Co w księgarni szeleści – maj 2018

Dopiero co był sylwester i nowy rok, a tu już maj, i kolejny, piąty w tym roku przegląd najciekawszych nowości wydawniczych. Jak ten czas ucieka!!! I właśnie o tym, między innymi, przeczytacie w jednej z majowych premier. Poza tym będzie trochę mrocznie, bajkowo i nierealnie. A wszystko to przyprawione odrobiną faktów z życia pewnego czeskiego pisarza.

1. Michael Chabon - "Poświata "

Marzenia o locie na księżyc, trauma holokaustu, wynalazcy, Żydzi i naziści, niezwykła amerykańska rodzina oraz galeria niezapomnianych postaci. Taki koktajl może okazać się być uzależniającym, ale też i zupełnie niestrawnym. Autor uznawany jest za wielką gwiazdę literatury, i zaliczany do  najwybitniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy. Przedstawiona w książce historia, to spowiedź jego dziadka, która zawiera zarówno prawdę, jak i zmyślone opowieści.

Wydawnictwo W.A.B., 09.05.2018

2. Jaume Cabré - "Podróż zimowa "

Płatny morderca na tropie płatnego mordercy, na którego życie także ktoś nastaje. Szemrany szlifierz diamentów z Amsterdamu, który próbuje wkraść się w łaski łódzkiego jubilera. Człowiek, którego kaszel niesie śmierć. Pianista, który podczas recitalu widzi w pierwszym rzędzie Franza Schuberta, choć ten nie żyje od 150 lat. Kataloński organmistrz surowo ukarany za zbrodnię, przy której nawet nie był obecny. To wszystko brzmi jak zapowiedź kolejnej powieści Jonathana Carrolla, a nie znakomitego, katalońskiego pisarza. Udzielony pisarzowi kredyt zaufania jednak wciąż działa, i jeśli tylko będzie okazja, zaryzykuję lekturę Zimowej podróży.

Wydawnictwo Marginesy, 09.05.2018

3. Aleksander Kaczorowski - "Ota Pavel. Pod powierzchnią"

Po raz pierwszy, i jak dotąd jedyny, z czeskim pisarzem zetknąłem się w 2007 roku. Przeczytałem wtedy Śmierć pięknych saren. Chociaż od tamtej pory nie miałem więcej przyjemności czytać Oty, to zapadł mi on na tak mocno w pamięć, że z chęcią przeczytam jego biografię. Zwłaszcza że wydawnictwo Czarne gwarantuje wysoką jakość wydawanych przez siebie biografii.

Wydawnictwo Czarne, 16.05.2018

4. Arturo Pérez-Reverte - "Falco"

Z Arturo Pérez-Reverte jest taki problem, że jest autorem kilku powieści, które niekoniecznie są tym czego byśmy poszukiwali na półkach księgarń, ale też wspaniałych, wciągających książek, w tym także reportaży. Z Falco jest też inny problem. To pierwszy tom serii, już okrzykniętej bestsellerową. Nie przepadam za seriami, ale rzecz dzieje się w ukochanej Hiszpanii. Lata 30.  Lorenzo Falcó właśnie rusza na wojnę, w której nie ma zwycięzców. Powieść w klimacie noir. Warto zaryzykować.

Wydawnictwo Znak, 23.05.2018

5. Alan Burdick - "Dlaczego czas ucieka"

Gdyby nie Przekleństwo zegarów doskonałych Filipa Springera z pierwszego numeru Pisma, zapewne nigdy nie zwróciłbym uwagi na tę książkę. Nigdy też zapewne nie zastanawiałbym się nad czasem, inaczej niż narzekając na szybkość jego mijania. O samej książce Springer wspomina w swoim arcyciekawym artykule. Jeśli czytaliście ten tekst, to książka Alana Burdicka koniecznie musi trafić na Waszą listę lektur obowiązkowych.

Wydawnictwo Feeria Science, 23.05.2018

 

6. Marta Kozłowska - "Stopa od nogi "

Surrealistyczna, zabawna i błyskotliwa powieść drogi,  przewrotny komentarz do rzeczywistości ukazanej w krzywym zwierciadle. Pan Czarek – hydraulik, który zyskuje w toku akcji przydomek Stopa od Nogi – wyrusza wraz z synem Witkiem w nieograniczoną prawami logiki i fizyki podróż po świecie. Czy podczas wyprawy dowie się, w jakich okolicznościach zginął jego przyjaciel? Dlaczego ludzie tak bardzo pragną „mieć”? I skąd wokół nas tak dużo afer, mody i niepotrzebnych nikomu przedmiotów?

Wydawnictwo W.A.B., 23.05.2018


(Visited 566 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.