Co w księgarni szeleści – lipiec 2020

Miało być ich więcej, ale jest tylko tyle. Choć dziewięć książek to sporo. Lipiec zdominowało znów Wydawnictwo Czarne. Cóż, jest po prostu najlepsze. Poza tym Wydawnictwo Poznańskie, które nie ustępuje mu kroku, i Wydawnictwo Wyszukane, będące częścią Wydawnictwa Ezop i specjalizujące się w świetnej, naprawdę wyszukanej prozie.

Bardzo aktualna powieść, w której znany nam porządek upada. W nowych, trudnych czasach bohaterowie starają się jakość odnaleźć. Daniel miał wszystko zaplanowane. Poczynając od własnego rozwoju, przez pracę, na rodzinie skończywszy. Wszystko się zmieni, gdy biuro podróży, w którym pracował od lat, bankrutuje. Zostaje sam w pustym mieszkaniu i jedyne czego mu nie brakuje to czas. Wyrusza w podróż z Lizbony do Genewy, podczas której będzie szukać rozwiązania swojego problemu, tocząc dyskusje z nieobecnym przyjacielem. Książka została wyróżniona w 2015 r. Nagrodą Literacką Unii Europejskiej, a w 2017 r. na jej podstawie powstał film pod tym samym tytułem. Patronat nad powieścią objął blog Oczytany Facet.

Wydawnictwo Wyszukane, 13.07.2020

2. Stig Dagerman - "Poparzone dziecko"

Gdy po śmierci ukochanej matki Bengt dowiaduje się o romansie ojca, duszna atmosfera w rodzinie staje się nie do zniesienia. Młodego mężczyznę dręczą obsesyjne myśli i koszmary. Wkrótce między synem, ojcem i jego – ich – kochanką narodzi się pełen napięcia miłosny trójkąt. Powieść Stiga Dagermana w latach 40. podzieliła krytyków na dwa obozy. Jedni uznali ją za arcydzieło, inni punktowali nadmiar psychoanalizy. „Poparzone dziecko” kipi od uczuć, emocji i napięć. To rozdzierająco smutna opowieść o namiętności, nienawiści i lęku.

Wydawnictwo Poznańskie, 15.07.2020

Opis wydawcy

3. David McCullough - "Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę"

Dramatyczna panorama początków Ameryki nakreślona piórem dwukrotnego zdobywcy Nagrody Pulitzera! Po wojnie o niepodległość zakończonej pokojem wersalskim w 1783 roku Amerykanie wzbogacili się o nowe tereny, nad którymi dotychczas panowali Brytyjczycy. Ogromne, bogate w surowce terytorium na północny zachód od rzeki Ohio czekało na białych osadników. Pionierzy często podróżowali grupami, krytymi wozami, w których przewozili cały swój dobytek. Wyprawa na północny zachód wymagała nie lada odwagi – tereny te były zasiedlone przez plemiona indiańskie, które często wchodziły w konflikt z osadnikami. Amerykańscy pionierzy, pokonując kolejne trudności, zakładali osady i miasta, uprawiali ziemię, tworzyli kraj, który znamy dzisiaj – pełny wartości i ideałów, ale również z krwawą historią.

Wydawnictwo Poznańskie, 01.07.2020

Opis wydawcy

4. Artur Klinau - " Mińsk Przewodnik po Mieście Słońca"

To, co tygryski lubią najbardziej, czyli reportaż podróżniczy, ukazujący nieznane nam, odległe miejsca i mieszkających tam ludzi. Autor zabiera nas na wycieczkę szlakiem pomnik i monumentalnych pomników, w których cieniu żyją szaraki – zwyczajni ludzie. Razem z nim zobaczymy także to, czego na organizowanych wyjazdach nigdy niedane nam będzie poznać. Prawdziwe, wewnętrzne życie miasta, toczące się na otwartych podwórkach. Barwne postacie i burzliwa historia naszego wschodniego sąsiada.

Wydawnictwo Czarne, 08.07.2020

5. Heike Geißler - " Praca sezonowa. Miesiąc w Amazonie"

Reportaż przedstawiający kulisy pracy w Amazonie. Autorka, zarabiająca na życie jako freelancerka, by dorobić, zatrudnia się jako sezonowa pracownica w Amazonie. Praca przynosi jej dużo problemów, zmartwień, a przede wszystkim jest wykańczająca. Ale przynosi też inspirację do pisania. Pisze o sobie, o współpracownikach, opisuje konflikty między pracownikami i przełożonymi, przybliża wyśrubowane wymagania dotyczące czasu pracy, ukazuje hipokryzję leżącą u podstaw korporacyjnych zasad współpracy.

Wydawnictwo Czarne, 08.07.2020

6. Cezary Łazarewicz - " Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich"

Historia największego, najnowocześniejszego i najbardziej luksusowego domu handlowego w tej części Europy. Należał do braci Jabłkowskich i przetrwał nawet Powstanie Warszawskie, ale zniszczyli go komuniści, doprowadzając do całkowitej ruiny.

Wydawnictwo Czarne, 15.07.2020

7. Anna Sulińska - "Olimpijki"

Po świetnych Wniebowziętych, Sulińska tym razem przygląda się historii polskiej obecności na igrzyskach olimpijskich, a dokładnie nad naszymi medalistkami i zawodniczkami. Daniela Walkowiak, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rzymie, w ostatniej chwili dotarła na linię startu, bo polska ekipa odjechała z wioski olimpijskiej bez niej. Na tych samych zawodach Jarosława Jóźwiakowska, mająca jedynie sto sześćdziesiąt siedem centymetrów wzrostu, wywalczyła srebrny medal w skoku wzwyż. Po latach mówi, że skakała charakterem, nie możliwościami fizycznymi. Ewa Kłobukowska, złota medalistka igrzysk w Tokio, z telewizyjnych wiadomości dowiedziała się, że uległa kontuzji i nie pojedzie na zawody do Montrealu. Ale to nie wszystko. Towarzyszyły im liczne upokorzenia i dyskryminacja, a mimo to zdobywały najwyższe odznaczenia sportowe.

Wydawnictwo Czarne, 15.07.2020

8. Bartosz Panek - " U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce"

Wielbiciele Podlasia dobrze znają Kruszyniany i Bohoniki. Miłośnicy Sienkiewicza z pewnością pamiętają Lipków. Ale nawet ci, którzy słyszeli o polskich Tatarach, zaliczają ich raczej do barwnej, egzotycznej przeszłości. Przybyli na Litwę pod koniec XIV wieku, kiedy książę Witold rekrutował wojska przeciwko Krzyżakom. W zamian płacił ziemią w bezludnej głuszy. Zostali. Walczyli pod Grunwaldem, a potem w kolejnych wojnach i powstaniach. Legionista Aleksander Sulkiewicz był przyjacielem Piłsudskiego. Mufti Szynkiewicz szedł za trumną Marszałka ramię w ramię z imamami wileńskim i warszawskim. Kilkanaście pokoleń wydało majorów, chorążych, tłumaczy królewskich, sędziów, rotmistrzów. Chociaż żyli otoczeni ludnością chrześcijańską, potrafili zachować odrębność narodową i wiarę muzułmańską.Pod koniec lat trzydziestych XX wieku mieszkało ich w Polsce niecałe sześć tysięcy. Po II wojnie światowej Tatarów nie uwzględniała żadna z umów o repatriacji zawartych między Moskwą a Warszawą. Władze sowieckie traktowały ich jako Tatarów radzieckich, chociaż oni sami czuli się pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej. Ci, którym udało się opuścić Kresy, próbowali zacząć nowe życie w nowych miejscach. Dziś oficjalnie pozostało ich niespełna dwa tysiące. Bartosz Panek zebrał, co ocalało. W fascynujących życiorysach swoich bohaterów przypomina, że kultura tatarska była i jest nieodłączną częścią naszego wspólnego dziedzictwa i choć dzisiaj społeczność tatarska jest nieliczna i podzielona, pamięć o niej musi przetrwać.

Wydawnictwo Czarne, 22.07.2020

Opis wydawcy

9. Magda Działoszyńska-Kossow - " San Francisco. Dziki brzeg wolności"

Zbudowane w połowie XIX wieku dzięki gorączce złota, San Francisco od początku przyciągało ludzi poszukujących wolności, bogactwa, możliwości zaczęcia od nowa. To miasto marzeń, kontrkultury, ruchu LGBT, muzyki, sztuki i wina. Mekka artystów i niebieskich ptaków. Dom Janis Joplin i Grateful Dead. Intelektualne zaplecze Doliny Krzemowej, centrum start-upów i najnowszych technologii. Magda Działoszyńska-Kossow zabiera czytelników w podróż w czasie i przestrzeni: pisze o barwnej historii i bogatym pejzażu kulturowym, który towarzyszył powstaniu i rozwojowi miasta przez ponad sto pięćdziesiąt lat. Mówi o artystach, wizjonerach i milionerach, ale też o epidemii HIV/AIDS, narkomanii i tysiącach bezdomnych. W San Francisco jak w soczewce skupiają się problemy współczesnej Ameryki, kraju ostrych kontrastów i pogłębiających się różnic ekonomicznych. Tutaj właśnie amerykański sen często kończy się gwałtownym przebudzeniem i okazuje się, jak wysoką trzeba za niego zapłacić cenę.

Wydawnictwo Czarne, 29.07.2020

Opis Wydawcy

(Visited 554 times, 1 visits today)

2 osoby skomentowały “Co w księgarni szeleści – lipiec 2020

  1. Bardzo fajne propozycje, nie rozważałem żadnej z nich wcześniej ale myślę, że na sierpień którąś wrzucę do listy” do poczytania” 🙂 Ja obecnie polecam Sherlock Holmes, Obcy i Metro 2033 🙂 Pozdrawiam, Piotrek 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.