Co w księgarni szeleści – sierpień 2020

Sierpień się rozpędza, a tu nowości wydawniczych brak. Już naprawiam ten błąd, publikując swój, jak zawsze subiektywny, wybór. Zagalopowałem się trochę i chciałem już nawet polecać coś z wrześniowych premier, ale poczekam z tym na właściwy moment.

1. Michael Chabon - "Telegraph Avenue"

Rzecz dzieje się w Oakland w Kalifornii. Dwóch przyjaciół, Afroamerykanin Archy oraz Żyd Nate, prowadzą sklep z płytami. Idzie im świetnie, do czasu, gdy w okolicy ma powstać duży konkurencyjny sklep. Ich żony również pracują razem, jako położne w tym samym szpitalu. W wyniku awantury o podłożu rasistowskim kobiety  stają przed perspektywą utraty pracy. Gdy wszystko zaczyna się walić, na scenę wkraczają kolejni bohaterowie. Pojawia się dawno niewidziany biologiczny ojciec Archy’ego, były aktor usiłujący wyrwać się ze szponów nałogu, nastoletni Titus, który okazuje się nieślubnym dzieckiem Archy’ego i wzbudza gorące uczucia w synu Nate’a, oraz młody czarnoskóry kandydat do senatu… Barack Obama. Jakby tego było mało, umiera pewien jazzowy muzyk, będący dla Archy’ego prawie jak ojciec.

W.A.B., 13.08.2020

2. Romain Gary - "Latawce"

Dotąd niepublikowana w Polsce powieść znakomitego pisarza. W małym miasteczku w Normandii Ludo wiedzie swój niezwykły, dziecięcy żywot. Opiekuje się nim ekscentryczny stryj Ambroży, listonosz, pacyfista i konstruktor latawców. Pewnego dnia chłopiec poznaje mieszkającą niedaleko Lilę, polską arystokratkę. Zakochuje się w niej bez reszty, lecz ona go ignoruje. Gdy wreszcie jego starania osiągają skutek, wybucha wojna i dziewczyna znika. Ludo opuszcza rodzinne strony, by ją odnaleźć. Pozycja obowiązkowa dla miłośników prozy tego pana.

Prószyński Media, 18.08.2020

 

3. Wojciech Górecki , Bartosz Józefiak - " Łódź Miasto po przejściach"

Kolejny tom z jednej z lepszych serii wydawniczych na naszym rynku. Charakterystyczna szata graficzna i znak firmowy wydawnictwa, dają 95% pewności, że będzie to świetna lektura. Ostatnie trzydzieści lat życia miasta Łodzi. Nazywanego ponoć polskim Manchasterem, w którym wszystko dzieje się bardziej niż gdzie indziej. Miasta, w którym ŁKS i RTS wciąż piszą po murach, rewitalizacja pochłania miliony, a secesyjne kamienice chylą się ku upadkowi, o czym można było przeczytać, między innymi w Tygodniku Powszechnym. Jest to miasto, które ma największy w kraju dworzec, jest mekką artystów i kinomanów. Poznamy wiele oblicz miasta, tego przeszłego, z przełomu lat 80-ych i 90-ych oraz przełomu ustrojów, a także współczesną jego wersję.

Czarne, 05.08.2020

4. David Treuer - " Witajcie w rezerwacie Indianin w podróży przez ziemie amerykańskich plemion"

To już się staje trochę nudne, że jak Czarne, to zaraz hicior. Niedługo zapytani o dobrą książkę, będziemy odpowiadać zobacz na stronie Czarnego”. Taki sobie żarcik. A poważnie, to następna świetna seria, także pod względem graficznym. W nowym tomie serii amerykańskiej powraca temat Indian. Historia Indian pełna jest dramatycznych wydarzeń i bohaterów o poetyckich imionach, a także naszych wyobrażeń i mitów na ten temat. Życie dzisiejszych Indian we współczesnych rezerwatach jest w żaden sposób nie przystaje do romantycznych wyobrażeń rodem z Karola Maya. Autor, ceniony powieściopisarz, jest członkiem plemienia Odżibuejów i dorastał w jednym z nich. Jako młody chłopak wyjechał na uniwersytet, stąd jego szerszy ogląd sytuacji obecnej, jak i przeszłej. Witajcie w rezerwacie to książka, która przeprowadzi nas przez meandry historii, wyjaśni znaczenie kolejnych traktatów, wytłumaczy skomplikowane rozwiązania prawne obowiązujące w rezerwatach, poda główne przyczyny napięć między Indianami a nie-Indianami. Autor pokazuje też rezerwatową rzeczywistość dzisiaj, a wszystko to z humorem i dystansem.

Czarne, 12.08.2020

5. Arto Paasilinna - "Rok zająca"

Bohaterem powieści jest Kaarlo Vatanen, dziennikarz jednej z poczytniejszych helsińskich gazet. Czuje się zmęczony dotychczasowym życiem i narasta w nim frustracja. Pewnego dnia, a jak wiadomo, nadchodzą one w życiu większości ludzi i nic ich nie zapowiada, w drodze powrotnej z delegacji ratuje potrąconego zająca. Przygarnia chore zwierzę. Od tej chwili wszystko się zmienia. Mężczyzna rzuca pracę, żonę, miejskie życie i rusza z futrzakiem w pełną przygód podróż po dzikich ostępach północnej Finlandii. Sypia teraz pod gołym niebem, kompie się w rzece, pracuje jako drwal albo budowlaniec czy strażak. Miesza się w dyplomatyczne skandale, a także poznaje całą gamę ekscentryków, dziwaków oraz przeciętniaków.

Książkowe Klimaty, 26.08.2020

6. Kasper Bajon - "Fuerte"

Ten rok, a wiele wskazuje na to, że nie tylko ten, bardzo namieszał w naszych życiorysach i planach. Dla tego też z niecierpliwością oczekuję na kolejną literacką podróż, tym razem na moje ukochane Wyspy Kanaryjskie. Nie będzie to jednak typowo turystyczne zwiedzanie Fuerteventury, bo to o nią chodzi, a z punktu widzenia przybysza z zewnątrz, który osiadł tam na stałe. Historia i teraźniejszość, bliskość natury, jej piękno, ale też trudności, jakich przysparza mieszkańcom.Czarne, 19.08.2020

7. Walter Tevis - "Gambit królowej"

Przeglądając sierpniowe nowości, zatrzymałem się przy tej konkretnej przez okładkę i tytuł. Uwielbiam grę w szachy, a bohaterka książki, Beth Harmon, również je uwielbia. Nauczyła się w nie grać w sierocińcu, dokąd trafiła w wieku 8 lat. Nauczycielem był woźny, typowy gbur, a salą szkoleniową piwnica. Tam też, w domu dziecka, dziewczyna uzależnia się od środków odurzających, które podawano dzieciom, by mieć święty spokój. Beth dorasta, trafia do rodziny zastępczej i pnie się po szczeblach kariery zawodowego gracza w szachy, jednocześnie poszukując ciepła, bliskości, przyjaźni i walcząc z chęcią samozniszczenia.Czarne, 26.08.2020


(Visited 519 times, 1 visits today)

2 osoby skomentowały “Co w księgarni szeleści – sierpień 2020

  1. Reportaże Czarnego są rewelacyjne, ten o Łodzi również 🙂 moją uwagę zwróciła także ostatnia pozycja – z tego co wiem niedługo pojawi się serial Netflixa na podstawie tej książki. Wypada sięgnąć przed premierą 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.