Co w księgarni szeleści – kwiecień 2016

Wiosna zawitała już na dobre. Temperatury jeszcze tego nie potwierdzają, przynajmniej nie codziennie, ale pączki na drzewach są coraz bardziej widoczne. Niedługo będzie można usiąść z książką w parku, i delektować się literaturą, pięknem budzącej się do życia przyrody. Oto kilka godnych polecenia nowości, które ukażą się w kwietniu.

1. Anna Sulińska - "Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u"

Piękne, eleganckie kobiety, z nienaganną fryzurą i makijażem, w gustownych kostiumach, mundurkach – stewardesy. Odkąd pojawił się ten zawód, kobiety wykonujące go są obiektem westchnień chyba każdego mężczyzny. Życie tych kobiet, zwłaszcza w czasach PRL-u, nie jest bajką. Przeróżne niebezpieczeństwa, agresywni pasażerowie, dylemat czy pozostać z rodziną, czy też skorzystać z okazji i pozostać za Żelazną Kurtyną, oraz niemal nieustanna gotowość do pracy. O tym i o wielu innych „smaczkach” związanych z pracą stewardesy w minionym ustroju przeczytacie na kartach tej książki.

2. Magdalena Kawka - "Pora westchnień, pora burz"

Lilki, która właśnie przygotowuje się do matury. Dziewczyna nawet nie podejrzewa że egzamin dojrzałości, wkrótce przestanie być dla niej problemem. Na horyzoncie zbierają się ciemne chmury, które niedługo pokryją całą Europę. Lilka będzie musiała przejść bardzo szybki i ekstremalny kurs dorastania.

3. Bernd Heinrich - "Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii"

Bernd Heinrich jest uznanym botanikiem, synem równie zasłużonego dla tej dziedziny nauki Gerda. To właśnie wspomnienia ojca z czasów wojny i sprzed niej, opowieści o życiu w przedwojennych Niemczech i Polsce, oraz o wyprawach w dalekie zakątki świata, stały się inspiracją do napisania tej książki. Ważnie miejsce wśród opowieści starego Gerda zajmuje tytułowy chrapiący ptak. Legendarny ptak, którego poszukiwał ojciec autora.

4. Jim Butcher - "Dowody winy"

Ósmy tom z serii „Akta Harry’ego Dresdena”. Londyński mag-detektyw znów ma problemy. Po krwawej wojnie z wampirami, zostaje przydzielony do sprawy nielegalnego użycia czarnej magii. Zadania nie ułatwia konflikt z Białą Radą, oraz córka przyjaciela, która wpakowała się w nie lada kłopoty, i jej chłopak, zamieszany w krwawą zbrodnię.

5. Katarzyna Kwiatkowska - Moskalewicz - "Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje"

Sprawa Majdanu i rosyjskiej agresji na Ukrainę już przycichła. O Pomarańczowej Rewolucji pamiętają już tylko nieliczni. Od wielu lat kolejne rewolucyjny próby odmiany losu naszego wschodniego sąsiada spełzają na panewce. „Zabić smoka” to zapis historii ludzi którym przyszło żyć w kraju który nadzieja dawno opuściła.

6. Philipp Meyer - "Syn"

Amerykańska powieść rzeka. Saga o teksańskiej rodzinie McCulloughów rozpoczyna się w czasach najazdów Komanczów, i trwa aż do boomu naftowego w XX wieku. Opowieść o nie do końca dzikim zachodzie, władzy,
ambicji, przemocy i krwi. Niczym połączenie „Stu lat samotności” z „Jak zdobywano dziki zachód” .

7. William Gibson - "Peryferal"

Dwie przyszłości. Pierwsza, będąca już prawie teraźniejszością, to czas w którym żyje Flynne Fisher i jej brat. Świat cierpi na bezrobocie, a jedynym źródłem utrzymania dla dziewczyny jest wynajmowanie się jako zastępstwo w sieciowej grze wojennej. Jej brat pracuje jako ochroniarz w tej samej grze. W drugiej przyszłości, odległej o ponad 70 lat, Will Netherton żyje sobie wygodnie jako bogacz. Na Ziemi pozostali już tylko bogacze. Flynne i Will dzieli nie tylko czas, ale i straszliwy  kataklizm. Jest też coś co ich łączy. Chiński serwer, po którym informacje mogą podróżować również w czasie, oraz morderstwo pięknej celebrytki.


(Visited 62 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.