Co w księgarni szeleści – październik 2021

Coraz częściej zastanawiam się nad tym, czy warto, jest tak nieustannie śledzić nowości wydawnicze, zamiast przystopować trochę i skupić się na klasyce, książkach sprzed kilku lat, które także domagają się uwagi czytelnika. Może tak byłoby lepiej, a do dzisiejszych nowości powrócić w niedalekiej przyszłości, gdy przetrwają próbę czasu i zderzenie z opinią czytelników? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, cały czas starając się utrzymać czytelniczą równowagę. Dla tych, którzy mają podobne dylematy, jak i dla tych, którzy nie chcą wracać do tego co było, tylko czytać nowe, przedstawiam październikowe propozycje nowości wydawniczych.

1. Colum McCann - "Apeirogon "

Powieść poruszająca wciąż bardzo aktualny temat, konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Bohaterami książki są dwaj ojcowie, Palestyńczyk i Izraelczyk. Córka Ramiego, Palestyńczyka, ginie w wyniku samobójczego zamachu w centrum Jerozolimy. Dziesięć lat później córka Bassama ginie od kuli podczas szkolnej przerwy. Dwóch zrozpaczonych ojców połączy nie tylko wspólna misja, ale także poczucie straty i przynależności do społeczności, która jest ponad podziałami i narodami, a także szczera, głęboka przyjaźń.

Wydawnictwo Poznańskie, 27.10.2021

2. Natsuko Imamura - "Kobieta w Fioletowej Spódnicy"

Kolejny tom Serii z Żurawiem, zachwycającej swoją szatą graficzną. Tytułowa kobieta w filetowej spódnicy często przesiaduje w parku, zawsze na tej samej ławce. Wydaje jej się, że jest anonimowa, że tylko okoliczne dzieci ją pamiętają, próbując wciągnąć w swoje zabawy. Jest jednak jeszcze ktoś, kobieta w żółtym kardiganie, która ją nieustannie obserwuje i wie o niej wszystko. Obie spotykają się w nowej pracy, gdzie tytułowa bohaterka szybko zdobywa przyjaźń i uznanie współpracowników, a ta druga pozostaje niezauważona i zatraca się w szaleństwie. Jak to się skończy? Czy dojdzie do konfrontacji między tą, którą wszyscy zauważają i tą, która pragnie być zauważona?

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, BoWiem, 05.10.2021

3. Sylwia Frołow - "Nasz biedny Fiedia"

Nieznane oblicze genialnego pisarza. W jego utworach kobiety są postaciami co najwyżej drugoplanowymi. W życiu osobistym było jednak inaczej. Były ważne i otaczał się nimi przez całe życie. Był trudnym człowiekiem, wymagającym od kobiet współczucia i całkowitego poświęcenia, czyniąc z ich życia emocjonalne piekło. Spisana przez Sylwię Frołow historia, to także opowieść o pierwszych rosyjskich emancypantkach, które przyciągała aura nieprzeciętnego człowieka, jaką roztaczał Dostojewski.

Czarne, 06.10.2021

4. Weronika Gogola - "Ufo nad Bratysławą"

Długo wyczekiwana druga książka Weroniki Gogoli. Autorka świetnej Po trochu, świetnej prozy wspomnieniowej, tym razem skupia się na Bratysławie i Słowacji, którą to wybrała jako swoje miejsce do życia. Opowiada o polityce, dziarskiej Pani Prezydent, o wkurzonych rolnikach, którzy założyli partię Mamy dość!, o jeszcze bardziej wkurzonym całym narodzie, który wyszedł na ulice po tym jak zamordowano młodego dziennikarza i jego dziewczynę. To tam powstał musical o Janie Pawle II, i to na Słowacji po śmierci można polecieć w kosmos, a kopanie grobów to dyscyplina na organizowanych co rok zawodach.

Czarne, 13.10.2021

5. Piotr Stankiewicz - "Pamiętam"

Piotr Stankiewicz opowiada o ludziach urodzonych w latach osiemdziesiątych i dorastających wraz z największymi zmianami, jakie zaszły w Polsce na przestrzeni ostatniego półwiecza. Bardzo ciężki i duży bagaż do udźwignięcia wziął na siebie autor. Książka ta może okazać się wielkim niewypałem, ale może także być świetną opowieścią wspominkową. Ryzyko, że się nie uda, że się nie polubimy, jest bardzo duże, ale podejmę je. Ciekawe, czy odnajdę tu siebie, dziecko stanu wojennego.

Grupa Wydawnicza Relacja, 13.10.2021

6. Damian Hadaś - "Alaska. Przystanek na końcu świata"

Świadomie czy też nie, ale tytuł nawiązuje do popularnego, uwielbianego kiedyś serialu Przystanek Alaska. I choćby dla tego warto bliżej przyjrzeć się reportażowi Damiana Hadasia. Jaka jest dziś Alaska, największy i najmniej ludny stan Ameryki? Czy i tam widoczne są zmiany klimatyczne? Czy faktycznie jest tak zimno? I jacy są mieszkańcy Alaski? Zapowiada się wyborna podróż tam, gdzie na kilometr kwadratowy przypada pół mieszkańca, a do stolicy nie dostaniemy się żadną drogą lądową.

Wydawnictwo Poznańskie, 13.10.2021

7. Anna Maziuk - " Instynkt. O wilkach w polskich lasach"

Gdy jeszcze zdarzało mi się odwiedzać ZOO, moim ulubionym miejscem był wybieg dla wilków. Uwielbiałem je obserwować i mogłem to robić godzinami. Może to wynika z umiłowania wszelkich psowatych, ale wilk to zwierz, którego podziwiam, szanuję i trochę też się boję. Skąd ten lęk? Zapewne wynika z kulturowego przedstawienia wilka, jako dzikiego, złego i niebezpiecznego mieszkańca lasów, oraz wieloletniej nagonki na te piękne zwierzęta, która doprowadziła niemal do całkowitego wyginięcia wilków w Polsce. Autorka tego reportażu przedstawia wilka jako zwierzę tworzące stałe i silne więzi, bardzo rodzinnego i opiekuńczego, oczywiście dzikiego, ale wcale nie złego. Jest to także portret ludzi zafascynowanych wilkami, hodowców, naukowców, leśników i myśliwych, także tych, którzy polują z aparatem fotograficznym.

Czarne, 13.10.2021


(Visited 348 times, 1 visits today)

2 osoby skomentowały “Co w księgarni szeleści – październik 2021

  1. Trudno oprzeć się nowościom. Próbuję radzić sobie z ich zalewem wybierając książki do czytania według następującego klucza: jedna nowość i (nawiązująca do niej, połączona tematem, gatunkiem, nazwiskiem pisarza) jedna (lub więcej) książek starszych. Na przykład chciałabym przeczytać biografię Dostojewskiego oraz jedną z jego powieści, albo nową i wydaną wcześniej powieść Columa McCanna (w domu mam „Niech zawiruje świat”). A na „Kobietę w fioletowej spódnicy” też pewnie się skuszę, bo z serią „Z żurawiem” (tę jej orientalną częścią) jestem prawie nie bieżąco.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.