Co w księgarni szeleści – listopad 2021

Przygotowując to listopadowe zestawienia ciekawych nowości, byłem przekonany, że nie uda mi się go dokończyć. Przeglądając długie, niekończące się listy tytułów, które w ciągu najbliższych trzydziestu dni pojawią się na księgarskich regałach, byłem w coraz większym szoku. Takiej ilości nagich męskich torsów i przypominających lalki Barbie kobiet, chyba jeszcze nie było. Oprócz tego poradniki, kolejne profesje wykonywane w Auschwitz itd. itp. W końcu jednak trafiłem na ciekawe, atrakcyjne i przede wszystkim wyróżniające się pozycje, w tym nawet na jeden poradnik.

1. Kuba Szpilka - "Chodząc w Tatry"

Dzisiaj, kiedy wyprawa w góry przypomina raczej spacer po rynku któregoś z dużych polskich miast, ta książka może okazać się zbawieniem jak i przekleństwem. Zbawcza rola tej książki zawiera się w jej treści. Autor opowiada o osobistej, wieloletniej relacji z górami, o wspinaczkach i podziwianiu widoków. Próba zrozumienia tatrzańskości i opisania życia, które płynie wśród Tatr. Powinna zatem sprzyjać wyciszeniu, dokładnie tak jak samotna wędrówka pustym szlakiem. Przekleństwo również skrywa się w treści. Książka najprawdopodobniej zachęci do wyprawy w góry kolejnych rodaków, dzięki czemu będziemy grzęznąć nie tylko w zaspach śnieżnych, ale jeszcze większych korkach, także na szlaku.

Czarne, 03.11.2021

2. Agnieszka Gajewska - "Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku"

W roku lemowskim nie mogło zabraknąć kolejnej próby zmierzenia się z życiem i twórczością tego niezwykłego człowieka. Przed nami biografia mistrza, napisana przez Agnieszkę Gadowską, badającą jego twórczość, która dotarła do nowych, nigdy wcześniej niewykorzystywanych źródeł,  zarówno tych prywatnych, jak i państwowych. Czy nowa biografia pisarza, wpłynie na to, jak będziemy go postrzegać? A jaki będzie miała wpływ na odbiór jego twórczości? Żeby się o tym przekonać, trzeba będzie ją przeczytać. Dla każdego lemologa i lemofana pozycja obowiązkowa.

Wydawnictwo Literackie, 10.11.2021

3. Aleksandra Koperda - "Dizajn miejsc codziennych"

Pozycja dość nietypowa ze względu na tematykę i formę. Jest to po trosze poradnik, ale i album, w którym zobaczymy, jak mieszkają mistrzowie projektowania przestrzeni. Jednak nie tylko mieszkania odwiedzimy wraz z autorką, ale także małe warsztaty, studia tatuażu, sklepy ze starociami itd. itp. Poznamy historię dizajnu, współczesnych artystów, a także nauczymy się jak samemu zaprojektować przestrzeń wokół siebie. Twórzmy piękne przestrzenie wokół siebie.

Znak Koncept, 10.11.2021

4. Ugljesa Sajtinac - "Całkiem skromne prezenty"

Współczesna powieść epistolarna. Dwaj bracia, mieszkający na dwóch różnych kontynentach, piszą do siebie maile, w których opowiadają o życiu w Stanach Zjednoczonych i Serbii. Opisy niełatwej codziennej egzystencji przeplatają się ze wspomnieniami dotyczącymi rodziny, dawnego życia. Dla obu mężczyzn rodzina jest najważniejsza. Stanowi podstawę ich tożsamości, a także pozwala przezwyciężyć trudności, wynikające z różnic kulturowych czy odmiennych światopoglądów.

RM, 10.11.2021

5. Patryk Mogilnicki - "Książka po okładce. O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych"

Mówi się: nie oceniaj książki po okładce. Często jest to jednak pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę, wybierając książkę, zwłaszcza gdy autor jest nam nieznany. Sztuka projektowania okładek książkowych jest dziś traktowana przez wielu wydawców tak samo po macoszemu, jak w latach dziewięćdziesiątych, gdy rynek zalały książki, które dopiero teraz można było wydać oficjalnie, i nikt się nie przejmował, czy okładka pasuje do treści. Są jednak tacy wydawcy, którzy dbają o to, jak będzie wyglądała książka przez nich wydana. Patryk Mogilnicki przedstawia wybitne grono osób projektujących okładki. Pyta o szczególnie znane i udane realizacje, o pracę w branży, największe sukcesy, najdotkliwsze porażki i niezrealizowane projekty. Wiele z nich zobaczymy właśnie na kartach tej książki.

Karakter, 05.11.2021

6. Wang Xiaobo - "Złote czasy"

Na Złote czasy składają się trzy nowele opowiadające o nastolatku, potem młodym mężczyźnie, wreszcie dojrzałym człowieku zmierzającym ku starości. Złote czasy to tytuł przewrotny, bowiem autor opisuje jedną z największych tragedii i katastrof humanitarnych dwudziestego wieku, rewolucję kulturalną w Chinach, i to, co nastało potem. Przemocy i grozy z pewnością tu nie zabraknie, ale Xiaobo skupia się na niezwykłej cesze ludzkiej natury. Jest nią umiejętność przystosowania się do najgorszych nawet warunków, gdy potrzeba wyrażenia siebie wygrywa nawet w tak zunifikowanym społeczeństwie.

PIW, 18.11.2021


(Visited 436 times, 1 visits today)

3 osoby skomentowały “Co w księgarni szeleści – listopad 2021

  1. Część z tych książek już na mojej liście 🙂 Polecam także „Siedem wieków śmierci”. Świetna książka napisana przez lekarza medycyny sądowej o przypadkach, z jakimi zetknął się w swojej pracy.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.