Co w księgarni szeleści – marzec 2020

W marcu uwagę czytelników powinny przykuć cztery wydawnictwa. Niezmiennie Czarne, oferujące znów całą gamę ciekawych historii. Naprawdę trudno było wybrać coś spośród marcowych premier Czarnego. Wydawnictwo Literackie również uraczy nas w tym miesiącu ciekawie zapowiadającymi się powieściami. Wydawnictwo najstarszego w kraju uniwersytetu prezentuje japońską prozę i nowy tom ze swojej reportażowej serii, a poza tym jeszcze kilka innych interesujących tytułów. No i wydawnictwo Otwarte, które umożliwi nam zerknięcie za kulisy sławy legendy rocka.

1. Riku Onda - "Pszczoły i grom w oddali"

W Yoshigae trwają przesłuchania do konkursu pianistycznego. Jednym z uczestników jest Jin Kazama, nikomu nieznany młody pianista z rekomendacją od jednego z największych wirtuozów fortepianu. Jego występ wyróżni się na tle innych uczestników. Wpłynie na przebieg konkursu, a także na życiu bohaterów tej powieści. A są to bohaterowie nietuzinkowi: Eiden Aya, cudowne dziecko fortepianu, po latach wraca na scenę po śmierci matki. Masaru Carlos, Peruwiańczyk japońskiego pochodzenia, odnajduje osobę, która w dzieciństwie obudziła w nim miłość do muzyki. Pracujący w sklepie muzycznym Takashima Akashi bierze udział w konkursie by coś sobie udowodnić.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 12.03.2020

2. Don Kulic - "Śmierć w lesie deszczowym"

Jak umiera język? Don Kulick przygląda się temu, jak zanika język tayap, którym posługuje się tylko czterdzieści pięć osób spośród dwustu mieszkańców wioski Gapun, gdzieś w lesie deszczowym w Papui-Noewej Gwinei. Przez trzydzieści lat wielokrotnie powraca do wioski, splatając swoje życie z życiem tubylców. Śmierć w lesie deszczowym to pełna humoru opowieść o ludziach, życiu i wszystkich jego odcieniach. To także obraz tego, jak kultura zachodnia wywiera wpływ na najdalsze zakątki znanego nam świata.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 23.03.2020

3. Frances de Pontes Peebles - "Powietrze, którym oddychasz"

Dziewięcioletnia Dores pracuje na farmie trzciny cukrowej w sercu Brazylii. Osierocona, uboga i poniżana, pewnego dnia poznaje Graçę, córkę właścicieli majątku, w którym dorasta. Nowa znajomość całkiem odmienia jej życie i pozwala doświadczyć rzeczy, o których nigdy nawet nie marzyła. Urodzone w całkiem różnych środowiskach Dores i Graça szybko nawiązują relację, w której z początku niewinne dziecięce psoty przechodzą w głęboką zażyłość podsycaną miłością, sławą i uwielbieniem dla muzyki.

Wydawnictwo Literackie, 25.03.2020

4. Julia Fiedorczuk - "Pod słońcem"

Skomplikowane ludzkie losy, a w tle – powojenna Polska.
Nowa powieść Julii Fiedorczuk   to poruszająca saga o ludziach, którym przyszło żyć w trudnych czasach, adaptować się i zmieniać, a jednocześnie wciąż mierzyć z przeszłością – bo to, co odrzucone, zawsze powraca.
Bohaterami powieści są  Misza i Miłka oraz ich wieloletnie małżeństwo. Razem z nimi, we wspomnieniach, przeniesiemy się w czasie od ponad pół wieku, ale też w przestrzeni, przemierzając trudne, dwudziestowieczne szlaki po Europie i Azji.

Wydawnictwo Literackie, 25.03.2020

5. Elton John - "Ja. Pierwsza i jedyna autobiografia"

Autobiografia skandalisty i legendarnego muzyka. Prawdopodobnie szczera, ale raczej nie wiarygodna, skoro napisana przez samego Eltona, albo wynajętego przez niego Ghost Writera. Warto jednak zainteresować się tą pozycją, szczególnie jeśli się jest fanem wokalisty.

Wydawnictwo Otwarte, 25.03.2020

6. Siergiej Miedwiediew - "Powrót rosyjskiego Lewiatana"

Zapowiada się kolejna ciekawa książka na temat współczesnej Rosji. Siergiej Miedwiediew szuka klucza do rosyjskiej duszy, opowiadając o tym, jak ten wielki kraj powraca do przeszłości, do mrocznej ery stalinizmu. O dzisiejszym Rosjanach, którzy wciąż są ludźmi sowieckimi, o ich mentalności wynikającej z kompleksów połączonych z kultem siły, konserwatyzmem.

Wydawnictwo Czarne, 11.03.2020

7. Nick Bilton - "Król Darknetu"

Każdy medal ma dwie strony, a kij dwa końce. Tak samo jest z wirtualnym światem, internetem. O przestępczości i zagrożeniach sieci wiemy, ale czy zdajemy sobie sprawę z istnienia darknetu?. To właśnie tam, zagnieździł się Ross Ulbricht, planując rewolucję w narkotykowym biznesie. Historia zwykłego, amerykańskiego chłopaka, który założył sklep internetowy, sprzedający wszystko to, co nielegalne. To bardzo szybko przerodziło się w najprawdziwszy kartel, brutalny i śmiertelnie niebezpieczny, a zwykły chłopak został ojcem chrzestnym.

Wydawnictwo Czarne, 11.03.2020

 


(Visited 366 times, 1 visits today)

3 osoby skomentowały “Co w księgarni szeleści – marzec 2020

  1. Bardzo podoba mi się charakterystyczna, akwarelowa okładka kolejnej powieści wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w serii Z żurawiem – i mam nadzieję, że to będzie również znakomita proza.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.