Co w księgarni szeleści – luty 2022

Zawsze wydawało mi się, że stoję w miejscu, obracając się wciąż wśród tych samych autorów, podobnych tematów i fabuł. Wchodząc w drugi miesiąc jubileuszowego dla mnie roku, widzę, jednak że bardzo się zmieniłem pod tym względem. Autorzy, których kiedyś uwielbiałem, dziś mnie nużą, a ci, których kiedyś omijałem z daleka, przyciągają mnie do siebie. Jak na przykład Oksana Zabużko. Nie całkiem jednak zerwałem ze swoim dawnym czytelniczym Ja, na co dowody znajdziecie wśród lutowych propozycji najciekawszych nowości wydawniczych.

1. Deborah Eisenberg - "Twoja kaczka jest moją kaczką"

 

Po raz pierwszy w polskim przekładzie książka jednej z bardziej oryginalnych współczesnych amerykańskich pisarek. Deborah Eisenberg jest autorką opowiadań i nauczycielką. Pracowała w redakcji The New York Review of Books, a także wykładała na Uniwersytecie Virginia. Jest autorką wielu tomów opowiadań i sztuki teatralnej Pastorale. W tomie Twoja kaczka jest moją kaczką, Elisabeth przygląda się ludzkiej naturze, jej ciemnym i jasnym stronom. To opowieści o ważnych momentach w naszym życiu, zabawnych, czułych, pełnych miłości, ale także udręki, szaleństwa, chwilach ostatecznych. Bohaterowie Eisenberg reprezentują różne grupy społeczne. Od hollywoodzkich aktorów, zbulwersowanych opowiadającą o nich publikacją, przez dziewczynę cierpiącą na tajemnicze i nagłe omdlenia, na malarce, która nad morzem zamiast pięknych krajobrazów znajduje katastrofę, skończywszy.

Cyranka, 21.02.2022

 

2. Oksana Zabużko - "Planeta Piołun"

 

Oksana Zabużoko była dotąd dla mnie tylko imieniem i nazwiskiem związanym z literaturą. Po lekturze skróconego wstępu do tej książki, który można przeczytać w styczniowym numerze miesięcznika Znak, poczułem nić porozumienia, która połączyła mnie z pisarką. Nikt jeszcze w taki sposób nie pisał o Polsce. Poczułem od dawna nieobecną radość z powodu bycia Polakiem i mieszkania w tym właśnie kraju, mimo wszystkich dzisiejszych trudności związanych z życiem nad Odrą i Wisłą. A to przecież tylko wstęp do książki, w której Oksana pisze o zmieniającym się świecie, o przekroczeniu pewnej granicy i o tym co się z tym wiąże. Pisze także o współczesnej Ukrainie, o czytelnikach swoich książek, o Brodskim i Aleksiejewicz, o oglądanych przez siebie filmach, o kulturze i uważnym czytaniu. Myślę, że będzie to bardzo bliska nam lektura, między innymi przez to właśnie uważne czytanie, gdyż ostatnimi czasy, w zagonieniu, w pandemicznym zmęczeniu i zniechęceniu, higiena czytania, jak ją nazywam, jest bardzo zaniedbana.

Agora, 23.02.2022

 

3. Maciej Fałkowski - "Armenia. Obieg zamknięty"

 

Kilka tygodni temu obejrzałem piękny, poruszający film Przyrzeczenie, opowiadający o gruzińskiej masakrze i prześladowaniach przez Turków podczas pierwszej wojny światowej. Dlatego też książka o Gruzji, od razu zwróciła moją uwagę. Ten mały i piękny kraj doświadczył w minionym stuleciu wielu potworności, systemowej niesprawiedliwości, ogólnoświatowej obojętności i wciąż ich doświadcza. Była radziecka republika, wciąż jest uzależniona od Rosji. Współczesną Gruzję zżera rak, w postaci wojny o Górski Karabach. Ma zamknięte granice z Turcją i Azerbejdżanem. Jak czytamy w opisie wydawcy, od kilku dekad trwa w lockdownie, izolowana na arenie międzynarodowej, z sypiącą się gospodarką. Autor tej książki, wielokrotnie odwiedzający Gruzję, pisze o jej inności, wynikającej z tej niekończącej się trudnej sytuacji, ale też z różnic kulturowych. Opowiada o centrum kraju i prowincji, o konflikcie zbrojnym z Azerbejdżanem, a także o historiach Gruzinów rozsianych po całym świecie.

Czarne, 02.02.2022

 

4. Kurt Vonnegut, Ryan North, Albert Monteys - "Rzeźnia numer pięć"

Najgłośniejsza powieść w dorobku pisarza i jedna z najważniejszych książek antywojennych. Opowieść  o pisarzu, który nie potrafi wymazać z pamięci wspomnień z czasów wojny przełożona na język powieści graficznej przez dwóch uznanych artystów, Ryana Northa, kanadyjskiego pisarza i autora komiksów, oraz Alberta Monteys, hiszpańskiego ilustratora i rysownika komiksów. Nie można tego przegapić.

Story House Egmont, 23.02.2022

5. Sabina Jakubowska - "Akuszerki"

Schyłek dziewiętnastego wieku. Sroga zima zawładnęła jedną z podkrakowskich wsi. Młoda dziewczyna o imieniu Franciszka zaczyna rodzić. Jej pierwsze dziecko przyjmuje przybrana matka i znana w okolicy akuszerka. Jako młodziutka matka, zostaje zatrudniona we dworze jako mamka również dopiero co urodzonego dziecka. Splot okoliczności i nieprzewidzianych wydarzeń sprawia, że Franciszka zaczyna pomagać innym kobietom w połogu. Podejmuje także naukę w szkole dla położnych w Krakowie. Po powrocie ze szkoły pełni już oficjalnie funkcję akuszerki, walcząc z zabobonami, biedą, przeciwnościami losu, wreszcie stawiając czoła wielkiej wojnie. Powieść inspirowana wspomnieniami i zapiskami prababki autorki.

Grupa Wydawnicza Relacja, 23.02.2022

6. Nick Bradley - "Kot w Tokio"

 

Za sprawą Nicka Bradleya znów mamy okazję wybrać się na wycieczkę do Japonii, konkretnie do Tokio. Wielkiego, przytłaczającego, trochę też niebezpiecznego miasta-molocha. Jego ulicami wędruje kot. Tajemnicze zwierzę, przemierzając kolejne ulice metropolii, prowadzi nas od jednego do drugiego bohatera, od jednej niecodziennej historii do drugiej, jeszcze oryginalniejszej. Do pewnego tatuażysty przychodzi dziewczyna, prosząc by, na jej plecach odwzorował mapę miasta. Bezdomny mężczyzna znajduje schronienie w opuszczonym hotelu. Przedwcześnie owdowiały mężczyzna, nie mogąc zapomnieć o zmarłej, przepracowuje się, jeżdżąc jako kierowca taksówki. Uzależniony od komputerów, gier i cyfrowego świata mężczyzna marzy o prawdziwej miłości. Czy ów kot, jest tylko zwykłym kotem, czy może czymś, lub kimś więcej?

09.02.2022, Znak

 

7. Kelly Barnhill - "Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie "

Już dwukrotnie miałem okazję przekonać się, że Kelly Barnhill jest jedną z najlepszych, współcześnie tworzących, autorek literatury młodzieżowej i dziecięcej. Uwielbiana przez czytelników, doceniana przez krytyków i tych, którzy posiadają moc kształtowania literackich trendów przez przyznawanie nagród. Trzecia z kolej wydana po polsku książka Kelly, to zbiór opowiadań, dziewięciu historii o kobietach, żonach zmieniających się w smoki i wiedźmach-pająkach. Surrealistyczne, zabawne, pełne magii i niesamowitości. Kogo pokocha elegancka i piękna, świeżo owdowiała pani Sorensen, którą lubieżnymi spojrzeniami pożerają wszyscy mężczyźni, włącznie z wielebnym Laurencem? Dlaczego Angela choć tak bliska, jest Johnowi tak odległa? Czy wyobraźnia ma swoje granice? Co było przyczyną przedwczesnej śmierci czarownicy Ronii Drake? I jaką tajemnicę skrywa córka śmieciarza? Zarówno Dziewczynka, która wypiła księżyc jak i Syn czarownicy, skierowane były do młodego odbiorcy, ale napisane tak, że z powodzeniem i przyjemnością czytają je również dorośli. Tym razem jest na odwrót. Opowiadania są przeznaczone dla starszego odbiorcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnęli po nie także młodsi wielbiciele twórczości tej pani.

Wydawnictwo Literackie, 09.02.2022

 


(Visited 352 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.