Co w księgarni szeleści – kwiecień 2020

Przeglądanie kwietniowej oferty wydawniczej przyprawia o ból głowy i zgagę. Przeważają kryminały i powieści sensacyjne, opowieści o traumatycznym dzieciństwie (znowu…), ewentualnie z okładek wyzywająco spoglądają półnadzy mężczyźni. Pierwsze wrażenie jest więc takie – no nie, w kwietniu nie będzie co czytać! Spokojnie, spokojnie, to tylko wrażenie. Gdy lepiej się przyjrzeć nadchodzącym premierom, znajdziemy zadziwiająco dużo ciekawie zapowiadających się książek. Niemal wszystkie mają premierę tuż po świętach. To tylko przypadek, wcześniej zaplanowana strategia czy optymizm wydawców? Przyjmijmy, że to ta ostatnia opcja i z równie dużym optymizmem zaczytajmy się w kwietniu.

1. Roman Kulikow - "Więzy zony"

Krzemień postanawia opuścić Zone. Sprzedaje towar i powraca do swojego prawdziwego imienia i nazwiska, Aleksiej Kożewnikow. Znajduje pracę jako brygadzista w zakładzie remontowym i znów jest kochającym mężem i ojcem. Zona jednak przypomina osobie o nim. Mężczyzna musi do niej wrócić by ratować syna. A tam już czekająna niego wrogowie, przyjaciele, sojusznicy. Tylko kto jest kim i czym jest Zona? Tego dowiecie się, czytając tę dobrze zapowiadającą się rosyjską fantastykę.

Fabryka Słów, 07.04.2020

2. Pierre Christin, Sebastien Verdier - "Orwell"

Jedno z najgłośniejszych nazwisk w historii literatury. Pisarz, który wyprzedził swoje czasy o ponad pół wieku. Absolwent Eton, policjant w Birmie, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej, wiecznie na tropie stalinowskich zbrodniarzy. Człowiek, który nie wachał się zamieszkać w slumsach, by nowe doświadczenie wykorzystać w swojej twórczości. Historię życia tego niezwykłego człowieka możemy teraz poznać  postaci powieści graficznej.

Marginesy, 08.04.2020

3. Ewa Winnicka, Dionisios Sturis - "Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia"

Opowieść o niewyobrażalbym złu, jakie działo się w sierocińcu Haut de la Garenne. W lutym 2008 roku antropolog Julie Roberts znajduje na terenie sierocińca przedmiot, który okazuje się być fragmentem dziecięcej czaszki. Dało to początek lawinie nowych, zatrważających odkryć, dotyczących przemocy i pedofilii.

Znak, 15.04.2020

4. Aleksandra Rybka - "Pokaż mi swoją bibliotekę"

Rozmowy ze znanymi pisarzami, dziennikarzami, felietonistami, krytykami o ich domowych bibliotekach. Kto trzyma w toalecie książki ulubionych autorów, by tam ich czytać? Kto uważa Pięćdziesiąt twarzy Greya za obowiązkową lekturę a po Myśliwskiego sięga tylko dla tego, że tak wypada?  Te i inne czytelnicze grzeszki oraz fanaberie wyczytamy w tej książce.

Znak, 15.04.2020

5. Michał Wojtas - "Cyberpunk 1982-2020"

Cyberpunk to prawdziwy labirynt, w którym bez przewodnika łatwo się zgubić. Michał Wojtas jest właśnie takim przewodnikiem. Prowadzi nas przez cztery dekady, opowiadając o najważniejszych twórcach gatunku i ich dziełach. Poznamy też najbliższą przyszłość cyberpunka, którą napiszą polscy twórcy gier komputerowych.

 

Znak, 15.04.2020

6. Wiktoria Michałkiewicz - "Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie"

I cóż, że ze Szwecji?  Nacjonalizm w szwedzkim wydaniu to nic złego, twierdzą politycy ze Szwedzkich Demokratów. Tymczasem ośrodki dla uchodźców płoną, w miejscach publicznych wciąż znajdują się wizerunki Gustava Retziusa, pioniera teorii czystości rasy? Autorka w rozmowach z nacjonalistami, przywołując też nie tak odległą historię, szuka odpowiedzi na pytanie, czy Szwecja jest faktycznie oazą szczęścia.

Wydawnictwo Poznańskie, 15.04.2020

7. Rebecca Makkai - "Wierzyliśmy jak nikt"

Połowa lat osiemdziesiątych. Młody dyrektor w galerii sztuki w Chicago, Yale Tishman, organizuje wystawę obrazów z lat dwudziestych. Jego środowisko pada ofiarą AIDS. Trzydzieści lat później, w Paryżu, przyjaciółka Yale’a, Fiona, poszukuje swojej córki. Zatrzymuje się u znajomego fotografa, który uwiecznił w swoich pracach epidemię AIDS dziesiątkującą gejowską i artystyczną bohemę Chicago. To przywołuje wspomnienia. Losy Yale i Fiony są ze sobą powiązane, a my śledzimy je przez kolejne lata aż do dzisiaj.

Wydawnictwo Poznańskie, 15.04.2020

8. Julie Orringer - "Portfolio ocalonych artystów"

Powieść oparta na faktach. W 1940 roku, amerykański dziennikarz, Varian Fry, wyrusza do Marsylii. Ma ze sobą trzy tysiące dolarów i listę artystów, którym grozi niebezpieczeństwo. Chce im pomóc. Zostaje we Francji na ponad rok. Pod przykrywką pracy w organizacji humanitarnej zdobywa fałszywe papiery i środki na stworzenie drogi ucieczki dla uchodźców. A wśród nich są między innymi Hannah Arendt, Franz Werfel, André Breton, Max Ernst, Marcel Duchamp i Marc Chagall.

Czarna Owca, 15.04.2020

9. Zośka Papużanka - "Przez"

Tajemniczy mężczyzna wynajmuje mieszkanie, którego nie opuszcza nawet by zrobić zakupy.  Rozstawia sprzęt i zaczyna przez okno podglądać i fotografować mieszkańców sąsiedniego bloku. Kiedyś mieszkał w jednym z obserwowanych mieszkań. Dziś mieszka tam jego żona, którą porzucił. To właśnie ją obserwuje. Porażająca opowieść o zwichrowanej psychice, obsesji, subiektywnej pamięci, próbach udowodnienia sobie, że panuje się nad życiem i sytuacją.

Marginesy, 15.04.2020

10. Juliusz Strachota - "Krótka wycieczka na tamten świat"

Śmierć dziadka Janka wywraca do góry nogami życie jego bliskich. Okazuje się, że Janek był też Iwanem, a babcia głównego bohatera, Irena, była trzecią żoną dziadka. Pierwszą i drugą miał w tym samym czasie. Jedna mieszkała w Związku Radzieckim,  druga w Warszawie. Tam też wciąż żyją ich dzieci i wnuki. Julek, wnuk z ostatniego małżeństwa, postanawia odnaleźć potomków dziadka. Tak rozpoczyna się jego podróż po byłych republikach ZSRR: Białorusi, Północnej Osetii i Kazachstanie.

WAB, 15.04.2020

11. Andrzej Meller - "Miraż"

Relacja z trwającej trzy lata podróży po Azji. Od Gruzji po Tajlandię, autor odwiedza miejsca, do których CIA wysłałaby tylko zwiadowczy samolot. Podróż Mellera obfituje także w zabawne i fascynujące przygody, nie tylko te niebezpieczne. A te ostatnie mogą się przytrafić w najmniej spodziewanych miejscach i sytuacjach, tam gdzie jest sielsko i bezpiecznie.

Bellona, 15.04.2020


(Visited 436 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.