Co w księgarni szeleści – maj 2019

W maju proponuję ograniczyć ilość przeczytanych książek do jednej na tydzień. Czyńmy więcej aktywności fizycznej na powietrzu, a na połykanie 3 książek tygodniowo przyjdzie czas później. Oto cztery propozycje majowych nowości.

1. Jakub Kuza - "Krótka historia jednego zdjęcia"

Życie bywa zaskakujące. Jego kawałeczki uwiecznione na zdjęciach również. Nie zawsze to, co widzimy na pierwszym planie, jest najciekawsze. Tak jak na jednej z fotografii, gdzie widzimy rozbawiony tłum na ulicach Nowego Jorku. Jednak nie wszyscy są weseli. Na gzymsie wieżowca stoi samobójca. Skoczył? Nie skoczył? Jak to się skończyło? Inna fotografia, przedstawiająca żołnierza całującego pielęgniarkę na ulicy, kiedyś wzruszała, dziś jest symbolem molestowania kobiet. Czytanie książek jest fascynujące, ale czytanie zdjęć również takim może być.

Znak, 10.05.2019

2. Michael Ondaatje - "Światła wojny"

Jest rok 1945. Trwa odbudowa  Londynu.  Rodzice  Nathaniela i jego starszej siostry, Rachel, wyjeżdżają do Singapuru. Dzieci pozostają pod opieką tajemniczego mężczyzny, zwanego Ćmą. Rodzeństwo podejrzewa, że jest on kryminalistą. W przekonaniu tym utwierdzają ich ekscentryczni przyjaciele mężczyzny. Mijają lata. Dorosły Nathaniel powraca we wspomnieniach do tego okresu i czasów wojny, odkrywając swoją przeszłość na nowo.

Albatros, 15.05.2019

3. Lisa Halliday - "Asymetria"

Mary-Alice, młodziutka asystentka w dużym nowojorskim wydawnictwie, poznaje wielkiego pisarza. Dzieli ich pół wieku, łączy namiętność do literatury. On daje jej ciasteczka, podsuwa intrygujące lektury, spłaca studencki kredyt. Ona – ekscytujący seks, przywiązanie, dyskrecję. Amar jest Amerykaninem irackiego pochodzenia. Mówi z brooklyńskim akcentem, ma dyplom ekonomisty i dwa paszporty. To właśnie one sprawiają, że interesują się nim służby imigracyjne. Mężczyzna zostaje zatrzymany na londyńskim lotnisku Heathrow w drodze do Kurdystanu. Staje się zakładnikiem konfliktu rozgrywającego się na Bliskim Wschodzie. Te dwie odległe od siebie historie coś jednak połączy.

Wydawnictwo Literackie, 15.05.2019

4. Żanna Słoniowska - "Wyspa"

Wypalony, czterdziestoletni pisarz, mąż i ojciec, przyjeżdża na wyspę. Chce skończyć tam swoją nową powieść. Zatrzymuje się w domu pracy twórczej, którym kieruje Muriel. Między nim a kobietą szybko rodzi się coś niezwykłego. Niestety lato równie szybko dobiega końca i trzeba wrócić do rodziny. Historia uczucia dwojga ludzi, powrotów, rozstań opowiedziana przez pryzmat czterech pór roku.

Znak, 22.05.2019.


(Visited 408 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.