Co w księgarni szeleści – listopad 2019

Podobno złota polska jesień jeszcze do nas powróci, wraz z temperaturami z jesienią raczej się niekojarzącymi. Wieczory będą jednak wciąż się wydłużać, więc trzeba się zaopatrzyć w odpowiednią ilość książek. Przed Wami sześć książek na listopad. Miłej lektury.

1. Anna Elisabeth Jessen - "Czaszka z Katynia. Opowieść o zbrodni"

Wielowątkowy reportaż autorstwa duńskiej pisarki, który rozpoczyna przypadkowe odkrycie w kopenhaskim Instytucie Medycyny Sądowej czaszki polskiego oficera zamordowanego w Katyniu. Książka opowiada między innymi o próbach odnalezienia rodziny oficera, ale też o losach duńskiego lekarza uwikłanego w sprawę katyńską.

Wydawnictwo Driada, 09.11.2019

2. Ursula K. Le Guin - "Cała Orsinia"

Na kraj Orsenya lub Orsinia pisarka trafiła przypadkiem. Był rok 1949, Ursula była studentką, i którejś nocy go ujrzała. Gdzieś pomiędzy Czechosłowacją, Polską i Rumunią. Jak sama napisała we wstępie, kraj nieważny, zdemolowany najpierw przez Hitlera potem przez Stalina. Zobaczyła go dokładnie, ze wszystkimi szczegółami. I tak powstał ten zbiór, w którego skład wchodzą: powieść „Malafrena” (1979), trzy piosenki, zbiór opowiadań „Opowieści orsiniańskie” (1976) oraz dwa dodatkowe opowiadania.

Prószyński i Ska, 12.11.2019

3. Delia Owens - "Gdzie śpiewają raki"

Kya Clark jest autsajderką. Porzucona w wieku dziesięciu lat, mieszka samotnie na bagnach, gdzieś na wybrzeżu Karoliny Północnej. Okoliczni mieszkańcy uważają za niebezpieczną dzikuskę, niezdolną do życia w społeczeństwie. Pewnego dnia na bagnach zostaje znalezione ciało mężczyzny. Podejrzenie pada na dziewczynę. Jest to powieść o straszliwej samotności, miłości i tym czymś, sile ducha czy jak inaczej to nazwać, co pozwala nam przetrwać najgorsze nawet zawieruchy.

Świat Książki, 13.11.2019

4. Julian Barnes - "Arthur & George"

Powieść oparta na faktach. Arthur Conan Doyle, znany pisarz i lekarz, żyje w szczęściu i dobrobycie. George Edalji, nieśmiały syn pastora o hinduskich korzeniach, pochodzący z małej wioski w hrabstwie Staffordshire, zostaje prawnikiem. Tę dwójkę, tak różnych od siebie ludzi, połączy pewna kryminalna sprawa.

Świat Książki, 13.11.2019

5. Lars Simon - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

Lennart Malmkvist jest typowym młodym karierowiczem. Sukces goni sukces i życie jest takie, jakim je sobie wymarzył. Do czasu. Wokół niego zaczynają dziać się dziwne i irytujące rzeczy. Na jawie i we śnie prześladuje go osobliwy kataryniarz. Przestaje mówić, dzięki czemu traci pracę. Mieszkający obok stary dziwak umiera, zapisując mu w spadku sklep ze śmiesznymi i magicznymi przedmiotami, oraz swojego psa, mopsa o imieniu Bölthorn. Lennart jest pewien, że nic dziwniejszego już mu się nie przytrafi, ale któregoś dnia, podczas burzy, pies zaczyna mówić; A ma sporo do powiedzenia o Lennarta przeznaczeniu, morderstwie sąsiada i wielu innych sprawach.

Wydawnictwo Initium, 14.11.2019

6. Kurt Vonnegut - "Matka noc"

Amerykański pisarz Howard W. Campbell jr, umieszczony podczas II wojny światowej przez amerykański wywiad w samym sercu nazistowskiej machiny propagandowej, po latach staje przed sądem państwa Izrael jako zbrodniarz wojenny. Jego osobą interesuje się również wywiad radziecki. Życie Howarda W. Campbella jr. zmienia się w koszmar, z którego jedynym wyjściem może okazać się śmierć.

Wydawnictwo Zysk i Ska, 19.11.2019


(Visited 406 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.