Co w księgarni szeleści – październik 2019

Październik, pierwszy w pełni jesienny miesiąc tego roku. Na ten czas wybrałem dla Was sześć książek. Trochę niepokojącej prozy w tym fantastyka od mistrza Dukaja. Jest też reportaż i poezja w wydaniu Ursuli K. Le Guin. Miłej lektury.

1. Souad Mekhennet - "Powiedzieli, żebym przyszła sama. Za linią dżihadu"

„Oznajmiłam moim kontaktom w ISIS, że zadam takie pytania, jakie zechcę, ale nie zamierzam autoryzować ich wypowiedzi ani nie pokażę im artykułu przed publikacją. Musiałam też otrzymać gwarancję, że nie zostanę porwana. ”
Powiedzieli, żebym przyszła sama to reporterskie spojrzenie na „wojnę z terroryzmem” i jej konsekwencje na Bliskim Wschodzie. W porywającej narracji Souad Mekhennet łączy amerykańską okupację Iraku z powstaniem ISIS, zarysowuje konflikt sunnicko-szyicki, pisze o walkach z Al-Kaidą, traktowaniu muzułmanów w Europie oraz analizuje przyczyny i skutki Arabskiej Wiosny. Spoiwem tych historii jest sama autorka – niemiecka dziennikarka marokańskiego pochodzenia. Jedno z jej pierwszych śledztw dotyczyło dżihadystów, którzy do ataku na WTC i Pentagon przygotowywali się w Hamburgu. Dzięki swojemu pochodzeniu dociera do ludzi, do których zachodni dziennikarze nie mają dostępu. To ona jako pierwsza opisała tortury w tajnych więzieniach CIA i odkryła, że Jihadi John był Brytyjczykiem, który nazywał się Mohammed Emwazi.

Wydawnictwo Poznańskie, 02.10.2019

Opis wydawcy

2. Ian McEwan - "Maszyny takie jak ja"

Rzecz dzieje się w Londynie, w latach osiemdziesiątych minionego wieku w alternatywnej rzeczywistości. Wielka Brytania przegrała wojnę o Falklandy, rząd Margaret Thatcher chwieje się w posadach, a Alan Turing osiąga przełom w pracy nad sztuczną inteligencją. Charlie jest typowym niebieskim ptakiem. Lekkoduch unikający stałej pracy, planujący wspólne życie z Mirandą, która ukrywa przed nim szokujący sekret. Charlie otrzymuje spadek, który przeznacza na zakup Adama, należącego do pierwszej partii androidów. Razem z dziewczyną konfigurują jego osobowość. Między tą trójką rodzi się coś na kształt miłosnego trójkąta, co stawia ich przed wieloma moralnymi dylematami.

Albatros, 02.10.2019

3. Aleksandra Juntunen-Michta - "Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki"

W Finlandii policja ma za zadanie odnaleźć zaginione Słońce. Uroczyście świętuje się Dzień Porażki oraz Dzień Śpiocha. W pracy można chodzić bez butów, komunikować się poprzez cisze, a wszyscy uwielbiają lukrecjowe cukierki. O tym i o wielu innych legendach dotyczących Finów i Finlandii opowiada w swojej książce Aleksandra Jantunen-Michta, autorka bloga Fińskie smaki.

Wydawnictwo Poznańskie, 16.10.2019

4. Clarice Lispector - "Opowiadania wszystkie"

Komplet fascynujących opowiadań legendarnej pisarki, zwanej „wielką czarownicą literatury brazylijskiej”, to wydarzenie na polskim rynku wydawniczym!

Urodzona w 1920 r. na Ukrainie w rodzinie żydowskiej Clarice Lispector dorastała i większość życia spędziła w Brazylii. W chwili śmierci w 1977 r. cieszyła się już międzynarodową sławą jednej z największych autorek latynoamerykańskich. Wysoko ceniona jako powieściopisarka, w powszechnej opinii niedościgłe mistrzostwo osiągnęła w krótkich formach prozatorskich. W swych opowiadaniach Lispector zagląda pod podszewkę codzienności, opisuje ludzi otoczonych rodziną, a jednak samotnych. Bohaterkami jej prozy są najczęściej kobiety – zmysłowe, inteligentne, zafascynowane mężczyznami o dużym potencjale intelektualnym, ale także wyobcowane, na granicy załamania nerwowego, duszące się w mieszczańskich konwenansach, próbujące pogodzić rolę gospodyni domowej z potrzebą zachowania indywidualności. W życiu bohaterek Lispector ważną funkcję pełnią makijaż i ubrania, traktowane jako maska i kostium, rynsztunek kobiecości, ale także ucieczka od siebie, możliwość stania się kimś innym. Autorka w wyjątkowy sposób opisuje również seksualność starszych kobiet. Jej unikatowa pod względem stylu proza jest pełna uczuć i wrażeń – a przez to uniwersalna, skutecznie opiera się upływowi czasu.

W.A.B., 16.10.2019

Opis wydawcy

5. Ursula K. Le Guin - "Dotąd dobrze"

Ursula K. Le Guin była pisarka wszechstronną. W Polsce znana głównie dzięki powieściom fantasy i scifi. Tworzyła jednak w różnych gatunkach literackich, między innymi poezję. Wiersze towarzyszyły jej przez całe życie. Tom Dotąd dobrze autorka zamknęła tuż przed śmiercią w ubiegłym roku. W wierszach tych Le Guin duma nad śmiertelnością człowieka, nad tym co kryje się po drugiej stornie.

Prószyński i Ska, 17.10.2019

6. Jacek Dukaj - "Starość aksolotla"

Wiedźmin nie jest jedyną polską powieścią fantasy, która spotkała się z zainteresowaniem producentów Netflix. Serial Into the Night bazuje właśnie na tej powieści Jacka Dukaja. Książka po raz pierwszy ukazała się jako ebook. Teraz trafia w ręce czytelników jako książka papierowa.

Życie na Ziemi zanika, za sprawą tajemniczego promieniowania, mającego wpływ na płodność. Ci, którzy jeszcze chodzą po tej planecie, przenoszą swoje umysły do maszyn. Czy jednak to samo uda się zrobić z ich duszami? Trąci trochę Ghost in the Shell, ale Dukaja zawsze warto przeczytać.

Wydawnictwo Literackie, 30.10.2019


(Visited 447 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.