Co w księgarni szeleści – maj 2021

Z czym do Was przychodzę w maju? Aż z dziesięcioma ciekawie zapowiadającymi się tytułami. Wszystkie wybrane i świadomie wyselekcjonowane spośród majowych premier. Zastanawia mnie jednak kilka kwestii. Wiele z tych książek wydaje się być do siebie bardzo podobnych. Niemal wszystkie są smutne, a część po raz kolejny dotyka tematu Żydów i prześladowań. Z chęcią je wszystkie przeczytam, ale czy naprawdę nie potrafimy już pisać o innych problemach? O czymś mniej traumatycznym, choć trochę weselszym? Czy dobry pisarz musi być śmiertelnie poważnym i wiecznie zdołowanym Werterem? Z tymi pytaniami zostawiam Was na cały miesiąc, licząc, że w czerwcu będziemy mogli odpowiedzieć NIE.

1. Helena Janeczek - "Fotografka"

Literacki portret niezwykłej kobiety, Gerdy Taro. Pionierka fotografii wojennej i pierwsza reporterka, która zginęła na froncie. Zaangażowana działaczka ruchu antyfaszystowskiego. Postać legenda, której śmierć opłakiwali wielcy tego świata. Polska pisarka w tej zbeletryzowanej biografii przywraca pamięć o niej i należne jej miejsce w historii.

Prószyński Media, 04.05.2021

2. Elizabeth Asbrink - "Porzucenie"

Historia pewnej rodziny, opowiedziana z perspektywy trzech kobiet, Rity, Sally i Katheriny, mieszkających w trzech różnych miastach. Powieść inspirowana jest historią rodziny pisarki. Opowiadając o tych trzech kobietach, o podziałach i wypędzeniach, o samotności odgradzającej grubym murem od bliskich i reszty świata, Asbrink udaje się w długą i trudną podróż ku własnym korzeniom. Próbuje w ten sposób ocalić resztki rodzinnych więzi. Powieść wzbudzająca zachwyty krytyków w całej Europie, już zaliczana do grona najważniejszych książek XXI wieku.

Wielka Litera, 05.05.2021

3. Ottessa Moshfegh - "Tęsknota za innym światem"

Zbiór opowiada Ottessy Moshfegh. Tematem łączącym zebrane w tomie teksty, jest ułomność kondycji człowieka. Smutne, pesymistyczne i niepokojące opowiadania, niepozbawione są też groteski i pewnej czułości, z jaką autorka opowiada o swoich bohaterach, ich życiowych wyborach i potknięciach, a także czarnego humoru i melancholii.

Pauza, 05.05.2021

4. Hiroko Oyamada - "Ogród"

Kolejny tom opowiadań, historii o rodzinie, macierzyństwie, starości, o skomplikowanych relacjach z bliskimi. W opowiadaniach tych natura i przyroda są połączone z bohaterami, lub raczej to oni są połączeni z naturą.  Kwiaty mogą stać się złym omenem, a także odzwierciedlać stan ducha bohaterów. Zestawiona z absurdalnie skomplikowaną rzeczywistością naszego gatunku, uwypukla fakt, że jesteśmy najbardziej niebezpiecznym i niezrozumiałym gatunkiem na tej planecie.

Tajfuny, 05.05.2021

5. Zośka Papużanka - "Kąkol"

Jedenastoletnia bohaterka nowej powieści Papużanki spędza kolejne wakacje u rodziny na wsi. Jej świat jest mocno skomplikowany przez dorosłych i podzielony na dwie części. Jedna przynależy do dalekiego, niemal obcego jej ojca, zdominowanego przez własnego ojca. Druga to jej wyidealizowana matka, odrzucona przez rodzinę ojca. Dziewczynka czuje się winna i szuka miejsca dla siebie, w którym mogłaby od tej winy uciec. Kąkol jest opowieścią o dobru i złu, pachnących ziołach zasuszonych między kartkami książki, o pamięci i niepamięci, o próbach przezwyciężenia samotności.

Marginesy, 19.05.2021

6. Natalia Ginzburg - "Słownik rodzinny"

Autobiograficzna opowieść wybitnej włoskiej pisarki to przenikliwy portret żydowsko-włoskiej rodziny w dobie narastającego faszyzmu, wojny i lat powojennych. Tytuł uważany jest za jedną z najważniejszych włoskich książek XX wieku.

Wydawnictwo Filtry, 26.05.2021

7. Laura Lindstedt - "Onerion"

Siedem kobiet, które dzieli pochodzenie, język, doświadczenie i miejsce zamieszkania, umiera. Trafiają w miejsce, w którym nie ma już czasu, a jedyne co im pozostało to opowieści o swoim życiu. Jedna z nich jest artystką, która w twórczości inspirowała się swoją anoreksją. Inna była alkoholiczką i niewiele się odzywa. Jeszcze jedna chciała zostać modelką. Kolejna straciła głos w wyniku choroby nowotworowej. Następna jest w ciąży, ale nie czuje już ruchów dziecka. Jedna z nich jest po przeszczepie serca, a najmłodsza nie potrafi sobie przypomnieć, co się z nią działo tuż przed śmiercią. Groteskowy, przepełniony gniewem, ale i humorem literacki sen, w którym wszystko jest możliwe.

Wydawnictwo Poznańskie, 05.05.2021

8. Anna Zonova - "Kara i nagroda"

Wydawnictwo Amaltea niedawno dołączyło do grona moich ulubionych. Wydawane przez nich książki są treściwe i poruszające. Nie inaczej będzie z ich najnowszą premierą. Powieść Anny Zonovej rozgrywa się tuż po wojnie, w małej, górskiej wiosce, którą jeszcze niedawno zamieszkiwali Niemcy. Trafiają tam Jozef i Teresa, rusińskie rodzeństwo, oraz Lise, wdowa po komunistycznym dygnitarzu powieszonym za zdradę. Losy bohaterów śledzimy aż po dzień dzisiejszy. Powieść była nominowana do najbardziej prestiżowej czeskiej nagrody literackiej, Magnesia Litera, oraz zdobyła drugie miejsce w ramach austriackiej Wielkiej Nagrody dla Literatury Wschodnioeuropejskiej.

Amaltea, 13.05.2021

9. Antonio Talia - "Droga krajowa numer 106"

Najpotężniejsza mafijna struktura w Europie, ale chyba i na świecie, 'ndrangheta, wywodzi się z pięknego, malowniczego regionu na południu Włoch, z Kalabrii. Antonio Talia wyrusza na poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak w tak cudnym zakątku świata, mogła powstać organizacja tak bardzo przesiąknięta złem i przemocą.  Jest to opowieść nie tylko mafii, ale też o regionie, gdzie koegzystują kult męskości, broń, narkotyki i Matka Boska.

Czarne, 26.05.2021

10. Liliana Hermetz - "Rozrzucone"

W nowej powieści Liliana Hermetz pyta o to, czym są granice i co to właściwie znaczy ojczyzna. Wielowątkowa opowieść o rodzinie, w której wiek dwudziesty mocno pokomplikował losy i wzajemne relacje. Maria trafia podczas wojny do Alzacji. Wychodzi za mąż, otwiera restauracje i próbuje się zasymilować, na nowo zapuścić korzenie. Co nie będzie łatwe. Tak jak i utrzymanie kontaktów z pozostałą w Polsce rodziną.

Wydawnictwo Literackie, 19.05.2021


(Visited 608 times, 1 visits today)

2 osoby skomentowały “Co w księgarni szeleści – maj 2021

  1. Bardzo ciekawy wybór. Właściwie wszystkie książki chciałabym przeczytać, co oczywiście jest niemożliwe.
    I ja również jestem wielbicielką wydawnictwa Amaltea, a także czeskiej prozy.
    Do zestawienia dodałabym jeszcze „Dom Holendrów” Ann Patchett.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.