15 klasycznych utworów literackich w wersji graficznej

Niedawno ukazało się polskie wydanie powieści graficznej Zabić drozda. Przed rokiem ukazała się graficzna wersja Dziennika Anny Frank. W sprzedaży można znaleźć również komiksy na podstawie kryminałów Agathy Christie. Pozycje te spotykają się z różnym przyjęciem, ale stanowią już trwały i wartościowy element kultury. Widoczne jest to zwłaszcza poza granicami naszego kraju, gdzie niektóre utwory literackie doczekały się nawet kilku komiksowych adaptacji. Bywa, że są to tytuły bardzo zaskakujące. Oto piętnaście najciekawszych, na które z różnych względów warto zwrócić uwagę.

1. Amy Corzine, John M. Burns, Terry Wiley - "Jane Eyre"

Słynna powieść Charlotte Bronte. Opowieść o młodej, osieroconej dziewczynie, która trafia najpierw do surowej ciotki, następnie do rygorystycznej szkoły dla sierot. Ukończywszy ją, trafia jako guwernantka do posępnej posiadłości Pana Rochestera. Tam dopiero zaczynają się problemy młodej Jane. Adaptacją tekstu na potrzeby komiksu zajęła się pisarka i poetka Amy Corzine. Rysunki stworzyli John M. Burns, autor dziesiątek komiksów, treścią i grafiką zdecydowanie daleko odbiegających od stylu tej opowieści, oraz nieżyjący już Terry Wiley.

2. Jason Cobley, Declan Shalvey, Joe Sutliff Sanders - "Frankenstein"

Historia szalonego naukowca i stworzonego przez niego nieszczęsnego potwora od lat inspiruje różnorakich twórców. Tym razem chodzi o powieść graficzną. Wersję komiksową stworzyło trzech panów. Jason Cobley, autor komiksów przygodowych, historycznych i jeszcze kilku innych literackich adaptacji. Declan Shalvey współtworzył  między innymi Deadpool i komiks o Jamsie Bondzie. Joe Sutliff Sanders profesor Uniwersytetu Kentucky, specjalista w dziedzinie literatury dziecięcej oraz krytyk literacki i komiksowy.

3. Gareth Hinds - "Romeo i Julia"

Najsłynniejsza miłosna tragedia w dziejach literatury. Jak widać po okładce, autor tej adaptacji pozwolił sobie na dosyć istotną ingerencję w oryginalną treść. Gareth Hinds jest znanym twórcą graficznych adaptacji klasyki literatury.

4. Pablo Auladell - "Raj utracony"

Epicki poemat, opowiadający o powstaniu świata, odwiecznym konflikcie dobra ze złem oraz o stworzeniu i upadku człowieka. Intrygująca i fascynująca kreska  Pablo Auladelle. To hiszpański ilustrator, rysownik, który akademicką karierę w dziedzinie literatury angielskiej porzucił dla komiksu. Laureat wielu prestiżowych nagród.

5. Dennis Calero - "Kroniki marsjańskie"

Adaptacja jednej z ciekawszych powieści SciFi. Za jej powstanie odpowiada amerykański rysownik, Dennis Galero. Jest autorem między innymi komiksu Kowboje i obcy. Bardziej znany jako autor komiksów o super bohaterach.

6. Ian Edginton, I.N.J. Culbard - "Portret Doriana Greya"

Grafika w tym komiksie coś Wam przypomina? Słusznie. I.N.J. Culbard, który narysował komiksowego Doriana, inspiruje się twórczością Katsuhiro Otomo, autora słynnego Akiry.

7. John M. Burns, Sean M. Wilson - "Wichrowe wzgórza"

Ukochana powieść dla milionów czytelników. Doczekała się świetnych adaptacji filmowych i teatralnych, a także graficznej. Opowieść o dumnej Katarzynie i niespokojnym Heathcliffie na karty komiksu przenieśli wspomniany już John M. Burns i Sean M. Wilson, z wykształcenia socjolog i psycholog, poeta, autor opowiadań i twórca komiksowych adaptacji wielu utworów literackich, w tym na wersje mangowe.

 

8. Marcia Williams - "Iliada i Odyseja"

W zasadzie to raczej bogato ilustrowana książeczka niż komiks, ale przyjmijmy, że zalicza się do opowieści graficznych. Za ich powstanie odpowiada pisarka i ilustratorka Marcia Wiliams, która zawodowo zajmowała się przekładaniem trudnej, klasycznej literatury na coś przystępniejszego w odbiorze, skierowanego głównie do dzieci i młodzieży.

9. Jacques Ferrandez - "Obcy"

Alberta Camus czyta się bardzo ciężko, choć nie bez przyjemności i zaciekawienia, płynących z tej czynności. Wersja graficzne tej powieści z pewnością będzie ułatwieniem dla wielu czytelników.  Jacques Ferrandez dla komiksów porzucił bardzo dochodowy zawód dekoratora wnętrz. Jest autorem ambitnych komiksów obyczajowych, których akcja często rozgrywa się w Algierii, skąd pochodzi.

10. Jen Green, John Stokes, Jason Cardy, Jim Campbell - "Wielkie nadzieje"

By przełożyć tę wspaniałą powieść Dickensa na język i obraz komiksów, potrzeba było aż czworga ludzi. Adaptacją tekstu zajęła się Jen Green, brytyjska pisarka, autorka książek dla dzieci i dorosłych. Za rysunki odpowiadają: John Stokes na stałe związany z Marvel UK, autor komiksu Fishboy, serii o przygodach chłopca wychowywanego przez delfiny (sic!); Jason Cardy, który dołożył swoją cegiełkę do uniwersum Transformers; Jim Campbell, muzyk i rysownik, znany jako Angry Jim.

11. Mariah Marsden, Brenna Thummler - "Ania z Zielonego Wzgórza"

Dosyć specyficzne kreska. Ortodoksyjni fani będą protestować i cierpieć tak jak w przypadku serialu Netflix. Mariah Marsden bibliotekarka i pisarka, autorka powieści dla dziewcząt, zmierzyła się z adaptacją oryginalnego tekstu. Rysunki stworzyła Brenna Thummler, dla której był to debiut wydawniczy.Dosyć specyficzne kreska. Ortodoksyjni fani będą protestować i cierpieć tak jak w przypadku serialu Netflix. Mariah Marsden bibliotekarka i pisarka, autorka powieści dla dziewcząt, zmierzyła się z adaptacją oryginalnego tekstu. Rysunki stworzyła Brenna Thummler, dla której był to debiut wydawniczy.

12. Steven Grant, Dan Spiegle - "Hrabia Monte Hristo"

Powieść Dumasa zaadaptowana przez Stevena Granta i narysowana przez Dana Spiegle.

13. Hunt Emerson, Kevin Jackson - "Piekło Dantego"

Część Boskiej Komedii narysowana przez Hunta Emersona, brytyjskiego komiksiarza, którego styl pasuje bardziej do zabawnych, humorystycznych opowiastek, karykatury, niż literatury wysokiej. Komiks zawiera też esej, autorstwa Kevina Jacksona, poświęcony Dantemu.

14. Peter Kuper, Maya Jasanoff - "Jądro ciemności"

Swój udział w powstaniu tego komiksu miała Maya Jasanoff, autorka nietypowej biografii Joseph Conrad i narodziny globalnego świata. Peter Kuper to amerykański rysownik, znany z krótkich historyjek, w których prezentuje wątki autobiograficzne, ostro krytykuje społeczeństwo i politykę.

 

15. Chuck Dixon, David Wenzel, Sean Deming - "Hobbit"

Tę wspaniałą baśń rysował Chuck Dixon, artysta przez lata związany z Marvelem i DC Comics, tworzący Punischera i Batmana.


(Visited 5 167 times, 7 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.