Co w księgarni szeleści – listopad 2018

Listopad będzie wyjątkowo skromny pod względem ciekawych premier książkowych. Po raz pierwszy do tego comiesięcznego zestawienia nie trafiła żadna powieść z literatury pięknej. Tym razem przeważa literatura faktu, i to polska literatura faktu. Jest też trochę fantastyki.

1. Janusz M. Szlechta - "Ulica włóczęgów"

Czy ktoś jeszcze wierzy w amerykański sen”? Na pewno nie bohaterowie tej książki. Jest to zbiór reportaży o Polakach żyjących w Stanach Zjednoczonych. O tych, którym się udało, ale głównie o tych, dla których ów sen okazał się koszmarem. Autor tego zbioru nie tylko napisał o rodakach za wielką wodą, ale tym którzy tego potrzebowali, szedł z pomocą. Z każdym spotkał się osobiście.

Wydawnictwo Fabuła Fraza, 06 listopada

2. Anna Kowalczyk - "Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich"

Z pewnością widzieliście reklamę, w której pada pytanie, czemu nie ma kobiet na banknotach? Nie wiem, czy ów spot i bilbordy mają coś wspólnego z premierą tej książki, ale z pewnością świetnie się zbiegły w czasie. Autorka, znana dziennikarka i blogerka, pisze o historii Polski z perspektywy kobiet. Polek i nie tylko. O ich życiu codziennym, emancypacji i niezwykłych dokonaniach.

Wydawnictwo W.A.B. 14 listopada

3. Joanna Sznydler - "Kuba-Miami. Ucieczki i powroty"

Opowieść o nieustających, powtarzanych wielokrotnie, często bardzo niebezpiecznych, próbach przedostania się z Kuby na Florydę. Historie zwykłych ludzi, którzy są w stanie zaryzykować wszystko, by poprawić swój los. To także historia Billa Clintona, który emigrantów już nie wpuszczał do kraju, i Fidela Castro, który o uciekinierach z Kuby wypowiadał się jako o nędznych robakach, niekochających swojego kraju.

Wydawnictwo Poznańskie, 14 listopada

4. Sylwia Borkowska - "Mój mąż Żyd. Historie Polek w Izraelu"

Niezwykła opowieść o polskich dziewczynach, które zakochały się i poślubiły Izraelczyków, wyjeżdżając do ojczyzny swojego wybranka. Tym samym stały się kimś gorszym. Nawet jeśli ich związek został zaakceptowany przez rodzinę męża, to pozostają gojkami, a ich dzieci nie będą Żydami. Każda nieżydowska kobieta, którą poślubi Żyd, jest tą, która przerywa wiekową tradycję. Jest obca.

Wydawnictwo Pascal, 14 listopada

5. Neal Stephenson, Nicole Galland - "Wzlot i upadek D.O.D.O."

Thriller rozgrywający się w bliskiej przyszłości, w którym znajdziemy trochę historii, nauki i magi. Ekspert lingwistyki, Melisande Stokes, oraz Tristan Lvonsa, pracownik wywiadu wojskowego, spotykają się na korytarzu Uniwersytetu Harvarda. Tristan ma zadanie dla Melisande. Chce, by przetłumaczyła bardzo stare dokumenty. Jeśli ich autentyczność zostanie potwierdzona, będzie to dowód na to, że magia istnieje i była praktykowana od wieków, i jedynie Oświecenie, oraz późniejsza rewolucja przemysłowa osłabiły jej działanie. Staje się to początkiem całego ciągu zdarzeń, które odmieniają nie tylko ich życie, ale też losy całego świata.

Wydawnictwo Mag, 14 listopada


(Visited 483 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.