Co w księgarni szeleści – lipiec 2018

Takiego sezonu ogórkowego to już dawno nie było. Z wielkim trudem wygrzebałem tylko trzy interesujące zapowiedzi wydawnicze na lipiec. A sporo tytułów jednak w pierwszym miesiącu wakacji się ukaże. Większość tego to jednak prawdziwy chłam. Jest tego tyle, że niewykluczone, iż jakaś książka umknęła mojej uwadze. Wybór oczywiście bardzo subiektywny.

1. Tomasz Pindel - "Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody"

Wałęsa chciał zrobić z Polski drugą Japonię. Wiele dziesięcioleci wcześniej, uciekający z kraju rodacy chcieli stworzyć drugą Polskę tam, gdzie zaprowadziły ich uchodźcze ścieżki. Między innym w Ameryce Łacińskiej. Tomasz Pindel opowiada o Polakach żyjących na tym kontynencie. O chłopach z Galicji, którzy osiedlili się w Brazylii, o żołnierzach z armii Andersa w Argentynie, przypadkowych turystach osiadłych w Chile, i o polskiej specjalności – uprawie Yerba Mate. To tylko kilka historii zawartych w książce, która jest efektem długich, mozolnych poszukiwań, podróży za ocean i wielu rozmów.

Wydawnictwo Znak, 09.07.2018

2. Dariusz Lipiński - "Po kręgosłupie Europy. Rowerem z Paryża do Santiago De Compostela"

Książka drogi, opisująca rowerową wyprawę szlakiem świętego Jakuba z Paryża do Santiago De Compostela. Reportaż podróżniczy i przewodnik w jednym. Jednak nie tylko. Autor, poseł na Sejm RP i wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, snuje rozważania filozoficzne i religijne, nad kondycją współczesnej Europy i jej historią.

Wydawnictwo Zysk i Spółka, 09.07.2018

3. Paulette Jiles - "Nowiny ze świata"

Siedemdziesięcioletni weteran wojen i wdowiec, kapitan Jefferson Kyle Kidd, wędruje od miasteczka do miasteczka, organizując odczyty, podczas których informuje mieszkańców o tym, co dzieje się na świecie. Któregoś dnia otrzymuje dodatkowe zlecenie. Przewiezienie do krewnych dziewczynki, którą uwolniono z wieloletniej niewoli u Indian. Dziewczyna wcale nie chce wracać do życia, jakiego już prawie nie pamięta. Wspólna, długa podróż sprawia, jednak że między nią a starszym mężczyzną, dwojgiem samotnych ludzi, rodzi się zaufanie i przyjaźń.

Wydawnictwo Czarne, 25.07.2018


(Visited 354 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.