Co w księgarni szeleści – kwiecień 2021

Kwiecień. Wiosna z kopyta ruszyła. Z dnia na dzień, z godziny na godzinę coraz więcej zieleni i innych kolorów. Powietrze gubi swój zimowy ciężar. Gdyby tylko można było nim swobodnie oddychać… Na razie nikt nam jeszcze nie zabrania czytać. Kwietniowych propozycji jest mniej, żebyście mimo wszystko wyszli trochę z domu i złapali witaminę D, ale za to jakie! Dwie książki napisane przez blogerów książkowych!

1. Rafał Hetman - "Izbica, Izbica"

Pierwsza reporterska książka jednego z bardziej znanych polskich blogerów książkowych. Izbica to niewielka miejscowość w województwie lubelskim, która w minionym wieku stała się miejscem przykrych wydarzeń, o których dziś już nikt nie chce pamiętać. Niegdyś mieszkało tam wielu Żydów, po których trudno dziś odnaleźć jakieś ślady. Banalna szkolna tablica ku pamięci, zaniedbany kirkut, skrawki wspomnień tych nielicznych, którzy mają odwagę pamiętać i o tym mówić.

Czarne, 21.04.2021

2. Jan Pelczar - " Lecę Piloci mi to powiedzieli"

Opowieści o pracy pilotów. Zawód budzący spore kontrowersje. Piloci muszą mierzyć się bowiem z zarzutami o zatruwanie środowiska przez przemysł lotniczy, z niebezpieczeństwami, a bywa też, że i z upierdliwymi pasażerami. Bohaterowie tego reportażu opowiadają między innymi o słynnych katastrofach, próbując odnaleźć i wyjaśnić ich przyczyny, a także o zagrożeniach dla zdrowia, które wiążą się z wykonywaną przez nich pracą. Pozwalają nam zajrzeć do kokpitu i snują rozważania dotyczące tego, co czeka przemysł lotniczy po pandemii.

Czarne, 28.04.2021

3. Mariana Leky - "Sen o okapi"

Długo przesuwana premiera książki, o której już wspominałem, wreszcie trafia w ręce czytelników. Za każdym razem gdy Selmie śni się okapi, na mieszkańców jej wioski pada blady strach. Sen ten oznacza bowiem, że w ciągu 24 godzin ktoś z nich umrze. Kto i w jakich okolicznościach pozostaje niewyjaśnione. Każdy próbuje przygotować się na to, co ma nadejść. Dziesięcioletnia Luiza opowiada o śnie Selmy swojemu przyjacielowi. Optyk zbiera się, by w końcu wyznać Selmie miłość. Matka Luizy rozważa, czy odejść od męża, a on sam marzy o wielkim świecie. To, co się wydarzy, na zawsze zmieni ich wszystkich.

Otwarte, 06.04.2021

4. Elisabeth Gifford - "Dobry doktor z Warszawy"

Bukowy Las, 14.04.2021

5. Marek Gałęzowski - "Żydzi walczący o Polskę"

Obecni na ziemiach polskich od wieków. Brali czynny udział w budowie kraju, a w trudnych chwilach stawali w jego obronie. Legioniści, powstańcy, partyzanci, obrońcy Lwowa, dzielnie stawiający czoła wrogom w roku 1939. Tak samo przeżywali klęski i cieszyli się ze zwycięstw, a dobro Polski zawsze było ważne dla nich i ich przodków. To historia zwykłych ludzi, żołnierzy, którzy chcieli w Polsce żyć i za nią umierać.

Znak, 14.04.2021

6. Złatko Enew - "Requiem dla nikogo"

Wielowątkowa powieść to próba zmierzenia się z trudnym tematem, wynaradawiania i likwidacji jako mniejszości bułgarskich Turków w połowie lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Akcja powieści rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku u schyłku totalitarnego reżimu. Bohaterowie wywodzą się z różnych kręgów. Przedstawiciele aparatu władzy, uczniowie, zwykli mieszkańcy, Niemcy, Bułgarzy, Turcy i Cyganie. Wzajemna podłość i zakłamanie osiągają szokujące rozmiary. A kolejna dekada nie przynosi wytchnienia. Bohaterowie muszą zmierzyć się z tym, co przyniósł rozpad Jugosławii, potworną, bestialską i wyniszczającą wojną.

Książkowe Klimaty, 14.04.2021

7. Jakub Sobieralski - "Idealny wiek"

Mam przyjemność zaprezentować moją pierwszą powieść. Sagę rodzinną, bardzo luźno opartą na przeszłości mojej rodziny. Powieść rozpoczyna się u progu dwudziestego wieku. Nastoletnia Rozalia, pochodząca z rodziny zubożałej wielkopolskiej szlachty, nie do końca potrafi odnaleźć się w roli dobrej córki, przyszłej żony przewidzianego dla niej kawalera i matki gromadki dzieci.  Kocha się z wzajemnością w Walentym, starszym od niej chłopcu, synu bogatego chłopa. Gdy wybucha wojna, młodzi muszą szybko zdecydować, co dalej z ich związkiem. Kolejne strony i rozdziały to opowieść o Rozalii, jej dzieciach, wnukach i prawnukach, ale też o burzliwej dwudziestowiecznej historii Polski. Gdzieś tam może nawet pojawię się ja sam?

Wydawnictwo BM, 19.04.2021


(Visited 456 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.