Co w księgarni szeleści – październik 2020

Letnia pogoda opuściła nas na dobre. Wszystko na to wskazuje. Wieczory znów coraz dłuższe. Zaczyna się szaleństwo barw w parkach i lasach, a moja kotka znów chętniej przebywa w domu i częściej się przytula. Znaczy się, jesień pełną gębą. Nic tylko czytać. A oto kilka propozycji na październik. Miłej lektury.

1. Leszek K. Talko , Karol Vesely - " Królowie bajek Opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych"

Historia „polskiego Disneya”, czyli legendarnego Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej. To tam narodził się Bolek i Lolek, tam Smok Wawelski zaczął nosić korkowy kapelusz i przyjaźnić się z Baltazarem Gąbką. Za kolorową fasadą popularnych dobranocek, urozmaicających przykrą rzeczywistość PRL-u, ukrywają się prawdziwi pasjonaci i mistrzowie, ale nie tylko. Tajemniczy milionerzy, oferujący finansowe wsparcie dla studia, a potem znikający bez śladu. Tak jak dyrektor całego przedsięwzięcia. Zazdrość, wyścig szczurów, podziały w zespole rysowników, tajemnicze przejścia i niecodzienne metody twórcze, to tylko część legend, którymi obrosło już studio. Ile w tym prawdy, przekonamy się dzięki tej lekturze.

Czarne, 07.10.2020

2. Mike Thomson - "Biblioteka w oblężonym mieście O wojnie w Syrii i odzyskanej nadziei"

W czasach gdy biblioteki coraz częściej nie są już miejscem, w którym można odnaleźć ciszę i spokój, jest jeszcze przynajmniej jedno takie miejsce, gdzie wciąż kultywuje się tradycyjne bibliotekarstwo. I to paradoksalnie w Syrii, od lat pustoszonej przez wojnę, chaos, nienawiść i śmierć. Tam, gdzie niszczy się zabytki, w niedaleko Damaszku, w Darajje, głęboko pod gruzami jest sekretne miejsce. Podziemna biblioteka z regałami wypełnionymi syryjską poezją, tekstami religijnymi, encyklopediami i zachodnimi powieściami. Książki, które tam się znalazły ocalały z wojennych zgliszczy. Przynoszone i katalogowane przez mieszkańców miasta, którzy potrafili jeszcze zorganizować dyskusyjny klub książki.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

3. Halina Poświatowska - "Wiersze wszystkie"

Najpełniejszy zbiór wierszy Haliny Poświatowskiej, jednej z trzech najlepszych, obok Szymborskiej i Pawlikowskiej, polskich poetek. A z pewnością najchętniej czytanej poetki. Co tu dużo pisać. Kto kocha poezję, musi zaopatrzyć się w ten tom.

Wydawnictwo Literackie, 07.10.2020

4. Chigozie Obioma - "Orkiestra bezbronnych"

Ta powieść powinna była znaleźć się w zestawieniu miesiąc temu, ale jakoś mi umknęła. Niewybaczalne przeoczenie. Jednakże oficjalna premiera przypada na 30 września, więc równie dobrze może dołączyć do październikowych nowości. Akcja Orkiestry bezdomnych rozgrywa się na przedmieściach jednego z dużych miast w Nigerii. Narratorem jest Chi, opiekuńczy duch. Opowiada o Chinonso, chłopcu, który powstrzymuje od samobójstwa Ndali, młodą dziewczynę. Rodzi się między nimi silne uczucie, które nie miało prawa zaistnieć. Ona pochodzi z bogatego rodu. On jest biednym rolnikiem. Rodzina dziewczyny nie zgodzi się na taki związek. Chinonso sprzedaje więc wszystko, co posiada, i opuszcza swój dom, by zdobyć wykształcenie na uniwersytecie na Cyprze. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że został podstępnie oszukany przez nigeryjskiego pośrednika. Nie ma uczelni, nie ma obiecanego domu. Nie ma też jak wrócić do ukochanej…

Albatros

5. Katarzyna Mirgos - "Gure. Historie z Kraju Basków"

O kraju Basków zapewne słyszeliście nieraz w wiadomościach. Jakiś zamach, jakaś ETA. Gdzie to jest? Kto tam mieszka? I co to jest ETA? Otóż Baskonia leży na pograniczu Hiszpanii i Francji. Kraj ten została boleśnie doświadczony przez historię, a jeszcze bardziej przez działania organizacji terrorystycznej ETA. Mieszkańcy tego regionu mają swój własny język-esukara, kulturę, zwyczaje i kuchnię. Nie są ani Hiszpanami, ani Francuzami. Autorka książki dzieli się z czytelnikami swoją miłością do Baskonii. Opisy miast, przeplatają dawne mity i religijność. Masowe porwania dzieci obok opowieści o codzienności i historii.

Czarne, 14.10.2020

6. Alfred Bester - "Człowiek do przeróbki"

Powieść uznawana przez Isaaca Asimova za arcydzieło literatury SF. Książka, która dała podwaliny pod cyberpunk, wyróżniona pierwszą nagrodą Hugo. Światem rządzą telepaci. Przedsiębiorca Ben Reich, którego firma przegrywa z kartelem D’Courtneya, planuje dokonać zbrodni, która nie miała miejsca od siedemdziesięciu lat. Zabójstwo. Zabija więc rywala i przekupuje wysokiej rangi telepatę, aby pomógł mu zatrzeć ślady. Lincoln Powell, prefekt wydziału parapsychologicznego policji, rozpoczyna śledztwo. Wie, że Reich jest winny, lecz mimo wybitnych telepatycznych zdolności nie potrafi tego dowieść.

Rebis, 20.10.2020

7. Jasmin B. Frelih - "Na pół"

Akcja powieści Na pół rozgrywa się w futurystycznej zautomatyzowanej czasoprzestrzeni, w której po kryzysie „Wielkiej Kakofonii” Europa stała się konserwatywną twierdzą, Ameryka upadła, a władzę nad światem przejęła Japonia. Na pół to opowieść o słabych, stale poszukujących siebie indywidualistach, którzy nie znajdują niczego, co mogłoby ich uszczęśliwić. Rozpoznają szczeliny w swoich światach i, pragnąc więcej, tęskniąc za byciem silnym, sławnym i pożądanym, starają się je wypełnić.

Wyszukane, 21.10.2020

 


(Visited 593 times, 1 visits today)

Jedna osoba skomentowała “Co w księgarni szeleści – październik 2020

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.