Co w księgarni szeleści – kwiecień 2018

W kwietniu skupiamy się na dalekich podróżach, zarówno w przestrzeni, jak i w czasie. Będzie historycznie o Tokio, i awanturniczo o naszej wspólnej, szkockiej, polskiej i rosyjskiej historii. Będzie realizm magiczny, ale też drobiny najzwyczajniejszego życia, które okazują się być bardzo niezwykłymi. Tego szukajcie w księgarniach.

1. Stephen Mansfield - "Tokio"

Chociaż Japonia od dawna jest już otwarta na resztę świata, dla wielu wciąż pozostaje tajemniczym, enigmatycznym krajem. Jest pełna sprzeczności, brzydoty i piękna, które są równie mocno hołubione, tradycji i nowoczesności, które stanowią istotę Kraju Wschodzącego Słońca. W ciągu swojej długiej historii kraj ten mierzył się wielokrotnie z katastrofami naturalnymi, gwałtownymi przemianami społecznymi, a także ze skutkami decyzji władców. Historię tę autor opowiadana na przykładzie Tokio, miasta które płonęło niczym Rzym Nerona, było niszczone przez trzęsienia ziemi i bombardowania, i za każdym razem powstawało z popiołów. Zamieszkiwali je fascynujący ludzie, aktorzy teatru kabuki, bezrobotni rōnini, kurtyzany, kupcy i niebezpieczni samuraje.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 18.04.2018

2. Hillary Jordan - "Błoto"

Rok 1946. Henry McAllen przenosi się z żoną Laurą z Memphis na farmę w delcie Missisipi. Gdy on prowadzi plantację, ona walczy z przytłaczającą codziennością wychowywania córek w domu bez prądu i wody, pod okiem kłótliwego i bezdusznego teścia, pośród wszechobecnego brudu i błota. Kiedy McAllanowie borykają się z nawarstwiającymi się problemami, z europejskich frontów powracają Jamie, zawadiacki, ale emocjonalnie poobijany młodszy brat Henry’ego, i Ronsel, najstarszy syn Jacksonów, czarnoskórych dzierżawców farmy. Doświadczenie innego świata – bez podziału na czarnych i białych – pozwala im się zaprzyjaźnić. Ale rzeczywistość Południa brutalnie sprowadza ich na ziemię. Jamie i Ronsel zostają wystawieni na nieludzko ciężką próbę. To, co się wydarzy, odciśnie piętno na obu rodzinach. Kto będzie bardziej winny: ci, którzy uczynili zło, czy ci, którzy do niego dopuścili?

Wydawnictwo Otwarte, 18.04.2018

3. Pierre J. Mejlak - "Co pozwala powiedzieć noc"

W tym porywającym zbiorze opowiadań zdarza się, że ludzie stają na rozdrożach, gdzieś pomiędzy światem, który znają a tym, który próbuje wtargnąć w ich dotychczasowe życie. Rozdarci pomiędzy przeszłością a przyszłością, centrum a peryferiami, rzeczywistością a wyobrażeniami, przemieszczają się z jednego miejsca w życiu do następnego i próbują zrozumieć, co przeżyli, ale czego prawdopodobnie nigdy nie pojmowali.
Kobieta cieszy się na wieść o śmierci męża. Do mieszkania młodej pary wlatuje wrona i niszczy ich wyobrażenia na swój temat. Umierający ojciec wysyła syna w podróż do dawnej kochanki. Młody chłopak zaprzyjaźnia się ze spalonymi zapałkami, a wdowa przywłaszcza sobie rękopis powieści, którą pisał jej mąż.

Wydawnictwo Książkowe Klimaty, kwiecie 2018

4. Jerzy Pietrkiewicz - "Zdobycz i wierność"

Polski pisarz od lat mieszkający w Wielkiej Brytanii. Zdobył tam sporą popularność wśród czytelników, i został okrzyknięty drugim Jospehem Conradem. Jerzy Pietrkiewicz pisze po angielsku, co jest zrozumiałe z racji kraju zamieszkania. „Zdobycz i wierność”, powieść łotrzykowska napisana  w 1955 roku, rozgrywa się w siedemnastowiecznej Polsce i Rosji, a jej głównym bohaterem jest postać historyczna: szkocki kompozytor i najemnik, kapitan Tobias Hume. Autor każe mu przyczynić się do wyszkolenia wiejskiego chłopaka Dymitra, który miał przejść do historii jako Dymitr Samozwaniec II.

Wydawnictwo W.A.B., 18.04.2018

 

5. Helen Oyeyemi - "Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania"

Kolejny w tym miesiącu tomik opowiadań, pełen realizmu magicznego, poczucia humoru i niezwykłych historii. W kaplicy opactwa benedyktynów w Montserrat znaleziono czarnoskóre dziecko. Pracownicy jednej z firm w Londynie odkrywają, że ich nowa koleżanka skrywa oprawiony w skórę dziennik z mosiężnym zamkiem.Młoda studentka Day stara się o wstęp do tajemniczego stowarzyszenia. Każda z tych historii potrzebuje właściwego klucza, który otworzy zamknięte od lat drzwi, czy zatwardziałe serca bohaterów i pozwoli odkryć tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 24.04.2018

6. Meral Kureyshi - "Słonie w ogrodzie"

Po niespodziewanej śmierci ojca bohaterka traci grunt pod nogami. Przez rok żyje jak we mgle, chodzi na przypadkowe wykłady na uniwersytecie, jeździ pociągiem po Szwajcarii, aby odwiedzić miejsca, w których dotychczas mieszkała. Wreszcie jedzie na Bałkany do rodzinnego Prizren w poszukiwaniu korzeni i utraconej tożsamości. Wspomnienia idyllicznego dzieciństwa w mieście naznaczonym osmańską przeszłością, które wraz z bliskimi musiała opuścić w wieku dziesięciu lat, wkraczają w jej szwajcarską teraźniejszość z ogromną siłą. Wciąż żywe w jej wspomnieniach Prizren już nie istnieje, a ona sama bardzo się zmieniła. Szuka więc dla siebie miejsca w nowej ojczyźnie i oswaja nowy język. Jednak z każdym kolejnym poznanym niemieckim słowem uświadamia sobie, że coraz bardziej oddala się od matki. Mimo wszystko bohaterka próbuje wyjść z życiowego impasu.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, kwiecień  2018

7. Olga Tokarczuk - "Opowiadania bizarrne"

Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest najnowsza książka Olgi Tokarczuk. Dziesięć opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane.

Wydawnictwo Literackie, 12.04.2018


(Visited 294 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.