Co w księgarni szeleści – luty 2021

Los jest złośliwy. Dni pomału się wydłużają, a zima wyjątkowo nas rozpieszcza w tym roku. Każdą wolną chwilę chciałoby się spędzić na śniegu, lepiąc bałwany, rzucając się śnieżkami albo po prostu spacerując. A wydawnictwa dosłownie zasypią nas  nowościami i wznowieniami. Będzie poważnie, ale też zabawnie i z pewnością ciekawie. Zapraszam do zapoznania się z jak zawsze subiektywnym wyborem lutowych premier.

1. Genki Kawamura - "A gdyby tak ze świata zniknęły koty?"

Gdy moja kotka po raz piąty budzi mnie tej samej nocy, bo musi wyjść/wejść, pomiziać się albo pokazać sznurek, który znalazła i którym muszę koniecznie, właśnie w tej chwili, pobawić się nią, też się nad tym zastanawiam. Chociaż jestem zdecydowanym psiarzem, nie wyobrażam sobie jednak świata bez kotów. I nie chodzi tylko o biologiczną równowagę, ale tak po prostu.

Bohater powieści, młody mężczyzna, mieszkający samotnie z kotem Kapustkiem, zapada na ciężką chorobę. Diagnoza nie pozostawia złudzeń. Kilka miesięcy, może tygodni i będzie po wszystkim. Mężczyzna nie zdąża oswoić się z tą wiadomością, gdy odwiedza go diabeł z niezwykłą ofertą. Za każdą rzecz, którą postanowi usunąć ze świata, otrzyma jeden dzień życia. Przed mężczyzną i jego kotem staje prawdziwe wyzwanie.  Jak zdecydować co jest niezbędne, a bez czego można się obejść, kiedy na pierwszy rzut oka wszystko jest nam potrzebne?

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 17.02.2021

 

2. Natalia Bryżko-Zapór - " Pogranicze wszystkiego. Podróże po Wołyniu"

Wyobraź sobie, że jedynym sposobem, by utrzymać przy życiu rodzinę, jest wyjazd na zachód za pracą. A tym wymarzonym zachodem mlekiem i miodem płynącym, jest Polska. Tak. Mieszkańcy Wołynia, tego Wołynia, z którym wiąże się mroczna i tragiczna historia, widzą szansę na lepszy los właśnie tutaj, u nas. Jak tam jest? Na to pytanie odpowiada Natalia Bryżko-Zapór, zabierając nas w podróż po dawnym i obecnym Wołyniu, ziemi wielokulturowej, pięknych krajobrazów i przyrody okaleczanej przez kłusowników i rabusiów.

Wydawnictwo Czarne, 03.02.2021

3. James Gould-Bourn - "Mój tata panda"

Żona Danny’ego umiera, zostawiając go samego z jedenastoletnim synem, Willem. Chłopiec milczy odkąd zmarła matka, a Danny traci pracę. Długi rosną i grozi im eksmisja z mieszkania. Zrozpaczony mężczyzna wpada na szalony pomysł. Za ostatnie pieniądze kupuje zniszczony kostium pandy i zarabiać jako tańczący niedźwiedź. Pewnego dnia w parku zauważa grupę wyrostków dokuczających Willowi. Pozostając w przebraniu pandy, przegania napastników. Między Willem a pandą nawiązuje się nić przyjaźni. Chłopiec zaczyna mówić i zwierza się nowemu przyjacielowi, nie mając pojęcia, że to jego ojciec. Jak zachowa się Danny?

Marginesy, 03.02.2021

4. Seweryna Szmaglewska - "Krzyk wiatru"

Książka o zupełnie innym, zdecydowanie cięższym ładunku emocjonalnym, ale niepozbawiająca nadziei. Szmaglewska po raz kolejny powraca do największego koszmaru, jaki człowiek mógł zgotować człowiekowi. W kontrze do niego stawia jednak siłę ducha, pragnienie dobra i potrzebę pozostania człowiekiem nawet w zupełnie niesprzyjających warunkach.

Prószyński Media, 04.02.2021

5. Keith Gessen - "Straszny kraj "

Prószyńaski Media, 16.02.2021

6. Agnieszka Kamińska - "Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony "

Przyszło Wam kiedykolwiek do głowy, by o Szwajcarii pomyśleć jako o egzotycznym miejscu? W ogóle kto lubi Szwajcarię i to, co szwajcarskie, no może poza czekoladkami? Przecież nikt przepada za towarzystwem prymusów i kujonów, a ona właśnie taka jest. Uporządkowana, punktualna, dokładna. Na ulicach szwajcarskich miast można zostawić otwarte auto z włączonym silnikiem i nikt go nie ukradnie, a szwajcarski zegarek będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie bez uszczerbku na mechanizmie. No chyba nie do końca. Autorka książki przemierza alpejskie szlaki, trasy kolejowe oraz wybrukowane uliczki helweckich miast. Odkrywa przed nami ten raj wymyślony; państwo, którego nie ma, choć według legendy zaczęło się… na łące.

Wydawnictwo Poznańskie, 10.02.2021

7. Denis Johnson - "Sny o pociągach"

Książka, która wydaje się nawiązywać do powieści Annie Proulx i Isabel Allende jednocześnie. Pierwsza połowa XX wieku. Pogranicze Stanów i Kanady. Ciężka harówka przy budowie linii kolejowej i pionierskie życie. Sam Grainier, jeden z najemnych robotników, traci w pożarze wszystko, rodzinę, dom i wszelkie oszczędności. Z trudem znajduje ukojenie i powoli zaczyna odbudowywać swoje życie. Pochwała spokojnego, pozbawionego zbytków życia, w którym sen miesza się z jawą, duchy ingerują w sprawy żyjących a wilki oswajają ludzi.

Wydawnictwo Czarne, 10.02.2021

8. Amélie Nothomb - "Uderz się w serce "

Po wielu latach nieobecności na polskim rynku wydawniczym, mistrzyni krótkiej formy, niebanalnej, zaskakującej prozy, powraca z nową książką. Nothomb nie boi się poruszać trudnych, kontrowersyjnych tematów i często odstręczających bohaterów. Tak jest też i tym razem. Dziewiętnastoletnia Marie uwielbia wzbudzać zawiść u innych kobiet, a ma ku temu odpowiednie warunki. Jest młoda, piękna i spotyka się z najprzystojniejszym chłopakiem w mieście. Marzenia o wielkiej rozbijają się o codzienność. Marie zachodzi w ciąże i bierze szybki, wymuszony ślub. Po kilku miesiącach rodzi się Diane, dla której Marie nie ma ani serca, ani czasu. Czy dziewczynce uda się zdobyć miłość matki? Czy tak powinno być, że dziecko musi się o to postarać? Dlaczego nie wszystkie dzieci są kochane tak samo? Jak niebezpieczny może być egoizm?

Wydawnictwo Literackie, 17.02.2021

9. Kristina Sabaliauskaitė - "Silva Rerum III"

Trzeci tom niezwykłej litewskiej sagi rodzinnej i kolejne pokolenie rodziny Narwojsz. Wilno, Anno Domini 1748. Trzydziestosiedmioletni Piotr Antoni z Milkont Narwojsz, najstarszy syn Anny Katarzyny i Jana Izydora, wraz z żoną i trójką dzieci mieszka w okazałym dworku w mieście. Nie poszczęściło się jego rodzeństwu – Teofila zeszła na manowce, a bracia ledwo wiążą koniec z końcem. On jednak, dzięki posadzie ekonoma u księcia Michała Kazimierza Radziwiłła Rybeńko, żyje sobie całkiem wygodnie, bardzo dobrze poznając zasadę, że milczenie jest złotem. Wszystko jednak ma swoje granice. Poukładane życie Piotra zaczyna drżeć w posadach, a los całej familii staje pod znakiem zapytania.
Wydawnictwo Literackie, 24.02.2021

10. Aleksander Kaczorowski - "Praski elementarz"

I na koniec nietypowa wycieczka do Pragi. Nie możemy pojechać na serio, to chociaż w ten sposób.  Nowe, poprawione i rozszerzone wydanie zbioru esejów Aleksandra Kaczorowskiego to wznowienie książki, która rozsławiła wydawnictwo Czarne. Barwna, smakowita opowieść o najważniejszych postaciach literackiego świata XX-wiecznej Pragi – od Franza Kafki przez Jaroslava Haška, Karela Čapka, Jiříego Weila po Bohumila Hrabala, Josefa Škvoreckiego, Milana Kunderę, Otę Pavla i Václava Havla. To także osobista historia pasji znakomitego bohemisty – początków jego fascynacji Czechami, odkrywania mało wówczas znanych pisarzy, pierwszych spacerów po Libni i Žižkovie.

Wydawnictwo Czarne, 24.02.2021


(Visited 522 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.