Co w księgarni szeleści – czerwiec 2020

Co jak co, ale branża wydawnicza zdecydowanie się odmroziła. Czerwiec, a zwłaszcza początek miesiąca, przyniesie prawdziwy wysyp nowości książkowych. Wybrałem dla Was dziewięć dobrze się zapowiadających tytułów, choć po pierwszej selekcji było ich znacznie więcej.

1. Josef H. Reichholf - "Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach"

Kiedy ostatnio widzieliście jakiegoś motyla? Nie tylko pszczoły wymierają, ale także motyle. W przeciągu ostatniego półwiecza wyginęło osiemdziesiąt procent tych pięknych owadów, co może być dla nas równie niebezpieczne, jak znikanie uli. Josef H. Reichholf, biolog ewolucyjny, przygląda się tym niedobitkom, przybliżając nam ich niezwykły świat. Dzieli się także swoimi pomysłami, które mogą uratować motyle przed całkowitym wyginięciem.

 

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 08.06.2020

2. Wojciech Bonowicz - "Tischner. Biografia"

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera, filozofa i myśliciela. Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących miejsc, do najmniej spodziewanych świadków, by dzięki nim pełniej zrozumieć swojego bohatera. Książka ta jest okazją do spotkania z człowiekiem, który przywraca ludziom nadzieję.

opis wydawcy

Znak, 07.06.2020

3. Martin Pollack - " Kobieta bez grobu Historia mojej ciotki"

Dolna Styria to część byłej Jugosławii, która w dwudziestym wieku nieustannie przechodziła z rąk do rąk. Najpierw rządzili nią Niemcy, próbując Słoweńców pozbawić wszelkich praw. Potem Władzę przejęli Słoweńcy i wypędzili prześladowców. W 1941 roku Hitler znów zajął ten kawałek ziemi, a cztery lata później Styria znów przeszła w ręce Słoweńców. Martin Pollack opowiada o poplątanych losach swoich krewnych, skomplikowanych stosunkach, wojnach i burzach ideologicznych, które jeszcze bardziej je skomplikowały.

Czarne, 03.06.2020

4. Mikołaj Grynberg - "Poufne"

Piękna, osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości i humoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby i straty. Tutaj przeszłość bywa obciążeniem, ale także powodem do wyzwalającego śmiechu, a ironia i miłość pozwalają radzić sobie z gorzkim dziedzictwem. Bohater, kiedyś mały chłopiec, syn i wnuk, teraz ojciec i mąż, obserwuje rodzinne losy i pyta sam siebie: czyim życiem żyję?

opis wydawcy

Czarne, 10.06.2020

5. Patti Smith - "Rok Małpy"

Choć z Patti Smith muzycznie nie zawsze jest nam po drodze, to od dłuższego czasu jestem zafascynowany tą wszechstronną artystką. Zwłaszcza od czasu, gdy obejrzałem film Mapplethorpe i ujrzałem ją w nieco innym świetle. Nie można więc przegapić książki, w której zadaje sobie samej pytanie o tao jak żyć, pisze o literaturze i wspomina tych, którzy odeszli.

Czarne, 17.06.2020

6. Robert MacFarlane - "Podziemia. W głąb czasu"

Pod ziemią umieszczamy to, co cenne, co kochamy lub chcemy chronić; niekiedy ukrywamy to, co szkodliwe. Jednak to, co zostało kiedyś pogrzebane w ziemi, może w niej trwać dłużej od nas. I może nieoczekiwanie uderzyć z wielką siłą. W Arktyce złoża metanu wyciekają przez szczeliny w topniejącej wiecznej zmarzlinie. Na Syberii gigantyczny krater pochłonął dziesiątki tysięcy drzew. Cofające się lodowce zwracają ciała śmiałków, którzy próbowali zdobyć je lata temu. Natomiast w Grenlandii spod lodu wyłoniła się nieużywana baza rakietowa z czasów zimnej wojny, pełna odpadów chemicznych. W epoce znaczącego wpływu człowieka na ekosystem i geologię naszej planety, w dobie permanentnego kryzysu, potrzeba zrozumienia krain podziemnych jest pilniejsza niż kiedykolwiek. Nie uciekniemy z niespokojnej teraźniejszości. Robert Macfarlane namawia nas, byśmy na nowo przemyśleli zmiany, które dotyczą nas wszystkich – teraz i tutaj, a w „Podziemiach” pokazuje nam nową perspektywę. Właściwe pytanie zatem brzmi: Co zostawimy po sobie?

Wydawnictwo Poznańskie, 03.06.2020

7. Karolina Wasilewska - "Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki"

Historia ludzkości nie jest historią, tylko i wyłącznie mężczyzn. Czy to w sporcie, sztuce, medycynie, wojskowości, modzie, zawsze miały wpływ na zachodzące w tych dziedzinach zmiany, a często były ich jedynym motorem. Także informatyce, branży stereotypowo postrzeganej jako męskiej, odegrały i odgrywają ważną rolę. Karolina Wasielewska pisze o kobietach konstruujących i programujących pierwsze komputery, kierowniczkach, ekspertkach, kobietach, które wprowadziły komputeryzację do powszechnego użycia, nagradzanych za swoje wynalazki.

Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 03.06.2020

8. Simon Stranger - "Leksykon światła i mroku"

Połączenie autentycznej historii rodzinnej z wielką Historią.
Brawurowy podwójny portret młodego mężczyzny, jednego z najbardziej znienawidzonych i brutalnych norweskich kolaborantów w czasach okupacji niemieckiej, oraz ocalałej z Holokaustu żydowskiej rodziny, która po wojnie zamieszkała w jego domu – niemym świadku zdarzeń.
Powieść stała się wydarzeniem literackim w Norwegii, szybko osiągając status bestsellera, zdobywając uznanie krytyków i czytelników. Prawa do jej wydania sprzedano do ponad 20 krajów. Polskie tłumaczenie ukazuje się jako jedno z pierwszych na świecie.

opis wydawcy

Wydawnictwo Literackie, 17.06.2020

9. Philip K. Dick - "Druciarz galaktyki"

Podobno najzabawniejsza powieść Dicka. Joe Fernwright, jak jego ojciec, zajmuje się renowacją ceramiki. W skomunizowanym plastikowym świecie nie ma jednak klientów, a jego dzienny zasiłek do wieczora zjada inflacja. Joe jest gotów na wszystko. Nawet na przyjęcie wielce ryzykownej oferty pracy od tajemniczego, obdarzonego nadnaturalnymi mocami kosmity. W dziwnych okolicznościach podpadłszy władzy, Joe dołącza do jego menażerii ekspertów z całej Galaktyki, którzy mają wydobyć starożytną katedrę z dna morza na odległej planecie.

opis wydawcy

Rebis, 23.06.2020


(Visited 464 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.