Co w księgarni szeleści – listopad 2017

Listopad. Najgorszy miesiąc w roku. Dopiero co zmieniliśmy czas. Szybko robi się ciemno. Zimno, mokro, co jeszcze dałoby się znieść, ale też i wszędzie błoto. Najlepiej pozostać wieczorem w domu, oczywiście z dobrą książką. A w listopadzie będzie co czytać. Wybrałem dla Was dziesięć interesujących nowości. Dużo literatury polskiej, podróżniczej i  reportażu. Odrobina fantastyki i literatury obcej. Dacie radę wszystkie przeczytać?

1. Łukasz Orbitowski - "Exodus"

Nowa powieść Łukasza Orbitowskiego. Premiera 22 listopada. Wielu z Was zapewne już ją posiada, gdyż można ją było nabyć podczas Targów Książki w Krakowie. Opowieść o Janku, jego traumie i drodze przez Europę, w jaką się udał. Ciekawa, aczkolwiek jest się do czego przyczepić. Więcej o tej książce nie napiszę. Jej recenzję możecie  przeczytać tutaj. Wydawnictwo SQN.

2. Jarosław Grzędowicz - "Azyl"

Tom opowiadań jednego z najlepszych, jeśli nie najlepszego, twórcy polskiej fantastyki i scifi. To opowiadania stare, nieznane czytelnikom, w wielu przypadkach, jak twierdzi sam autor, odnalezione po latach.

Opowiadania nie powinny ginąć. Nawet te stare. Napisałem je. Niech więc żyją dalej.

Jarosław Grzędowicz

Fabryka Słów, 08.11.2017

3. George Mackay Brown - "Winlandia"

Urodzony na Orkadach Ranald Sigmundson, zmuszony przez ojca do udziału w rejsie kupieckim na Grenlandię, po drodze ucieka i przyłącza się do płynącej na zachód załogi Leifa Erikssona. Jest to początek niezwykłej przygody – Ranaldowi przyjdzie nie tylko odkryć wraz z nowym kapitanem nieznany kontynent na zachodzie, Winlandię (dziś zwaną Ameryką Północną), lecz również gościć na dworze króla Norwegii Olafa czy wziąć udział w bitwie pod Clontarf w Irlandii. Gdy wreszcie Ranald postanawia założyć na Orkadach rodzinę, rozpoczyna się nowa, wewnętrzna podróż. Jednak czy w targanym przez spiski, podstępy i zabójstwa świecie ludzi północy Ranald będzie w stanie spokojnie uprawiać ziemię i nie zbrukać sobie rąk krwią? Czy jako „wolny gospodarz” nie pozwoli się wciągnąć w politykę podległych norweskiemu królowi jarlów, których metody walki o władzę z powodzeniem mogłyby służyć za pierwowzór poczynań bohaterów Gry o tron? Wreszcie – czy uda mu się spełnić marzenie o ponownym wyjściu w morze i powrocie do Winlandii?

Wiatr od morza, 08.11.2017

 

4. Anna Kamińska - "Białowieża szeptem"

Wiele razy, czytając czyjąś biografię, orientujemy się że nie jest to książka tylko o życiu konkretnej osoby, ale biografia epoki, w której żył lub żyła bohaterka. Czemu więc nie napisać biografii miejsca? Anna Kamińska podjęła się tego zadania, pisząc o Białowieży i Puszczy Białowieskiej. Wielopokoleniowe rodzinne wspomnienia, dwie wojny światowe, historie udokumentowane w kronikach kryminalnych, pijackie majaki, w których zaciera się granica między trudną rzeczywistością a niemniej ciężkim snem. Pasjonująca biografia Białowieży, ukazująca ludzką twarz najgłośniejszego lasu Europy.

Wydawnictwo Literackie, 08.11.2017

5. Tomasz Owsiany - "Pod ciemną skórą Filipin"

W ciągu samotnej ośmiomiesięcznej wyprawy poznawczo-reporterskiej Tomasz Owsiany odwiedził siedem plemion i ludów oraz wybrane społeczności Filipin we wszystkich makroregionach kraju. Nawiązał bliskie kontakty z mieszkańcami i uczestniczył w ich codziennym życiu: wyrabiał węgiel, uprawiał zbieractwo, orał bawołami ryżowiska i brał udział w często szokujących ceremoniach. Poznał szamana uprawiającego czarną magię i dotarł do obozu grupy paramilitarnej na Mindanao. Mieszkał w kolonii karnej i rezydencji filipińskiego multimilionera. Podróżnik starał się odkryć to co skrywa powszechnie znane oblicze tego miejsca. Czy mu się udało? Trzeba sięgnąć po książkę, by się przekonać.

Muza, 08.11.2017

 

 

6. Paulina Wilk - "Pojutrze. O miastach przyszłości"

O tym jak będzie wyglądała nasza przyszłość, rozmyślamy od setek, jeśli nie tysięcy lat. Kiedyś były to wizje bardzo surrealistyczne, mające z rzeczywistością niewiele wspólnego. Obecnie te gdybania są coraz bardziej prawdopodobne. Nie trzeba być naukowcem, ani wielkim myślicielem, by wiedzieć że przyszłość zdominują miasta, które nieustannie się rozrastają i połykając kolejne rzesze ludzi. Klucz do przyszłości człowieka ukryty jest w miastach. Od naszej wyobraźni zależy, czy go odnajdziemy. Paulina Wilk, w swojej nowej książce zabiera czytelnika w podróż do dziewięciu metropolii, w których przeszłość i teraźniejszość odważnie spotykają się z przyszłością. Dubaj, Bombaj, Kampala, Songdo, Singapur, Lima, Masdar, Seul, Kopenhaga.

Wydawnictwo Literackie, 08.11.2017

7. Remigiusz Grzela - "Podwójne życie reporterki"

Dwie wyjątkowe kobiety, dwie silne osobowości, dwie wybitne dziennikarki. Odważne, bezkompromisowe, piekielnie pracowite. Teresa Torańska bardziej empatyczna – ostra, ale nieprzekraczająca norm; Oriana Fallaci bez skrupułów, w ocenie innych niemająca hamulców. Czasem mijały się na reporterskim szlaku, ale nigdy się nie spotkały. Rozmawiały z reżyserami i aktorami historii, starały się ich zrozumieć, by pomóc swoim czytelnikom w lepszym pojmowaniu zjawisk i wydarzeń. Mimo to nie udało im się nas zmienić – nie wpływają na nas ani wstrząsające reportaże, ani wybitne powieści, choć stanowią aż nadto wyraziste memento. Zapominamy, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze i że pobłażliwość wobec nienawiści – również tej ukrywającej się w języku – prędzej czy później prowadzi do katastrofy.

Prószyński Media. 21.11.2017

8. Chloe Mayer - "Chłopiec ze śniegu"

Rok 1944. Daniel i jego matka, Annabel, pozostają w domu w spokojnej angielskiej wiosce. Tymczasem ojciec chłopca walczy na froncie wojny, która choć tak odległa, wydaje się otaczać bohaterów ze wszystkich stron. Kiedy matka i syn poznają Hansa, niemieckiego jeńca pracującego w pobliskim gospodarstwie, w ich życiu wreszcie coś zaczyna się dziać, choć dla każdego z nich spotkanie oznaczać będzie coś zupełnie innego. Annabel pozwoli otrząsnąć się z mroku depresji, w której tkwiła, odkąd urodził się Daniel. Dla chłopca, który radzi sobie z samotnością, uciekając w świat bajek i fantazji, Hans jawi się jako tajemniczy książę w przebraniu. Jednak Danielowi często trudno odróżnić rzeczywistość od fantazji, a Hans ma plan, by wykorzystać chłopca i jego matkę dla własnych celów.

Czarna Owca, 22.11.2017

9. Maciej Płaza - "Robinson w Bolechowie"

„Robinson w Bolechowie”opowiada rodzinną historię rozpoczynającą się tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Bolechowski hrabia, właściciel pałacu i kolekcji dzieł sztuki, skrzętnie ukrywa bezcenne skarby, by nie dostały się w ręce okupanta. Kiedy hrabia zginie z rąk hitlerowca, strażnikiem kolekcji zostaje pałacowy ogrodnik… Główny bohater Robert, ceniony malarz, wraca do Bolechowa po kilku latach nieobecności. Na miejscu wspomina bolechowskie perypetie, które zagadkowo go pociągają, i próbuje odkryć największą tajemnicę swojego życia. Na tle posępnego świata wojennej i powojennej grozy i tułaczki stopniowo odsłania się historia dwu rodzin: Roberta oraz miejscowego kamieniarza o niejasnej przeszłości.

Wydawnictwo W.A.B., 22.11.2017

 

10. Cezary Harasimowicz - "Saga. Czyli filiżanka, której nie ma"

Genealogia, rodzinne sagi, opowieści o kolejnych pokoleniach, to jedna z moich pasji. Wiele razy zasiadałem do pracy nad rodzinnym drzewem genealogicznym. Sporo informacji udało mi się na nim utrwalić, ale wielu wciąż brakuje, i pewnie nigdy już nie zostaną uzupełnione. Cezary Harasimowicz również podjął ten temat. Zebrał wspomnienia przodków, obejrzał stare fotografie i wydobył na kartach książki zapomnianą rzeczywistość. „Saga czyli filiżanka, której nie ma” to niezwykły portret rodziny i niejednokrotnie zabawna opowieść, w której obraz dawnej wielonarodowej Polski ukazuje się przed oczami czytelnika i na moment odżywa. Harasimowicz zagląda do pamiętników dziadka i zapisków matki. Czerpie z rodzinnych anegdot, poznaje gorące romanse, a dzięki wycinkom z ówczesnej prasy przywołuje świat, w którym równolegle toczy się wielka historia i życie zwykłych ludzi.

Wydawnictwo W.A.B., 22.11.2017


(Visited 142 times, 1 visits today)

Jedna osoba skomentowała “Co w księgarni szeleści – listopad 2017

  1. dalajlatiable mówi :

    Grzedowicz najlepszym twórca polskiej fantastyki i sci-fi? Z Pana Lodowego Ogrodu pamiętam ciągle porównywania do Bosha, aż już nachalne, a tom opowiadań raził brakiem głębi i swego rodzaju prostota, także w pomysłach…

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.