Co w księgarni szeleści – marzec 2022

Zastanawiałem się, czy w obecnej sytuacji będzie właściwe, by pisać o nowościach wydawniczych. Całkiem blisko nas giną ludzie, po obu stronach tego konfliktu, a ja proponuję ciekawe moim zdaniem książki, które warto kupić w tym miesiącu, jakby nic się nie działo. I tak przecież robiłem od lat, jak i wielu innych książkowych blogerów, mimo wojen trwających w różnych częściach globu. Czemu więc teraz miałoby być inaczej, poza tym, że ten konflikt dotyka nas bardziej, bo biorą w nim udział nasi sąsiedzi, znajomi, krewni, przyjaciele, bo może niedługo stać się naszym udziałem? Trzeba żyć dalej, póki się da, nie zapominać o potrzebujących, nie dać się zastraszać, ogłupiać fake newsom. Trzeba czytać, pamiętając także o tym, że księgarnie, będąc same w trudnej sytuacji, przekazują pieniądze na pomoc Ukrainie i uchodźcom.

1. Anna Nordlund, Bengt Wanselius - "Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka"

Pierwsza laureatka literackiej nagrody nobla, szwedzka pisarka, autorka powieści dla dorosłych i niezapomnianych książek dla młodych czytelników. Któż z nas nie emocjonował się Cudowną podróżą? Autorka biografii opisuje najbliższe otoczenie Selmy, relacje z krewnymi i kolejnymi partnerkami. Poznajemy też Selmę jako działaczkę społeczną, zaangażowaną w działania na rzecz praw kobiet, edukacji i odnowę języka szwedzkiego. Tytuł, który może wzbudzać duże kontrowersje, mocno kontrastować z wyobrażeniem pisarki, jakie ma wielu polskich czytelników.

OsnoVa, 08.03.2022

2. Joan Didion - "Błękitne noce"

Jak trudno poradzić sobie ze stratą najbliższej osoby, wie ten, kto już tego zaznał. Niestety wszystkich nas to czeka, choć nie dopuszczamy do siebie tego faktu. I czemu mówi się o zmarłym, jako o biednym, bo już odszedł, nie skorzysta więcej z darów życia? Nie dotkną go także wszelkie nieszczęścia, jakie czyhają na tych, którzy wciąż żyją. To oni ponoszą największą stratę i to im powinno się współczuć. Joan Didion mogła w sztuce tracenia dojść do wprawy. Najpierw mąż, a półtora roku później córka, wciąż jeszcze bardzo młoda mężatka. W Błękitnych nocach Didion rozprawia się z tą drugą stratą.  Wspomina jej ślub i dzieciństwo. Przygląda się sobie samej jako matce. Przywołuje wątpliwości i obawy związane z małżeństwem, rodzicielstwem, adopcją, starzeniem się i chorobą. Czy to odpowiednia lektura na ten straszny, niepewny czas? Zdecydujcie sami. Ja chciałbym się dowiedzieć, czy Joan Didion w końcu spotkała tych, za którymi tak tęskniła.

Relacja, 09.03.2022

3. John Garth - "J.R.R. Tolkien i jego światy. Miejsca z których wyrosło Śródziemie"

Wydawałoby się, że temat Tolkiena, jego twórczości, jest już wyczerpany. Okazuje się jednak, że nie. Wybitny znawca twórczości brytyjskiego pisarza, swoją książkę poświęca inspiracjom twórcy Władcy Pierścieni. Szeroko pojętej inspiracji, bowiem John Garth przygląda się wydarzeniom historycznym i zjawiskom kulturalnym, mającym wpływ na pisarza, a także miejscom, które posłużyły za wzór dla Śródziemia. Książka jest wzbogacona o liczne ilustracje, rysunki Tolkiena i innych artystów, archiwalne i współczesne zdjęcia oraz mapy. Trylogia była już niejednokrotnie ucieczką dla ofiar przemocy aparatu władzy, przypowieścią, którą łatwo było odnieść do sytuacji w krajach bloku wschodniego. Dziś, kiedy zagraża nam kolejne wcielenie Saurona, wyruszamy na wyprawę przez prawdziwe Śródziemie.

Arkady, 09.03.2022

 

 

4. Lamorna Ash - "Skryte, jasne, słone. Rybackie miasteczko w Kornwalii"

Czym jest życie? Jaki jest jego sens? Co stanowi jego esencję i wartość? Jak żyć? Na te, między innymi, pytania stara się odpowiedzieć Lamornie Ash. Młoda pisarka, z pochodzenia Kornwalijka, przeprowadza się do Newlyn, rybackiego miasteczka, by tam poszukać odpowiedzi. Ash nie tylko obserwuje mieszkańców, ale staje się częścią lokalnej struktury. Wypływa w morze z rybakami, patroszy ryby, bierze udział w aukcjach odbywających się po zakończonych połowach, odwiedza puby, poznaje geologa, i dzięki niemu dowiaduje się sporo na temat przeszłości naszej planety, ale też o istocie i miejscu człowieka we wszechświecie.

Czarne, 16.03.2022

5. Sarah Crossan - "Obsesja i inne formy miłości"

Kiedy przez lata jesteś świadkiem ludzkich, rodzinnych i osobistych dramatów innych, zaczynasz obrastać w obojętność i pewność, że Ciebie to nigdy nie spotka. Ana, bohaterka powieści, pewnego dnia odbiera telefon od żony swojego szefa, która pozbawionym emocji tonem oznajmia jej, że mąż zginął w wypadku. Kobieta przeżywa żałobę, do której nie ma prawa jako kochanka zmarłego. Odczuwa też wyrzuty sumienia. To zbliża ją do legalnej wdowy, która jako jedyna okazuje jej zrozumienie.

Znak, 16.03.2022

6. Mariana Enriquez - "Niebezpieczeństwa palenia w łóżku"

Kiedy po raz ostatni czytaliście jakąś argentyńską powieść, reportaż, opowiadanie czy wiersz? A może jeszcze nigdy, tak jak ja? Właśnie nadarza się świetna okazja, by to nadrobić. Nakładem wydawnictwa Echa ukazuje się tom opowiadań argentyńskiej pisarki, którą niektórzy mogą już znać dzięki wydawnictwu Czarna Owca. Uwaga! Niektóre opowiadania w tym tomiku będą się powtarzać. Proza Mariany to mieszanka horroru i realizmu, których mamy teraz niestety w nadmiarze. Fascynujący bohaterowie i śmiałe społeczne diagnozy to zdecydowane atuty opowiadań. Pozycja raczej nie na teraz, ale warto ją zapamiętać i sięgnąć w spokojniejszych czasach. Oby nadeszły jak najszybciej.

Echa, 23.03.2022


(Visited 509 times, 1 visits today)

5 osób skomentowało “Co w księgarni szeleści – marzec 2022

  1. Uwielbiam czytać książki, ale przyznam szczerze, że ostatnio bardziej przerzuciłam się na mangi. Coraz bardziej zaczęła mnie fascynować popkultura Japonii, dlatego też na bieżąco śledzę portal wakai.pl – newsy anime, które można tam znaleźć są bardzo interesujące.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.