Co w księgarni szeleści – marzec 2021

W marcu będziemy pić kawę nad jeziorem Ochrydzkim. Odwiedzimy Sycylię i Tokio. Spotkamy pisarza i uchodźcę na nowojorskich ulicach. Udamy się też do Szwecji, by w upalne lato, na odludziu, śledzić skomplikowane relacje trójki bohaterów. Przeniesiemy się w czasie i wraz z niezwykłym artystą, będziemy odmieniać polskie malarstwo i rzeźbę. Tak w telegraficznym skrócie wygląda literacki marzec. Zapraszam do zapoznania się z subiektywnym wyborem najciekawszych nowości wydawniczych.

1. Peter Hessler - "Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie rewolucja"

Peter Hessler, dziennikarz i pisarz, autor książek o Chinach i wieloletni współpracownik między innymi The New Yorker oraz National Geographic, przeprowadza się wraz z rodziną do Egiptu. Miało być pięknie i spokojnie. Tymczasem Peter trafia w sam środek rewolucji. Aby móc lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, rozpoczyna naukę języka i nawiązuje nowe, nieoczywiste znajomości. Zaprzyjaźnia się z Sajjidem, śmieciarzem, narzekającym na politykę nauczycielem języka arabskiego, tłumaczem gejem, poddawanym nieustającym szykanom, a także chińskimi sprzedawcami damskiej bielizny. To oni pokazują mu prawdziwe oblicze Egiptu i rewolucji.

Czarne, 03.03.2021

2. Iljas Churi - "Dzieci getta. Mam na imię Adam"

Adam Dannun przeprowadza się do Nowego Jorku, by tam stworzyć siebie na nowo. Wymyśla swoją biografię, podając się za syna polskiego Żyda, ocalałego z warszawskiego getta. Nie jest to do końca kłamstwem. Adam naprawdę ocalał z getta, ale utworzonego w 1948 roku przez izraelskie wojsko w palestyńskiej Lidzie. W Nowym Jorku wiedzie wygodne życie literata, pracującego nad powieścią o średniowiecznym arabskim poecie Waddahu al-Jamanie. Zbieg okoliczności sprawia, że spotyka swojego dawnego opiekuna. Na jaw wychodzą kolejne fakty z jego przeszłości. Adam porzuca historię poety, by zająć się kroniką niespisanej zbrodni i udokumentować masakrę dokonaną przez izraelskie wojsko na mieszkańcach Liddy.

Karakter

3. Jarosław Mikołajewski, Paweł Smoleński - "Czerwony śnieg na Etnie"

Doniesienia płynące z Sycylii w ciągu ostatnich kilku miesięcy sprawiły, że spoglądamy na tę wyspę, a zwłaszcza na Etnę, z niepokojem. Nie powinno się bagatelizować aktywności potężnego wulkanu, ale nie wolno wpadać w panikę. Autorzy tej książki proponują, byśmy popatrzyli na Sycylię inaczej. Spróbowali odnaleźć w niej piękno kontrastów, efekt kumulacji różnych kultur, które docierały na wyspę przez stulecia. Opowieść o skomplikowanej duszy Sycylijczyka i niezwykle złożonym, małym, ale jednocześnie wielkim świecie, w którym żyją.

Czarne, 03.03.2021

4. Natalia Fiedorczuk - "Odmieniec"

Bohater nowej powieści Fiedorczuk, Bolesław Biegas, jest postacią autentyczną. Urodził się w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Był biednym pastuszkiem i sierotą obdarzonym wielkim talentem. Seria nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności sprawia, że zostaje wielkim artystą, przodownikiem polskiej myśli postępowej. Nazywany geniuszem i półgłówkiem, eksperymentator odważnie stawiający czoła sukcesom i porażkom, nieśmiały i wycofany w życiu prywatnym.

Wielka Litera, 10.03.2021

 

 

5. Haruki Murakami - "Podziemie. Największy zamach w Tokio"

Tego jeszcze nie było. Haruki Murakami w barwach Czarnego. Po wielkiej fascynacji tym pisarzem, która zakończyła się z hukiem zamykanej i niedoczytanej do końca jednej z powieści, już dobrych dziesięć lat temu, z zaciekawieniem sięgnę po reportaż jego autorstwa. Murakami rozmawiając z poszkodowanymi, świadkami oraz członkami sekty, która w 1995 roku dokonała straszliwego zamachu w tokijskim metrze, stara się zrozumieć motywacje zamachowców oraz postępowanie ofiar. Czy był to tylko tragiczny, przypadkowy incydent, czy też wydarzenie, które odsłoniło prawdziwą, mroczną twarz Japonii?

Czarne, 24.03.2021

6. Therese Bohman - "Utonęła"

Jest upalne lato w Skanii. Marina, która właśnie zakończyła trudny związek i porzuciła pracę, przyjeżdża ze Sztokholmu do swojej siostry Stelli, by zobaczyć jej nowy dom i poznać nowego partnera, pisarza Gabriela. Między trójką bohaterów nawiązuje się pełna napięć relacja. Siostry, choć bliskie sobie duchowo, nie potrafią się porozumieć. Każda skrywa jakiś sekret, bojąc się go wyjawić drugiej. Związek Stelli i Gabriela nie jest idealny, a między pisarzem i Mariną rodzi się więź, która z każdym kolejnym dniem staje się bardziej intymna i niebezpieczna. Jedynymi świadkami rozgrywających się wydarzeń są książki, licznie zgromadzone w domu Stelli i piękny ogród.

Pauza, 03.03.2021

 

 

7. Kapka Kassabova - "W stronę Orchydy. Podróż przez wojnę i pokój"

Kapka Kassabova ponownie zabiera czytelnika w podróż w swoje rodzinne strony. Jeden z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej poranionych zakątków Europy. Jeziora Orchydzkie i Prespa. Pod ziemią łączą je rzeki. Na powierzchni dzielą granice Albanii, Grecji i Macedonii. Te geograficzne i te historyczne, pełne uprzedzeń i zaszłości. Próba zrozumienia przeszłości własnej rodziny, tak jak w poprzedniej książce, prowadzi do poznania niezwykłych dziejów tego regionu. Pogranicze zachwyca przyrodą, architekturą i kulturą.

Czarne, 31.03.2021

8. Božidar Jezernik - "Kawa"

Jako miłośnik kawy, nie mogę przejść obojętnie obok takiej książki. Rola kawy w kulturze? Ktoś się kiedyś nad tym zastanawiał? Okazuje się, że na przykład odmowa filiżanki kawy współmałżonkowi mogła być podstawą do rozwodu. W przeszłości można było być narażonym na wizytę człowieka o złowrogo brzmiącej nazwie profesji, węszyciela kawy. Picie czarnego płynu uznawano za oznakę zniewieścienia, a pierwszą wiedeńską kawiarnię otworzył Polak. Kawa okazuje się też mieć związki z historią medycyny, socjologii, prawa, ekonomii i religii.

Czarne, 17.03.2021


(Visited 432 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.