18 książek na niepogodę (duszy)

Jesień bywa różna. Taka jak dziś, piękna, złota i ciepła, albo mokra, ciemna i zimna. Sprzyja stanom depresyjnym. Dla tego trzeba umieć sobie z nimi poradzić. Na nadchodzące miesiące, na pogodę i niepogodę, proponuję osiemnaście książek. Każda z nich jest inna, tak jak jesień, która może mieć wiele twarzy. Radość, smutek, nostalgia, trochę łez, trochę śmiechu i kilka tajemnic nie do końca z tej z tego świata.

1. Mark Haddon - "Dziwny przypadek psa nocną porą"

Książkę tę można by określić jako kryminał, i tak też uczynił wydawca. Jest zagadka kryminalna, dotycząca śmierci psa sąsiadki. Próbuje ja rozwiązać piętnastoletni geniusz matematyczny, chorujący na Aspergera. Sprawę udaje mu się rozwiązać bardzo szybko, już w połowie książki, i właściwie nie ona jest tutaj istotna. Prywatne śledztwo chłopaka jest tylko pretekstem do pokazania świata oczami kogoś kompletnie nieprzystosowanego, dla kogo wszelkie oczywistości a w szczególności ludzi, są jedną, wielką niewiadomą. Z tą powieścią całkowicie zapomnimy o jesieni na co najmniej jeden wieczór, tak bardzo wciąga i tak szybko się ją czyta.

Świat Książki

2. Emma Hooper - "Etta, Otto, Russel i James"

Etta ma 82 lata i marzy o tym, by zobaczyć ocean. Pewnego dnia kobieta wstaje bardzo wcześnie, zabiera notes, ołówek, czekoladę i strzelbę. Wyrusza na pieszą wędrówkę, na spotkanie oceanu. W domu pozostaje mąż, Otto, a po sąsiedzku Russell, zakochany w Ettcie od pół wieku. Powieść, w której wzruszenie i nostalgia przeplatają się z radością i śmiechem. Recenzja już wkrótce.

Wydawnictwo W.A.B.

3. Fredrik Backman - "Pozdrawiam i przepraszam"

Elsa ma siedem lat i jest inna niż większość dzieci. Inną ma też babcię, która potrafi mierzyć z karabinu do wędrownych kaznodziejów, stojąc nago na balkonie. Są sobie niezwykle bliskie, razem uciekając przed rzeczywistością do świata baśni. Babcia jednak umiera, pozostawiając Elsie bardzo ważne zadanie. Musi dostarczyć listy z przeprosinami, w których babcia przeprasza za wyrządzone krzywdy. Tym sposobem Elsa dociera w miejsca, które bardzo przypominają bajkowe krainy, ale są realne. Dziewczynka poznaje też inne, nieznane dotąd oblicze swojej babci.

Sonia Draga

4. A.M. Homes - "Ta książka uratuje Ci życie"

Pełna błyskotliwego humoru i świetnych dialogów satyra na współczesność. Richard, mężczyzna w średnim wieku, biznesmen, ma bardzo poukładane życie. Treningi, ścisła dieta i praca zawodowa. Nieliczne wolne chwile spędza samotnie w wielkiej wilii. Odciął się od byłej żony i dorastającego syna. Pewnego dnia łapie go straszliwy ból. Trafia do szpitala, gdzie uświadamia sobie, że jest pełen obaw i wątpliwości, którymi nie ma się z kim podzielić. Nic mu nie dolega, więc szybko opuszcza szpital. W drodze powrotnej zatrzymuje się w kawiarni, by zjeść pączka, tym samym łamiąc swoje zasady i wywołując lawinę niespodziewanych zdarzeń.

Świat Książki

5. Erin Morgenstern - "Cyrk nocy"

Magiczna opowieść o przeznaczeniu i miłości, rozgrywająca się pod koniec XIX wieku. Miejscem akcji jest wędrowny cyrk, w którym dzieją się rzeczy niecodzienne, jakich w innych cyrkach nie uświadczysz. Cyrk utworzył Chandresh Lefèvre. Nie przypuszczał, że stanie się on areną pojedynku między znanym prestidigitatorem a „mężczyzną w szarym garniturze”. Trwająca wiele lat rozgrywka przechodzi na kolejne pokolenie. Ich wychowankowie, Celi i Mark. Młodzi ludzie, zakochani w sobie i nieświadomi tego, w co zostali wplątani, zachwycają odwiedzających przeróżnymi sztuczkami, które przekraczają wszelkie granice kuglarstwa. Do czego to doprowadzi? Powieść z pewnością przypadnie do gustu tym, którym podobała się Wielka Ryba.

Świat Książki

6. Ray Bradbury - "Słoneczne wino"

Utwór bardzo nietypowy dla klasyka amerykańskiej literatury SciFi. Tym razem autor również zabiera nas do krainy, którą można odwiedzić tylko na kartach książki. Nie jest to jednak Mars ani wizja odległej przyszłości Ziemi. To przeszłość. Opowieść o lecie roku 1928, rozgrywająca się w małym, sennym miasteczku. Opowieść o dorastaniu, pięknie codzienności i umiłowaniu życia.

Czytelnik

 

7. Andrzej Kotański - "Wiersze o moim psychiatrze"

Tomik niezwykłych wierszy o mnie o tobie, o nich. O problemach rzeczywistości, o problemach tkwiących w nas, o niemożności poradzenia sobie z nimi. Polecony tak jak kilka innych tytułów w tym zestawieniu, przez znakomitą, oddaną pracy i książkom, wrocławską bibliotekarkę. Zachwycił mnie prostotą i specyficznym poczuciem humoru, które pozwala trochę pośmiać się z własnych demonów. Pozycja obowiązkowa na ten czas, kiedy ciemności za oknem będzie przybywać.

Czuły Barbarzyńca

8. Andrzej Poniedzielski - "Dla duszy gram"

Najpełniejsze wydanie wierszy i piosenek znakomitego barda, Andrzeja Poniedzielskiego. Dla poszukujących spokoju i wyciszenia, dla tych, którzy potrzebują się uwrażliwić.

Prószyński i Ska

 

9. Marek Stokowski - "Stroiciel lasu"

Bohaterem powieści jest mężczyzna, który po długotrwałej śpiączce odzyskuje przytomność. Opuszcza duże miasto, przenosząc się w głusze lasów na północy Polski. Przemierza je wraz z wiernym psim towarzyszem o imieniu Sancho Panso. Duma nad istotą życia, szuka swojego miejsca i powoli odzyskuje równowagę. Jego głównym zajęciem jest jednak harmonizowanie brzmienia rozstrojonych drzew.

Oficyna Wydawnicza Multico

 

10. Marek Stokowski - "Kino krótkich filmów"

Kontynuacja Stroiciela drzew. Tym razem mężczyzna i pies wyruszają w długą, trudną zimową wędrówkę na północ. Przemierzając lasy, spotykają na swojej drodze wiele niezwykłych postaci. Ciepła, poruszająca i na swój sposób zabawna powieść. Recenzja tutaj.

Wydawnictwo Niecałe

11. Bradley Somer - "27 pięter"

Pamiętacie rybkę cierpiącą na depresję z filmu Amelia? Otóż może ona wcale nie miała depresji i nie chciała popełnić samobójstwa, tylko łaknęła przygód. Tak jak złota rybka Ian z tej oto książki. Pewnego dnia wyskakuje z akwarium stojącego na balkonie i spada z dwudziestego siódmego piętra. Lecąc mija kolejne balkony i mieszkania, obserwując ich mieszkańców. A jest to przedziwna menażeria: atrakcyjny przyszły paleoklimatolog i erotoman, studentka obarczona niezmiernie ważną misją, femme fatale w różowej koszulce nocnej, robotnik budowlany z tajemniczym pakunkiem, kobieta cierpiąca na agorafobię, a także jedenastoletni podróżnik w czasie. Każde z nich musi podjąć ważną decyzję, która może odmienić ich życie.

Prószyński i Ska

12. Jan Karon - "W moim Mitford"

Mitford to mieścina, właściwie wieś, jak z obrazka. Sielsko, anielsko, spokojnie. Wszyscy się znają, nigdzie nie spieszą i są zadowoleni ze swojej egzystencji. Wszyscy, poza pastorem Timem, który odczuwa nagłą potrzebę wprowadzenia zmian. Jak na zawołanie, zmiany przychodzą same. Dosłownie. Do pastora przybłąkał się wielki pies, który bezceremonialnie wprowadza się na plebanię i wszędzie towarzyszy swojemu nowemu panu. Pastor ma też nowego podopiecznego, młodocianego wyrzutka, który nie kryje się z niechęcią wobec duchownego. Jakby tego było mało, atrakcyjna sąsiadka najwyraźniej zagięła parol na Tima.

Zysk i Ska

13. Robert McLiam Wilson - "Ulica marzycieli"

Belfast, lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku. Bomby i kolejne ataki terrorystyczne uczyniły z miasta pole bitwy. W tym okrutnym czasie, dwóch przyjaciół podąża przez życie swoimi, dość nietypowymi drogami, świadomie lub nie, starając się zrealizować jedną z najważniejszych potrzeb. Znaleźć miłość. Jake ma prawie trzydzieści lat i jest niepoprawnym marzycielem, a przy okazji komornikiem. Misek jest pulchnym, nieco ospałym (do czasu) geniuszem. Pragnie poznać dziewczynę, która rozpali go jak zgaga po zbyt obfitym posiłku. Mieszka z mamą, która bardzo go (i czytelników również) zaskoczy. Dowcipna, ciepła, wzruszająca, ale nie ckliwa proza irlandzkiego pisarza.

Wydawnictwo Dolnośląskie

14. Yasunari Kawabata - "Śpiące piękności. Tysiąc żurawi"

Kwintesencja japońskiej literatury. Dwie mikro powieści należą do najważniejszych utworów Yasunari Kawabaty, jednego z najwybitniejszych japońskich pisarzy dwudziestego wieku. Śpiące piękności opowiadają o samotności, która dotyka ludzi starych. Rozgrywa się w nietypowym domu schadzek, w którym starszych mężczyzn przyjmują uśpione, młode dziewczęta. W powieści nie dzieje się  jednak nic zdrożnego, tak jak i w Tysiącu Żurawi, gdzie bohater, Kikuji, kocha się najpierw w kochance swojego ojca, potem w jej córce, żeniąc się w końcu z kimś zupełnie innym. Obie powiastki to prawdziwy literacki majstersztyk. Prawdziwy kalejdoskop emocji i uczuć. Studium samotności i japońskiej obyczajowości, która dziś jest już w zaniku. Idealna do jesiennej zadumy.

Muza

15. Brendan O'Carroll - "Mamuśka"

Mamuśka otwiera trylogię, w której poznajemy losy bohaterów robotniczych dzielnic Dublina sprzed kilku dekad. Pełna ciepła i humoru opowieść o prostym życiu, jego blaskach i cieniach. Główną bohaterką powieści jest tytułowa mamuśka, czyli Pani Brown. Ma gromadkę niesfornych dzieciaków i przyjaciółkę od serca. Wspólnie radzą sobie z codziennością, wybrykami potomstwa i nieobecnością mężczyzn.

Zysk i Ska

16. David Foenkinos - "Potencjał erotyczny mojej żony"

Zabawna i przewrotna powieść francuskiego pisarza. Bohaterem jest Hektor, kolekcjoner wszystkiego, co tylko możliwe. Ma z tym prawdziwy problem. Gdy poznaje Brigitte i zakochuje się w niej z wzajemnością, jest przekonany, iż to go uleczy. Wszystko wskazuje na to, że faktycznie tak będzie, do momentu, gdy Hektor widzi jak jego żona myje okna. Zafascynowany i podniecony tym widokiem, zaczyna utrwalać i kolekcjonować te chwile. Któregoś razu, na nagraniu odkrywa coś wstrząsającego. Recenzja tutaj.

Wydawnictwo Sic!

 

17. Matěj Hořava - "Palinka"

Koniec świata, gdzieś w zapomnianej przez wszystkich wiosce w Rumunii. Od niemal dwustu lat zamieszkują ją Czesi. Przyjeżdża do niej młody nauczyciel z Moraw. Próbuje zapomnieć o swojej przeszłości, ale wspomnienia nieubłaganie powracają. Przeszłość miesza się z teraźniejszością. Bywa smutno i gorzko, ale też swojsko i spokojnie. Trzeba napić się mocnej, rozgrzewającej palinki. Recenzja tutaj.

Książkowe Klimaty

18. Lidija Dimkovska - "Non-Oui"

Pięknie napisana powieść, będąca sentymentalną podróżą wnuczki śladami babci.
Nedjelka, młoda Chorwatka, zakochuje się we włoskim żołnierzu Carlu. Nie mogąc żyć z ukochanym i nienawidzącym byłych okupantów bratem, dziewczyna opuszcza ojczyznę i bliskich, przenosząc się za mężem do Włoch. Wiele lat później jej wnuczka o takim samym imieniu, spisuje w pamiętniku opowieści swojej babki, jak i własne przeżycia związane z odwiedzinami w kraju przodków. Jedna z najlepszych książek tego roku. Recenzja tutaj.

Biblioteka Słów


(Visited 1 866 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.