Co w księgarni szeleści – czerwiec 2019

Posucha, wielka posucha na rynku wydawniczym. W tym roku rozpoczęła się wcześniej, bo już w czerwcu. Premier i wznowień jest w tym miesiącu wyraźnie mnie, a tych naprawdę ciekawie się zapowiadających jest tylko trzy. Jeśli to zbyt mało dla Was, zapraszam do bibliotek. Tam zawsze znajdziecie coś ciekawego do czytania.

1. Gabe Habash - "Nazywam się Stephen Florida"

Stephen nie ma rodziców. Od małego wychowuje go babcia. Otrzymuje stypendium sportowe, dzięki któremu trafia na jeden z wiejskich college’ów w Północnej Dakocie. Studiuje sztuki wyzwolone i uprawiania zapasy. Chce stać się wielkim i zdobyć tytuł mistrzowski. Temu podporządkowuje całe swoje życie. Opowieść o pasji, która staje się obsesją, samotności i pragnieniu, by pozostał po nas choć niewielki ślad.

Wydawnictwo Poznańskie, 05.06.2019

 

2. Hendrik Groen - "Żyj i pozwól żyć"

Arthur Ophof jest zwykłym, szarym człowiekiem. Jego życie miało wyglądać zupełnie inaczej, tak jak w przypadku wielu z nas. Zamiast podróży na krańce świata, Arthur tkwi  korkach, małżeństwo utknęło w martwym punkcie, a codzienność jest nudna do bólu. Pięćdziesiąte urodziny za pasem, a jedyne miłe chwile tygodnia, to piwo z kumplami w piątkowy wieczór. Na dodatek zostaje zwolniony z pracy. Otrzymuje wysoką odprawę. Uświadamia sobie, że teraz jest ostatni dzwonek na to, by zacząć wszystko od nowa.

Albatros, 19.06.2019

 

3. Tommy Orange - "Nigdzie indziej"

Odważny głos młodego pokolenia rdzennych amerykanów. Opowieść o przemocy, pamięci, tożsamości oraz pięknie i rozpaczy, a przede wszystkim opowieść o współczesnych Indianach. Bohaterami powieści jest dwanaścioro postaci, z których każda ma swój własny powód, by wybrać się na wielki zjazd plemienny w Oakland. Jacquie Czerwone Pióro od niedawna znowu nie pije i usiłuje powrócić na łono rodziny, którą niegdyś porzuciła. Dene Oxendene stara się poskładać swe życie na nowo po śmierci wujka i przybywa na zjazd, aby pracować na rzecz indiańskiej społeczności i w ten sposób uczcić jego pamięć. Opal Viola Wiktoria Niedźwiedzia Tarcza przychodzi na stadion, by obejrzeć występ swego siostrzeńca Orvila, który nauczył się tradycyjnego indiańskiego tańca, oglądając materiały wideo na kanale YouTube, a teraz po raz pierwszy chce go wykonać podczas zjazdu przed publicznością. Ten imponujący spektakl odwołujący się do uświęconej tradycji będzie więc okazją do wzruszających pojednań. Stadion w Oakland stanie się również widownią wydarzeń, w których wyniku naród indiański poniesie wielkie ofiary, znów wykaże się heroizmem i dozna niewypowiedzianej straty.

Zysk i Ska, 04.06.2019

 


(Visited 480 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.