Co w księgarni szeleści – październik 2018

Jesień przyszła, przynosząc ze sobą gwałtowne załamanie pogody. Jest zdecydowanie zimniej i szybciej przybywa czasu czytelniczego, czyli coraz wcześniej robi się ciemno. Co można wtedy robić? Najlepiej czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Z takiego założenia wychodzą też wydawcy, którzy przygotowali na październik sporo smakowitych premier. Beletrystyka, reportaż, biografia, fantastyka i literatura podróżnicza. Do wyboru do koloru. Ostrzegam jednak, że to tylko zapowiedzi, które wiele razy okazały się być zwodnicze.

1. Roy Jacobsen - "Niewidzialni "

Literatura skandynawska ma w sobie coś takiego, coś trudnego do określenia, co przyciąga i fascynuje. Tej magii poddali się również pracownicy Wydawnictwa Poznańskiego, które wznawia Serię Dzieł Pisarzy Skandynawskich. Nową odsłonę popularnej serii otwiera właśnie ta powieść, która konkurowała z Olgą Tokarczuk o Międzynarodową Nagrodę Bookera. Rzecz dzieje się na wyspie, której nikt nie może opuścić. Bohaterami powieści są członkowie rodziny Barrøy, a w szczególności Ingrid. Rodzina jest biedna, żyje z uprawy niewielkiej ziemi, mają trochę żywego inwentarza, łowią ryby i korzystają z tego, co fale wyrzucą na brzeg. Pewnego dnia Ingrid stwierdza, że ma tego dosyć. Postanawia opuścić wyspę.

Wydawnictwo Poznańskie, 03.10.

2. Torbjorn Faerovik - "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu"

Jedna z dwóch najsłynniejszych na świecie linii kolejowych i z pewnością najbardziej ekskluzywna. Blisko 3000 kilometrów i kilka wariantów, pozwalających na co najmniej trzy podróże pociągiem. Færøvik, norweski pisarz, historyk, dziennikarz i podróżnik, w swojej książce oferuje tę niesamowitą przygodę za pół darmo. Zabiera nas w dwumiesięczną podróż przez dwanaście krajów i dwadzieścia dwa miasta. Szlak kolejowy rozpoczyna się w Londynie, a kończy w Samarkandzie. Książka obfita w nawiązania do historii, literatury, geograficzne i społeczne mity, które pisarz stara się obalić.

Wydawnictwo Poznańskie, 17.10.

3. Wiesław Myśliwski - "Ucho igielne"

Wyczekiwana od pięciu lat, nowa powieść Wiesława Myśliwskiego, w końcu trafi w ręce spragnionych czytelników. Zapowiedzi wydawnicze wskazują na to, że powieść będzie utrzymana w stylistyce, jaką znamy z dotychczasowych dzieł pisarza. Rozważania nad ludzkim losem, historią, pamięcią i nad czymś, co zawsze będzie aktualne, czyli zetknięciem się, spotkaniem starości i młodości.

Wydawnictwo Znak, 17.10.

4. Janusz Rolicki - "Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej"

Zbiór tekstów jednego z pionierów polskiego reportażu, Janusza Rolickiego, który zasłynął z tak zwanego reportażu wcieleniowego, lub reporterskich przebieranek. Rolicki pisał o PRL-u, o czasach tak zwanej „małej stabilizacji”. Pisał z punktu widzenia różnych ludzi, robotników sezonowych, pracowników pegeeru, bezdomnych pijaków itp. itd. Reportaże te ukazywały się w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych na łamach Polityki i Kultury.

Wydawnictwo Poznańskie, 17.10.

5. Maya Jasanoff - "Jospeh Conrad i narodziny globalnego świata"

Jesień tego roku przyniesie nam wielką niespodziankę. Książkę, której większość z nas raczej się nie spodziewała. Zbiór opowiadań naszego najsławniejszego autora, Josepha Conrada. Jeszcze trochę musimy na nią poczekać. Tymczasem w październiku do księgarń trafi inna książka, której pisarz jest bohaterem. Maya Jasnoff pisze o Conradzie, jego najważniejszych utworach, a także o czasach, w których przyszło mu żyć i tworzyć.

Wydawnictwo Poznańskie, 31.10.

6. Marta i Adam Biernat - "Laponia. Wszystkie imiona śniegu"

Po niezwykłej, urokliwej podróży na Islandię, jaką zaserwowali czytelnikom Marta i Adam Biernat, przyszła kolej na kolejną wycieczkę. Postępując zgodnie z popularnym lapońskim przysłowiem, Jođi lea buoret go oru – lepiej przemieszczać się z miejsca na miejsce, aniżeli tkwić w jednym miejscu, tym razem zabierają nas właśnie do Laponii. Nie ma wątpliwości, że będzie to kolejna, piękna książka podróżnicza.

Wydawnictwo Poznańskie, 31.10.

7. Ewa Beynar - "Mój ojciec, Paweł Jasienica"

Na książkach Pawła Jasienicy historii uczyło się kilka pokoleń. Jak głosi legenda, jego życie, a dokładniej fragment burzliwej biografii, stał się kanwą filmu Różyczka. Córka pisarza, Ewa Beynar, opowiada o swoim ojcu, jego przedwojennych losach, działalności konspiracyjnej w czasie wojny i związkach z AK, a także o życiu w czasach PRL-u, wędrówkach, znajomościach z takimi pisarzami jak Czesław Miłosz. Autorka budowała swoją książkę na podstawie oficjalnych dokumentów oraz prywatnych wspomnień i rodzinnych anegdot.

Wydawnictwo MG, 03.10.

8. Małgorzata Rejmer - "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii"

Powszechnie uważa się, że komunistyczna Rosja i Chiny z czasów rewolucji to najkoszmarniejsze realizacje komunistycznych wizji. Małgorzata Rejmer pokazuje nam, że byliśmy w błędzie. Envera Hoxhy, albański dyktator, który przemienił kraj w jeden wielki bunkier, pełen nieszczęść, zniszczonych życiorysów, którego mury przesiąkły przelaną krwią.

Wydawnictwo Czarne, 17.10.

9. Wiktor Pielewin - "S.N.U.F.F."

Postapokaliptyczna powieść, rozgrywająca się w odległej przyszłości. Mapa geopolityczna świata uległa tak wielkim zmianom, że w niczym nie przypomina już tej, którą znamy dzisiaj. Zmianom nie oparły się także języki. Powstały nowe, a inne wymarły. Bohaterem powieści jest Damilol Karpov, jest operatorem kamery i twórcą treści dla mediów. To one stanowią teraz jedyne źródło kultury i jakiejkolwiek wiedzy. Najlepiej sprzedają się ofiary. Śmierć ma najlepszą oglądalność. Zadaniem Karpova jest dostarczanie jej widzom, a przy tym śledzenie, podglądanie Orków, przedstawicieli specyficznego narodu, zamieszkującego dzisiejszą Syberię.

Wydawnictwo Psychoskosk, 01.10.


(Visited 498 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.