Co w księgarni szeleści – marzec 2019

Wiosna, wiosna ach to Ty!!! Chciałoby się zakrzyknąć, tak już wiosennie na dworze. W księgarniach również już czuć powiew kolejnej pory roku. Tak jak przybywa dnia, tak i ciekawych książek w ofercie wydawniczej na marzec. Wybrałem osiem tytułów. Trochę fantastyki, także dla dzieci, oraz dużo świetnych powieści.

1. Andrea de la Barre - "Mademoiselle Oiseau w Argentynii"

Kolejna już, trzecia z książek opowiadających o Mademoiselle Oiseau, bezczasowej damie, która zaprzyjaźnia się z pewną nieśmiałą dziewczynką. Argentynia to bynajmniej nie kraj położony za oceanem, a niezwykła Srebrna Kraina, znajdująca się …. nad dachami Paryża. Bardzo łatwo tam trafić, ale już dużo trudniej wrócić do siebie. Mademoiselle Oiseau i Mademoiselle Oiseau i  Isabella odwiedzają tę krainę, gdzie spełniają się marzenia, gzie można znaleźć porcelanowe skarby i spotkać bardzo ekscentrycznych mieszkańców. Tajemnice z poprzednich część zaczynają się wyjaśniać. Okazuje się, że nic nie dzieje się bez przyczyny.

Wydawnictwo Literackie, 13.03.2019

2. Waldemar Łazuga - "Portret rodziny (z herbem) we wnętrzu"

Ach jakże piękna to musi być książka. Trzy pokolenia szlacheckiej rodziny. Trzy pokolenia spisane w dziennikach. Opowieści o codziennym życiu na salonach i w kuchni, ale także o wielkich, historycznych wydarzeniach, widzianych oczami jaśnie państwa i ich służby. Podróż w czasie zaczynamy w wieku dziewiętnastym i docieramy aż do współczesności.

Wydawnictwo Poznańskie, 13.03.2019

3. Patrycja Dołowy - "Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu. "

Temat Holocaustu nie znika. I dobrze, nigdy nie powinnyśmy o tym zapomnieć. Autorka rozmawia z osobami, które jako dzieci zostały uratowane z getta. Opowieść o matkach, które chcą uchronić swoje potomstwo przed piekłem, posuwały się do ostateczności. Historie dzieci rozdartych między przybranymi i prawdziwymi rodzinami.

Wydawnictwo Czarne, 27.03.2019

 

 

4. Matteo Righetto - "Dusza granicy"

Koniec dziewiętnastego wieku. Rodzina De Boerów mieszka w Nevadzie, ale nie ten amerykańskiej, a europejskiej, na ziemi otoczonej surowym lasem. Utrzymują się z uprawy Nostrano del Brenta, bardzo cenionego gatunku tytoniu. Starają się zachowywać pełną szacunku równowagę między ludźmi a dziką naturą. Jole De Boer ma tak samo dziką naturę, jak jej ukochane konie. Ponieważ rodzina ledwo wiąże koniec z końcem, ojciec postanawia wyruszyć w niebezpieczną drogę, by sprzedać część zbiorów w Austrii. Zabiera ze sobą córkę, choć ma dopiero piętnaście lat. Mija kilka lat, które ojciec rodziny spędził poza domem, nie powróciwszy z jednej z wypraw. Jole wyrusza samotnie z kolejnym ładunkiem. Po drodze dowie się, jaki los spotkał jej ojca.

Smak Słowa, 11.03.2019

5. Katherine Arden - "Dziewczyna z wieży"

Średniowieczna Ruś. Książęta, mnisi wojownicy, magia i czary. Trwają walki o moskiewski tron. Wielki Książę oraz jego przyjaciel, brat Aleksander wyruszają w pościg za bandytami, podpalającymi wsie i porywającymi dziewczynki. Po drodze spotykają Wasię, siostrę Aleksandra, która została uznana za zmarłą. Dziewczyna para się magią i jest bardzo waleczna. Być może tylko ona będzie wstanie ocalić Moskwę przed najeźdźcą i magicznymi mocami.

Muza, 13.03.2019

6. Filip Zawada - "Rozdeptałem czarnego kota"

Na świecie pewnych jest tylko kilka rzeczy. Jedną z nich jest wiedza, że za wyrażanie się nie dostajesz deseru. Błażej to beksa i dureń. W dodatku nic nie wie o życiu. Dorośli zajmują się samymi pierdołami, oczywiście poza kierowcami cystern. Gdyby tego było mało, kot Szatan znika w tajemniczych okolicznościach, sklepikarka Stefa ni stąd, ni zowąd rodzi dziecko. I weź tu się ogarnij, znajdź dla siebie, choć kawałek miejsca.

Znak, 13.03.2019

7. Keith Donohue - "O chłopcu, który rysował potwory"

Jack Peter Keenan prawie się utopił w oceanie. Od tego wydarzenia minęły trzy lata i Jack boi się wychodzić z domu. Czas spędza na rysowaniu potworów. One jednak zaczynają żyć własnym życiem. Holly, jego matka, nocami słyszy dziwne odgłosy dobiegające z pokoju syna. W poszukiwaniu pomocy odwiedza katolickiego księdza i jego japońską gospodynię, którzy karmią jej wyobraźnię historiami o duchach i katastrofach morskich. Jej mąż Tim krąży po plaży, rozpaczliwie poszukując grasującej na wydmach niesamowitej zjawy. A Nick, jedyny przyjaciel chłopca, beznadziejnie wikła się w sieć upiornej potęgi rysunków. Wszystkich wokół Jacka Petera nęka to, co widzą i uznają za rzeczywiste, ale tylko on zna prawdę, którą skrywają koszmary czające się za bezpiecznymi ścianami domu.

Prószyński Media, 14.03.2019

8. Adriana Lisboa - "Kruczogranatowe"

Po śmierci mamy kilkunastoletnia Vanja postanawia wyjechać z Rio de Janeiro do Stanów, skąd pochodzi. Ma zamiar odnaleźć ojca. Towarzyszą jej ojczym  i sympatyczny chłopiec z Salwadoru. Podczas podróży dziewczyna poznaje nie tylko własną historię, ale także niedawną burzliwą przeszłość Brazylii.

Rebis, 19.03.2019


(Visited 502 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.