Co w księgarni szeleści – sierpień 2019

Sierpień przynosi nam kilka naprawdę wybornych tytułów. Trochę historii, trochę komiksu i kawałek dobrej prozy. W tym miesiącu ukaże się między innymi wznowienie jednej z najlepszych książek, jaką czytałem, a może nawet jednej z najlepszych w XX wieku?

1. Marente de Moor - "Holenderska dziewczyna"

Końcówka lat trzydziestych minionego wieku. Niemcy. Wojna jeszcze się nie zaczęła, ale jest coraz bliżej. Młoda holenderka, Janna, zostaje wysłana przez ojca do jej znajomego arystokraty, Egona von  Böttichera, który ma ją trenować w szermierce. Mężczyznę dręczą koszmary minionej wojny, w których swój udział ma także ojciec dziewczyny. Tajemnica, miłość, ale też opowieść o czasach pełnych przemian, napięć związanych z niedawnym konfliktem i tym, który nadchodzi.

Grupa Wydawnicza Relacja, 08.08.2019

2. Roger Moorhouse - "Polska 1939"

Silna i bitna armia, młodego, odradzającego się państwa. Potężni przyjaciele i sojusznicy na arenie międzynarodowej. Przychodzi jednak wrzesień 1939 roku i okazuje się, że nasza armia jest słaba, a sojusznicy nie zrobili nic. Kampania wrześniowa jest z góry przegrana. Chociaż nie, w jakiś sposób ją wygraliśmy. Pokazaliśmy waleczność i honor (choć też nie wszyscy). To nowe spojrzenie na to, co wydarzyło się we wrześniu osiemdziesiąt lat temu, a także na tych, którzy jako pierwsi walczyli z Hitlerem. Co by było, gdybyśmy nie byli jedyni, którzy od razu postawili się Hitlerowi?

Znak, 14.08.2019

3. Karen Blixen - "Pożegnanie z Afryką"

Tej książki, po trosze powieści, biografii i reportażu, nie trzeba przedstawiać. Jedna z ciekawszych i piękniejszych książek, jakie miałem okazję czytać w życiu. Właśnie powraca dzięki Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich od Wydawnictwa Poznańskiego. Piękne wydanie, ale to już norma dla odświeżonej serii.

Wydawnictwo Poznańskie, 14.08.2019

4. Enki Bilal - "Trylogia Nikopola"

Pełne wydanie jednego głośnego komiksu, autorstwa jednego z najlepszych współczesnych komiksiarzy. Futurystyczna wizja Europy po wojnach atomowych. W rozgrywkę między dyktatorem państwa-miasta Paryża a bogami z kosmosu wplątuje się zwykły człowiek, który doprowadza do prawdziwej rewolucji społecznej.

Egmont, 21.08.2019

5. Bill Gaston - "Bogowie pokazują klaty"

Intrygujący tytuł, a także opis fabuły poszczególnych opowiadań. Czyż ośmioletnia wychowanka szkółki niedzielnej drżąca na myśl, że Jezus żyje i może kryć się w najzwyklejszych przedmiotach, nie zachęca do lektury? Mroczność i dziwaczny humor, a także poszukiwanie odpowiedzi na fundamentalne pytania.

Marginesy, 21.08.2019


(Visited 440 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.