Co w księgarni szeleści – kwiecień 2019

Kolejny miesiąc i znów pojawia się problem. Co czytać? Pójść do biblioteki czy do księgarni? A może i tu, i tu? A jeśli do księgarni, to co wybrać? No i czy warto czytać, gdy dni coraz dłuższe i cieplejsze? Odpowiadam. Warto odwiedzić księgarnię oraz bibliotekę i a szukać tam poniższych kwietniowych nowości. Czytanie w pięknych okolicznościach przyrody także polecam.

1. Adam Piore - "Magia bioinżynierii. Ciało, geny i medycyna przyszłości"

Przeszliśmy długą ewolucyjną drogę, by stać się tym, kim dzisiaj jesteśmy. Czy w dalszym ciągu będziemy podążać tą samą ścieżką? Wiele wskazuje na to, że nie.  Być może powstanie człowiek 2.0. Adam Piore pisze o neuronauce, medycynie regeneracyjnej i bionice, a także o naukowcach parających się tymi dyscyplinami, szukających nowych metod leczenia ciała i umysłu. Już istnieją kombinezony mięśniowe, dzięki którym można podnieść 40 kilo samymi czubkami palców. Fascynująca i szokująca książka.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 10.04.2019

Patronat

2. Ursula K. Le Guin - "Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne"

Zbiór tekstów autorstwa królowej fantastyki i scifi, publikowanych dotąd tylko w internecie. Autorka porusza w nich ważne tematy, między innymi starości i prób jej wyrugowania z życia. Nieustannie zachwyca się, dziwi i bulwersuje otaczającym ją światem. Prawdopodobnie będzie to jedna z najlepszych książek tego roku.

Prószyński Media, 02.04.2019

3. Olga Wiechnik - "Posełki. Osiem pierwszych kobiet"

Wraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, dla ogromnej rzeczy obywateli nadeszły zmiany, których mało kto się spodziewał. Prawa wyborcze dla kobiet. Polska na tym polu wyprzedziła wiele innych państwa o całe dekady. Do Sejmu Ustawodawczego, który miał na nowo określić sposób funkcjonowania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, weszło 442 mężczyzn i 8 kobiet. Dziś przypomina o nich Olga Wiechnik.

Wydawnictwo Poznańskie, 03.04.2019

4. Marta Mazuś - "Historie dziwnych samotności"

Samotność bywa błogosławieństwem, ale na dłuższą metę jest straszna. Samotność jest ukrywana, jako coś wstydliwego, razem z milionem innych rzeczy, których się boimy, które wprowadzają nas w zażenowanie. To, co pokazujemy na zewnątrz to jedno, a to, co pozostaje w środku to coś zupełnie innego, często dużo bardziej zajmującego. A ty co ukrywasz pod fasadą swojej codzienności?

Wielka Litera, 10.04.2019

5. David Foster Wallace - "Blady król"

David Foster Wallace miał talent do snucia nietypowych, trochę odrealnionych, ale jakże wciągających historii. W swojej ostatniej powieści opowiada o pracownikach Izby Rozliczeń Skarbowych, miejsca tak zawalonego papierami i zbiurokratyzowanego, że nawet śmierć przy sąsiednim biurku nie zostaje zauważona. Wydaje się, że taka tematyka nie będzie pociągająca, ale znając starsze utwory Wallace, można spodziewać się wyjątkowej prozy.

W.A.B., 24.04.2019

 


(Visited 435 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.