Co w księgarni szeleści – styczeń 2018

Karnawał, karnawałem. Między balami i prywatkami nie zapominajmy też o tym, by sięgnąć po książkę. Tradycyjnie już wybrałem dla Was najciekawsze premiery i wznowienia, jakie w styczniu zawitają do księgarń. Szykujcie portfele, albo pytajcie w swoich bibliotekach, bo będzie warto.

1. Stanisław Grzesiuk - "Pięć lat kacetu "

Książka, która status kultowej zyskała chwilę po tym, jak trafiła do księgarń w 1958 roku. Błyskawicznie została wykupiona, a w bibliotekach czekało się na nią w kolejce, tak jak dziś na Grejów i innych wampirów. Było to jednak wydanie mocno okrojone przez cenzurę. Wznowienie wspomnień Grzesiuka będzie pierwszym, pełnym wydaniem. W ślad za tym dziełem, wydawca zaprezentuje czytelnikom także inne książki tego pisarza. Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen. Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało.

 

Prószyński Media

2. Philip Lewis - "Ziemia przeklęta"

Tuż przed narodzinami Henry’ego Astera jego ojciec, człowiek o wyrafinowanych ambicjach literackich, powraca wraz z młodą żoną do rodzinnego miasteczka  w Appalachach. Osiedla się wraz z rodziną w ogromnym, złowieszczym domu ze szkła i żelaza, przycupniętym wysoko na zboczu góry. Tam przychodzi na świat i dorasta Henry. Sielankę chłopca przerywa tragedia, która wpędza ojca w depresję i ponownie wypędza z domu. Chłopak również go opuszcza i przez lata unika. W końcu jednak i do niego dociera że nie ucieknie przed swoimi korzeniami. „Ziemia przeklęta” jest debiutem powieściowym niemłodego już autora. Może okazać się że to tylko pic na wodę, fotomontaż, ale może być też naprawdę dobrą literaturą. Warto zwrócić na nią uwagę.

Prószyński Media

3. David Vann - "Legenda o samobójstwie"

Kiedy ojciec proponuje Royowi spędzenie kilku miesięcy na odludnej wyspie Sukkwan, tylko we dwóch, chłopak waha się, zanim postanowi opuścić dom i znaną sobie codzienność. Nic nie potoczy się tak, jak sądzili. Życie zaskakuje i ciągle przypomina, że nie wszystko można przewidzieć, zaplanować i ułożyć po swojemu. Ważne jest, by przetrwać, odnaleźć radość tam, gdzie tylko się da, i wybaczyć innym ich słabości.
Skomplikowane relacje rodzinne, trudne wybory, miłość i namiętności, to wszystko znajdziemy w oszczędnej prozie Davida Vanna, która targa emocjami czytelnika i której nie da się zapomnieć.

Wydawnictwo Pauza

4. Eka Kurniawan - "Człowiek tygrys "

Za tę właśnie powieść indonezyjski pisarz był nominowany do Nagrody Bookera, a także zwyciężył w plebiscycie na książkę roku „Financial Times”. Wszystko zaczyna się od morderstwa, które wstrząsa życiem małego miasteczka, położonego na indonezyjskim wybrzeżu. Oto Margio, młody mężczyzna o raczej nieposzlakowanej opinii, zabija znacznie starszego lokalnego artystę. Robi to w wyjątkowo niespotykany sposób – zaciskając zęby na szyi ofiary. Nic nie jest jednak takie, jak mogłoby się wydawać. Margio nosi w sobie bowiem pewną tajemnicę…

Wydawnictwo Literackie

5. Edgar Hilsenrath - "Fuck Americka "

„I have a dream. American dream!” Cała prawda o Ameryce oczami żydowskiego imigranta Nowy Jork, lata pięćdziesiąte XX wieku. Jakob Bronsky, niemiecki Żyd, pracuje nad autobiograficzną powieścią dotyczącą jego życia w getcie. Każdą wolną chwilę spędza w niewielkiej kafejce wraz z grupą imigrantów, przelewając słowa na kolejne strony maszynopisu. Wyzwania dnia codziennego ogranicza do kilku czynności: zdobyć ciepły posiłek, odłożyć parę groszy na bilet autobusowy i dach nad głową. Jakob pragnie również znaleźć sobie jakąś kobietę, ale kończy się na fantazjowaniu na temat sekretarki swojego przyszłego wydawcy…
„Fuck America” to satyra na amerykańskie społeczeństwo i mity, na których zbudowana jest tamtejsza kultura, a właściwie popkultura. Przesycona ironicznym poczuciem humoru, słodko-gorzka opowieść o losie emigranta, zawiedzionych nadziejach oraz próbie odnalezienia się wśród obcych.

Wydawnictwo Literackie

6. David Szalay - "Czym jest człowiek "

Kolejny tytuł, który miał szansę na Bookera. Dziewięciu różnych mężczyzn. Każdy z nich w podróży, każdy na innym etapie życiowej wędrówki. Każdy w obliczu tych samych, istotnych pytań: czym jest życie? Jak czerpać z niego to, co najlepsze, a w końcu: jak być mężczyzną we współczesnym świecie?
Wpisując się we współczesny nurt opowiadań, reprezentowany przez takich autorów jak Wells Tower czy Colin Barrett, „Czym jest człowiek” stanowi znakomitą propozycję nie tylko dla literackich koneserów.

Wydawnictwo W.A.B.


(Visited 221 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.