Co w księgarni szeleści – luty 2019

Od dawna już nie było miesiąca tak obfitego w nowości, a zwłaszcza te warte uwagi. Po wstępnym przeglądzie lutowych premier wybrałem aż piętnaście tytułów. Po analizie i selekcji listę tę skróciłem o połowę. Przed wami osiem najciekawiej zapowiadających się premier lutego.

1. Serhij Żadan - "Internat"

W naszych i chyba nie tylko naszych, ale w ogóle zachodnioeuropejskich mediach, wojna na Ukrainie już się skończyła. Nie mówi się już o niej. Ona jednak wciąż trwa. Także w książkach ukraińskiego pisarza i reportera, Serhieja Żdana. Pasza, bohater powieści, jest trzydziestopięcioletnim nauczycielem. Otrzymuje nadprogramowe zadanie, musi odebrać z internatu swojego siostrzeńca zawieźć go do domu. Prosta sprawa, gdyby nie fakt, że właśnie toczy się wojna. Świat, w którym dotąd funkcjonował, przestał istnieć. Na jego miejscu pojawiły się ruiny i opustoszałe miasta, których ulice przemierzają dziwni ludzie, mówiący niby tym samym językiem, ale będący obcymi. Każdy jego krok może być śmiertelnie niebezpieczny.

Wydawnictwo Czarne, 20.02.2019

 

2. José Saramago - "Rozterki śmierci"

Najnowsza powieść znakomitego pisarza, autora między innymi głośnego Miasta ślepców. Tym razem bohaterem Saramago jest śmierć. Pełna frustracji, rzuca swoją pracę. Wieczne życie początkowo wydaje się błogosławieństwem dla ludzi poszukujących na nie recepty od wieków. Szybko jednak okazuje się, że wcale nie jest tak pięknie. Codzienność pozostaje w skomplikowanych zależnościach z Kościołem i Państwem. Fantastyczna narracja jest dla pisarza po raz kolejny punktem wyjścia do rozważań nad naszym istnieniem, człowieczeństwem, miłością.

Rebis, 05.02.2019

 

3. Agata Maksimowska - "Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi"

Birobidżan-jedna z tajemnic dwudziestego wieku, o której mało kto wie. Kolejny dowód na to, że eksperymenty społeczne to nic dobrego. Birobidżan to Żydowski Obwód Autonomiczny w ramach ZSRR. Idea ta zrodziła się w latach dwudziestych ubiegłego wieku i przyciągnęła wielu ludzi, którzy uciekali przed głodem, nędzą, brakiem perspektyw, antysemityzmem, opresją, ludzi marzących o normalnym życiu. Już samo podróż do tego raju okazała się niełatwa, a życie na miejscu jeszcze trudniejsze. Osadnikom przyszło walczyć z naturą, przeciwnościami losu, z nowym porządkiem gospodarczym i ideologicznym. W opowieściach tych, którzy do Birobidżanu dotarli, nie ma mitu żydowskiej ojczyzny, słychać za to gorycz przegranej. Dziś w Birobidżanie można kupić pamiątki w żydowskim stylu, wyprodukowane w Chinach i sprzedawane przez Chińczyków. Autorka przeprowadziła rozmowy z mieszkańcami tego regionu i w ten sposób odtworzyła historię, od samych początków przeszło sto lat temu, po dzisiaj.

Wydawnictwo Czarne, 06.02.2019

4. Marlon James - "Diabeł Urubu"

Marlona Jamesa znacie zapewne z  Krótkiej historii siedmiu zabójstw. Diabeł Urubu jest jego wcześniejszą powieścią, literackim debiutem pisarza. Jej akcja rozgrywa się w roku 1957, w zapomnianej przez cywilizację wiosce, pamiętającej jeszcze czasy plantacji. Przywódcą niewielkiej społeczności jest  pastor Hector Blight, mający problem z alkoholem. Pewnego dnia wioskę nawiedzają czarne sępy, a wraz z nimi pojawia się obcy, nazywający siebie Apostołem Yorkiem. Przejmuje on kościół i wprowadza nowe porządki. Szybko pojawiają się ludzie, chętni pomóc nowemu przywódcy w utrzymaniu porządku i podążania jedyną, słuszną ścieżką. Blight jest zmuszony stawić im czoła.

Wydawnictwo Literackie, 13.02.2019

 

5. Maciej Brencz - "Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc"

Wydawnictwo Poznańskie zabierze nas w kolejną, ekscytująca podróż, w mało znany zakątek świata, czyli na Wyspy Owcze. Autorem książki oraz bloga pod takim samym tytułem jest Maciej Brencz, podróżnik i miłośnik wszystkiego, co farerskie. Z jego opowieści dowiemy się między innymi, czemu Wyspy Owcze nazywane są owczymi, a także wielu innych ciekawostek.

Wydawnictwo Poznańskie, 27.02.2019

6. Mateusz Będkowski - "Polscy poszukiwacze złota"

Mateusz Będkowski przyjrzał się uważnie dziewiętnastowiecznej gorączce złota, szukając polskich śladów. Znalazł ich całkiem sporo. Mimo braku państwowości, nasi rodacy bardzo aktywnie uczestniczyli w poszukiwaniach, wyróżniając się zaradnością, wykształceniem i powstańczą przeszłością, a więc także walecznością. Wśród nich bywali awanturnicy i poszukiwacze przygód, ale większość stanowili profesjonaliści, często wysyłani przez swoje firmy. Między innymi tak poznano złotodajne tereny Australii, dzięki Pawłowi Strzeleckiemu. Książka Będkowskiego przypomina tych, o których zapomniano, ich niezwykłe biografie i utrwala je ku pamięci przyszłych czytelników.

Wydawnictwo Poznańskie, 27.02.2019

7. Garrard Conley - "Wymazać siebie"

Książka, która ma szansę przebić niezrozumiały fenomen Tamte dni, tamte noce. Opowieść o dziewiętnastoletnim geju, który pod naciskiem bardzo religijnych rodziców poddaje się terapii konwersyjnej, mającej go „uleczyć” z homoseksualizmu. Celem chrześcijańskiej terapii gejów o nazwie Love in Action jest „nawrócenie” na heteroseksualizm, oczyszczenie z grzesznych impulsów i umocnienie wiary w Boga. Conley demaskuje obłudę tego  systemu terapeutycznego, a także w subtelny sposób opowiada o seksualności, pierwszych porywach serca, fascynacji i miłości. W marcu do kin wejdzie film z Nicole Kidman, Russellem Crowe’em oraz Lucasem Hedgesem w rolach głównych.

Poradnia K., 13.02.2019

8. Jesmyn Ward - "Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie"

Główny bohater, trzynastoletni Jojo, próbuje dowiedzieć się, co znaczy „być dobrym człowiekiem. Swoją wiedzę na ten temat czerpie z rodzinnych opowieści oraz legend. W wyniku niespodziewanych wydarzeń trafia do więzienia stanowego Parchman. Tam spotyka swojego rówieśnika, który nosi w sobie całe zło amerykańskiego Południa. Jojo nauczy się od niego wiele na temat człowieczeństwa i wszystkiego, co z tym pojęciem związane.

Wydawnictwo Poznańskie, 13.02.2019


(Visited 631 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.