Co księgarni szeleści – lipiec 2019

Lipiec, czas urlopów i groźnych dla zdrowia upałów. Idealny moment, by zaszyć się w jakimś ustronnym, chłodnym miejscu, i zatonąć w ciekawej lekturze. Przed Wami kolejne, krótkie, bardzo subiektywne zestawienie tytułów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając się w tym miesiącu do księgarni, lub biblioteki. Są tu i nowości i wznowienia.

1. Tomasz Pindel - "Historie Fandomowe"

Fandom to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk współczesnej kultury i popkultury. To nie tylko grupa ludzi, których jednoczą wspólne zainteresowania, fascynacje jakąś postacią literacką, komiksową czy filmową i upodobnianie się do nich. To także twórczość pisarska, rysunkowa, inicjatywy stające się zalążkiem poważnych biznesów i kultowych, opiniotwórczych czasopism. Tomasz Pindel Opowiada o polskim fandomie. Jego przeszłości i teraźniejszości, blaskach i cieniach.

Wydawnictwo Czarne, 10.07.2019

2. Kurt Vonnegut - "Syreny z Tytana"

Wznowienie kultowej  powieści legendarnego pisarza. Kurt Vonnegut w wersji fantastycznej. Przedsiębiorca Winston Niles Rumfoord wyrusza wraz ze swoim psem Kazakiem w kosmiczną. W jej trakcie zmienia się  w czystą energię i materializuje się tylko wtedy, gdy zetknie się z Ziemią lub inną planetą. Na jednej z nich, zwanej Tytan, spotyka Salo, wysłannika obcej cywilizacji – Tralfamadorii, który od kilkuset tysięcy lat czeka na zapasową część do swojego statku kosmicznego. Zaprzyjaźnia się z nim i razem tworzą na Marsie nowe  państwo, które zamieszkują porywani przez nich Ziemianie. Wśród nich jest między innymi Malachi Constant, najbogatszy człowiek w Ameryce, i Beatrycze, była żona Rumfoorda. Powieść trochę Dickowska, trochę w stylu Douglasa Coupland i bardzo Vonnegutowska.

Zysk i Ska, 09.07.2019

3. Emily Fridlund - "Historia wilków"

Rodzice Madeline buntując się przeciw systemowi, wychowywali ją w komunie. Nie poświęcili jej wystarczająco dużo uwagi i uczuć. Odrzucona i dręczona przez rówieśników. Pewnego dnia w domu po drugiej stronie jeziora zamieszkują nowi sąsiedzi, którzy okazują jej sympatię i akceptację. Dziewczyna zaczyna czuć się u nich jak u siebie. Wkrótce zaczyna opiekować się ich synkiem-czteroletnim Paulem. Taka bliskość z nowymi sąsiadami sprawia, że spotyka coś bardzo dziwnego. Musi stanąć twarz w twarz z tajemnicą i dokonać wyboru, którego konsekwencje będą dla niej nie do przewidzenia.

Wydawnictwo Editio, 03.07.2029

4. Carl Frode Tiller - "Początki"

Powieść, w której czas został odwrócony. Najpierw poznajemy jej zakończenie, samobójstwo Tarjego, a w kolejnych rozdziałach krok po kroku cofamy się do początku końca jego i jego rodziny. Poznajemy człowieka wyalienowanego, ironicznego, szorstkiego, któremu lepiej się żyje z naturą, niż innymi ludźmi. Człowieka, który przez całe życie tłumił swoje emocje, aż wreszcie zawór puścił.

Wydawnictwo Poznańskie, 17.07.2019

5. George Orwell - "Na dnie w Paryżu i w Londynie"

Orwell przedstawia świat jedzenia, hotelowych kuchni i restauracji, kucharzy, pomywaczy, pokojówek, boyów hotelowych. Skupia się także na odwzorowaniu przedziwnej społeczności, jaką poznał w tych miastach. Lumpiarzy, złodziejaszków, emigrantów słowiańskich, prostytutek, ich alfonsów, próżniaków oraz autentycznych nędzarzy. Opisuje go z wnikliwością, ciepło i ironicznie.

Bellona, 11.07.2019

6. Norman Mailer - "Na podbój Księżyca"

Dla wielu lądowanie na Księżycu było decydującym wydarzeniem XX wieku. Nie dziwi więc, że to właśnie Norman Mailer – literacki prowokator, który zmienił krajobraz amerykańskiej literatury faktu – napisał kronikę misji Apollo 11. „Na podbój Księżyca” to literacki reportaż dający obraz pierwszej wyprawy człowieka na Księżyc. Mailer nie tylko przedstawia te wydarzenia, ale również snuje refleksje na temat psychiki człowieka, na temat maszyn oraz problemów współczesnej Ameryki.

Zysk i S-ka, 23.07.2019


(Visited 459 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.