Co w księgarni szeleści – marzec 2018

Marzec, miesiąc, w którym zawita do nas wiosna. Jak na razie aura temu zaprzecza. Ale jeśli popatrzymy na zapowiedzi wydawnicze, faktycznie robi się bardzo wiosennie. W ciekawe nowości i wznowienia obrodziło niczym w przebiśniegi, albo inne kwiaty przełomu zimy i wiosny, które hurtowo wyrastają na trawnikach. Przy niektórych tytułach mam pewne zastrzeżenia, przy innych nie. Bo z literaturą jest jak z pudełkiem czekoladek Gumpa. Nigdy nie wiadomo na co się trafi.

1. Ben Judah - "Nowi londyńczycy "

Okres panowania Królowej Elżbiety jest dla Wielkiej Brytanii po wielokroć znaczący. Kraj w tym czasie przeszedł ogromne zmiany, i w zasadzie wciąż jest w ich trakcie. Autor książki opisuje swoje rodzinne miasto, Londyn, takim jakim jest dzisiaj. Zaledwie 18% populacji Londynu to biali Brytyjczycy. Reszta to imigranci, coraz częściej żebracy, bezdomni, prostytutki. Ben Judah zastanawia się nad tym, kim jest dzisiejszy londyńczyk.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 15.03.2018

2. Douglas E. Richards - "Ułamek sekundy"

Powieść, którą umieszczam tutaj z dużym znakiem zapytania. Temat, który może być fascynujący, bardzo łatwo zepsuć, nie kontrolując wybuchów twórczej wyobraźni. A o co chodzi? O podróże w czasie, ale nie takie rodem z trylogii o Martym i szalonym naukowcu. Nathan Wexler to genialny fizyk, który uważa, że odkrył sposób, by wysyłać materię o ułamek sekundy w przeszłość. Zanim jednak zdoła potwierdzić to odkrycie, on i jego przyszła żona, Jenna Morrison, będą zmuszeni walczyć o życie. Bo choć podróż w czasie do tak bliskiej przeszłości wydaje się bezużyteczna, Jenna zrozumie, że żadna zdolność w historii nie miała tak ważnych ani dalekosiężnych skutków. Teraz, gdy Jenna walczy z siłami, które sprzysięgły się przeciw niej, na szali leży los całej ludzkości. Przeczytamy, zobaczymy. Trzeba być dobrej myśli.

Wydawnictwo NieZwykłe, 07.03.2018

 

 

3. Iwona Kienzler - "Prowokatorka. Fascynujące życie Marii Dąbrowskiej"

Kolejna biografia, napisana na fali rozprawiania się z mitycznymi postaciami naszej kultury? Wiele na to wskazuje. Maria Dąbrowska przez lata postrzegana była niemal jak pomnik narodowej literatury. Uznawana za wzorcową pisarkę Polski Ludowej, gardziła nią, i jej odznaczeniami, które też odbierała. Uznawana za samolubną egoistkę, materialistkę, rozkochaną w życiu i jego celebracji. Miewała stosunki homoseksualne, i podobno była antysemitką. Z tym ostatnim akurat nie mogę się zgodzić. Czytałem dzienniki Marii Dąbrowskiej, i nie odniosłem takiego wrażenia. Z chęcią poznam obraz pisarki, jak stworzyła w swojej głowie autorka jej biografii.

Wydawnictwo Bellona, 08.03.2018

 

4. Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz - "1968. Czasy nadchodzą nowe"

Może robię się monotematyczny, albo zbyt czepialski, ale tu znów widzę podobieństwa do wcześniej wydanych książek. Dokładnie do „1944” Grzebałkowskiej. Okładki są bardzo podobne. Temat niby różny, ale też bardzo zbieżny. Jeden rok, jedno wydarzenie, i ślady jakie zostawiło w życiach różnych ludzi, nie tylko w Polsce. Myślę że jednak warto się tej pozycji przyjrzeć z perspektywy czytelnika, choćby przez wzgląd na klasę jej autorów.

Agora, 14.03.2018

5. Sana Krasikov - "Patrioci "

„Patrioci” to saga rodzinna, które uwielbiam czytać. Przez zachodnich krytyków okrzyknięta współczesnym „Doktorem Żywago”. Mam jednak nadzieję, że to tylko chwyt reklamowy. Przy całym szacunku dla Pasternaka, jego powieść jest niestrawna. Zdecydowanie wolę film. Wybitna powieść amerykańskiej pisarki gruzińskiego pochodzenia o Amerykanach zafascynowanych ideami komunizmu, którzy osiadają w Rosji Sowieckiej, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Ma to być nie tylko saga rodzinna, ale również powieść szpiegowska, romans i filozoficzna bildungsroman. Obejmuje dwa kraje, Amerykę i Rosję, oraz trzy epoki – od lat 30. XX wieku, przez okres zimnej wojny, aż do czasów upadku ZSRR i transformacji ustrojowej.

Wydawnictwo W.A.B. 14.03.2018

6. Atticus Lish - "Następne życie "

Nowy Jork. Zou Lei żyje na marginesie społecznym jako nielegalna imigrantka. Próbuje przetrwać, pracując ponad siły w podrzędnych chińskich restauracjach w niebezpiecznej okolicy. Każdego dnia zasypia na brudnym materacu w przeludnionym pensjonacie. Brad Skinner zmaga się z niestabilnością, traumą i zniszczoną psychiką po trzykrotnym pobycie w Iraku. Podróżując autostopem do miasta, ma nadzieję na wypędzenie z siebie demonów przeszłości. Gdy pewnego razu spotykają się na skraju Queens, oboje znajdują w tej drugiej osobie coś, czego od dawna szukali i pragnęli.

Wydawnictwo Poznańskie, 14.03.2018

 

7. Cezary Łazarewicz - "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej"

Jeden z najlepszych sądowych dramatów w historii polskiego kina, oparty był na prawdziwej historii zbrodni popełnionej w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Chodzi o brutalne zabójstwo Lusi, córki jaśniepaństwa, u których Gorgonowa pracowała jako służąca. Mimo braku jednoznacznych dowodów, kobieta została skazana, a w trakcie procesu była już w ciąży. Dziecko urodziło się w więzieniu. Po latach córka Gorgonowej stoczyła walkę o uniewinnienie swojej matki. Sprawą zainteresował się Cezary Łazarewicz. W swoim śledztwie, stara się w końcu, po niemal 100 latach, dojść do tego, kto stoi za morderstwem, oraz co się działo z Gorgonową, po tym jak została zwolniona z więzienia w 1939 roku.

Wydawnictwo Czarne, 14.03.2018

 

8. Paul Auster - "4 3 2 1"

Trzeciego marca 1947 roku na świat przychodzi Archibald Isaac Ferguson. Człowiek, który może przeżyć swoje życie cztery razy. Za każdym razem los prowadzi go zupełnie inaczej. Tylko jedno się nie zmienia: uczucie do niesamowitej Amy Schneiderman.
Precyzyjnie skonstruowana i pełna pasji monumentalna powieść mistrza literatury amerykańskiej znalazła się na wszystkich listach najważniejszych książek 2017 roku i osiągnęła status bestsellera. Nazwano ją epopeją XX wieku, a także dziełem życia Austera. Byłbym ostrożny w takich opiniach, ale z chęcią to sprawdzę.

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 14.03.2018

9. Małgorzata Szejnert - "Wyspa węży"

Królowa polskiego reportażu powraca z bardzo osobistą historią. Tym razem skupia się bowiem na historii swojego wuja.  W maju 1943 roku wuj Ignacy Raczkowski został pochowany na cmentarzu w Rothesay na wyspie Bute. Dlaczego w domu o tym nie mówiono? Czy jego obecność na wyspie mogła być czymś wstydliwym? Szukając odpowiedzi, reporterka rusza w podróż śladami wuja – do londyńskich archiwów i do Szkocji. Stopniowo odkrywa kłopotliwy epizod II wojny światowej: obóz odosobnienia dla polskich oficerów prowadzony przez polskie władze wojskowe…

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 14.03.2018


(Visited 227 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.