym udało się przeżyć. Gifford opowiada też o samym getcie, o tym jak w tym umierającym, gnijącym miejscu do ostatniej chwili tliła się iskierka nadziei na przetrwanie.

Bukowy Las, 2021

10. Lutz van Dijk - "Cholernie mocna miłość"

Historia prawdziwa, opowiedziana po kilkudziesięciu latach, gdy jeden z dwóch głównych bohaterów był już samotnym, starszym panem. To opowieść o nastoletnim Stefanie, który wraz z matką próbuje jakoś związać koniec z końcem w okupowanym przez Niemców Toruniu. Pewnego dnia poznaje Williego, młodego niemieckiego żołnierza. To spotkanie daje początek czemuś, co było nie do przyjęcia dla ówczesnej opinii publicznej, a zwłaszcza dla rasy panów, nordyckich zwycięzców, Niemców, gdzie za homoseksualizm groził obóz koncentracyjny.

Korporacja Ha!Art!

11. Adrian Carton de Wiart - "Moja odyseja. Awanturnik, który pokochał Polskę"

Adrian Carton de Wiart był brytyjskim generałem i dyplomatą. Brał udział w obydwu wojnach światowych i wielu innych konfliktach zbrojnych. Niejednokrotnie trafiał do niewoli, skąd próbował się uwolnić. Poważnie ranny, stracił oko i rękę. W okresie międzywojennym był szefem brytyjskiej misji wojskowej w IIRP, i to właśnie wtedy zakochał się w Polsce.

Bellona


(Visited 503 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.