
Idzie luty, podkuj buty. Chciałoby się tak powiedzieć. Niestety za oknem zimy brak, za to coraz bardziej widać efekty zmiany klimatu. Aby choć na chwilę zapomnieć o przykrych skutkach i niewesołej przyszłości, zagłębmy się w ciekawe lektury, które w lutym trafią do sprzedaży.
1.
- "Mapa Anny"
Drugi tom opowiadań świetnego, czeskiego prozaika. Autor znów przygląda się relacjom międzyludzkim, które stają się coraz bardziej skomplikowanymi. Pisze o ludziach, którzy próbują się do siebie zbliżyć, ale, ogłuszonym informacyjnym szumem, nie udaje im się. Błądzą, jakby utknęli gdzieś w ciemnościach, pozbawieni umiejętności czytania map i drogowskazów.
Afera, 05.02.2020
2.
- "Zima czarownicy"
Trzeci i miejmy nadzieję ostatni tom opowieści o Wasii i Morozko. Świetny pierwszy tom, doczekał się bardzo słabej kontynuacji. Zatem obawa co do jakości kolejnej części, jest uzasadniona.
Na Moskwę spadło nieszczęście, a jej mieszkańcy szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie ich miasto to spotkało, a także kogoś, kogo mogliby winić i ukarać. Wasia jest całkiem sama i osaczona ze wszystkich stron. Wielki Książę, przepełniony gniewem, wybiera sojuszników, którzy poprowadzą go ku wojnie i upadkowi. Powraca zły demon, zdeterminowany, by szerzyć chaos. Wasia znajduje się w samym sercu konfliktu. Niepewna własnej przyszłości odkryje zdumiewającą prawdę o sobie samej, próbując ocalić Ruś, Morozkę oraz świat magii, tak bliski jej sercu.
Muza, 12.02.2020
3.
- "Ślady miasta"
Jest rok 1947 w Oslo, dzielnicy Fagerborg. Ewald Kristoffersen pracuje w agencji reklamowej, a jego żona Maj jest gospodynią domową. Starają się jakoś wiązać koniec z końcem, a ich życie niczym szczególnym się nie wyróżnia, poza ich synem, który ma osobliwą naturę. „Jesper przypomina przedziwną strunę, jednocześnie luźną i napiętą”. Początek nowej, niezwykłej trylogii. Opowieści o ludziach nierozerwalnie związanych z miastem, w tym wypadku z Oslo. To także opowieść o samym mieście, jego sekretach, dźwiękach, zapachach, widokach.
Wydawnictwo Literackie, 12.02.2020
4.
- "Kwartet aleksandryjski: Mountolive"
Osadzona w magicznej atmosferze Egiptu opowieść o niespodziewanych sojuszach, w której zdrajca i zdradzony czasem zamieniają się miejscami, a gorące bliskowschodnie romanse bywają zaczynem społecznych przewrotów.
Cztery powieści składające się na Kwartet aleksandryjski, opowiadają zasadniczo z różnych punktów widzenia tę samą historię wielkich namiętności i politycznych intryg w scenerii fascynującej bliskowschodniej Aleksandrii i Egiptu w przededniu, w trakcie i tuż po II wojnie światowej. Trzecia odsłona, Mountolive, to jedyna w cyklu powieść napisana w trzeciej osobie, a także ta z najbardziej rozbudowaną fabułą dotyczącą wydarzeń politycznych.
Sam Lawrence Durrell uważał Mountolive’a za clou całej opowieści, spoiwo nadające całemu Kwartetowi misterną strukturę, i wyposażył bohatera, Davida Mountolive’a, w szereg szczegółów z własnego życia.
Powieść prowadzi nas przez lata dojrzewania i kariery bohatera, od młodego Davida romansującego w posiadłości Hosnanich z Leilą, matką Nessima i Naruza, aż do rozpoczęcia przez niego kariery dyplomaty i powrotu do Egiptu, z radykalizującymi się ruchami koptyjskimi i arabskimi w tle, łącząc wątki fabularne z tymi znanymi już z poprzednich tomów, Justyny i Balthazara.
(opis wydawcy)
5.
- "Mołdawia. Państwo niekonieczne"
Jak to jest wymyślać kraj, państwowość i kulturę? Przekonali się o tym Mołdawianie, kiedy w 1991 roku kraj ten, nigdy nieistniejący samodzielnie, uzyskał niepodległość. Miał to być tylko element powrotu do macierzy, czyli połączenia się z Rumunią. Nie doszło jednak do tego. Mołdawia została sama ze sobą i musiała udowodnić światu, a zwłaszcza swoim obywatelom, że jest istotna i potrzebna. Ustalanie tego, co to znaczy być Mołdawianinem jest niezwykle trudne, gdy nie można porozumieć się nawet odnośnie do nazwy wspólnego języka.
Czarne, 05.02.2020