
Kolejny miesiąc i znów pojawia się problem. Co czytać? Pójść do biblioteki czy do księgarni? A może i tu, i tu? A jeśli do księgarni, to co wybrać? No i czy warto czytać, gdy dni coraz dłuższe i cieplejsze? Odpowiadam. Warto odwiedzić księgarnię oraz bibliotekę i a szukać tam poniższych kwietniowych nowości. Czytanie w pięknych okolicznościach przyrody także polecam.
1.
- "Magia bioinżynierii. Ciało, geny i medycyna przyszłości"
Przeszliśmy długą ewolucyjną drogę, by stać się tym, kim dzisiaj jesteśmy. Czy w dalszym ciągu będziemy podążać tą samą ścieżką? Wiele wskazuje na to, że nie. Być może powstanie człowiek 2.0. Adam Piore pisze o neuronauce, medycynie regeneracyjnej i bionice, a także o naukowcach parających się tymi dyscyplinami, szukających nowych metod leczenia ciała i umysłu. Już istnieją kombinezony mięśniowe, dzięki którym można podnieść 40 kilo samymi czubkami palców. Fascynująca i szokująca książka.
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 10.04.2019
Patronat
2.
- "Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne"
Zbiór tekstów autorstwa królowej fantastyki i scifi, publikowanych dotąd tylko w internecie. Autorka porusza w nich ważne tematy, między innymi starości i prób jej wyrugowania z życia. Nieustannie zachwyca się, dziwi i bulwersuje otaczającym ją światem. Prawdopodobnie będzie to jedna z najlepszych książek tego roku.
Prószyński Media, 02.04.2019
3.
- "Posełki. Osiem pierwszych kobiet"
Wraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, dla ogromnej rzeczy obywateli nadeszły zmiany, których mało kto się spodziewał. Prawa wyborcze dla kobiet. Polska na tym polu wyprzedziła wiele innych państwa o całe dekady. Do Sejmu Ustawodawczego, który miał na nowo określić sposób funkcjonowania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, weszło 442 mężczyzn i 8 kobiet. Dziś przypomina o nich Olga Wiechnik.
Wydawnictwo Poznańskie, 03.04.2019
4.
- "Historie dziwnych samotności"
Samotność bywa błogosławieństwem, ale na dłuższą metę jest straszna. Samotność jest ukrywana, jako coś wstydliwego, razem z milionem innych rzeczy, których się boimy, które wprowadzają nas w zażenowanie. To, co pokazujemy na zewnątrz to jedno, a to, co pozostaje w środku to coś zupełnie innego, często dużo bardziej zajmującego. A ty co ukrywasz pod fasadą swojej codzienności?
Wielka Litera, 10.04.2019
5.
- "Blady król"
David Foster Wallace miał talent do snucia nietypowych, trochę odrealnionych, ale jakże wciągających historii. W swojej ostatniej powieści opowiada o pracownikach Izby Rozliczeń Skarbowych, miejsca tak zawalonego papierami i zbiurokratyzowanego, że nawet śmierć przy sąsiednim biurku nie zostaje zauważona. Wydaje się, że taka tematyka nie będzie pociągająca, ale znając starsze utwory Wallace, można spodziewać się wyjątkowej prozy.
W.A.B., 24.04.2019