Co w księgarni szeleści – styczeń 2019

Nowy rok nie przyniósł większej zmiany na rynku wydawniczym. W styczniu czeka nad bardzo dużo premier, ale w większości mało atrakcyjnych, albo takich, które można, ale nie trzeba przeczytać. Jest trochę literatury pięknej, reportażu, literatury podróżniczej i fantastyki. Mam nadzieję, że macie jeszcze zeszłoroczne zapasy, i nikt nie będzie cierpiał czytelniczego głodu.

1. Paolo Sorrentino - "Nieistotne wizerunki"

Czy da się połączyć literaturę i fotografię w jedno dzieło? Dokonać tego spróbował włoski pisarza, tworząc Nieistotne wizerunki. Czy mu się udało? Przekonamy się wkrótce. Autor wziął na warsztat portrety Jacopo Benassiego. Wyobraził sobie, kim mogą być uwiecznieni na nich ludzie, ich historie i swoje wizje spisał.

Wydawnictwo Rebis, 15.01.2019

 

2. P.Z. Reizin - "Właściwy wybór"

Były już zakochane androidy i kochające z wzajemnością programy komputerowe, a nawet sztuczni ludzie, rodzący dzieci. Kolejna opowieść o inteligentnym oprogramowaniu, które poczuło miętę do… w zasadzie nie wiadomo do kogo, swojej pani, właścicielki, klientki? Tym razem obiektem westchnień została Jen. A program, czy też maszyna ma nawet imię. Nazywa się Aiden i chce, by Jen była szczęśliwa. Żeby to osiągnąć, Aiden postanawia znaleźć jej nowego partnera. Może to będzie kicha, a może przyjemna lektura, przerwa między cięższymi tytułami.

Prószyński i S-ka, 15.01.2019

3. Rachel Heng - "Klub samobójców "

Wyobraźcie sobie świat, w którym wieczne życie stało się faktem. Co prawda nie dla wszystkich. Trzeba spełnić określone, bardzo rygorystyczne wymagania, by otrzymać nieśmiertelność. Bohaterką powieści jest Lea. Ma 100 lat, jest piękną, młodą, zdrową i pod każdym względem idealną dziewczyną. Pewnego dnia spotyka swojego ojca, którego nie widziała od 88 lat. Wtedy też Lea, po raz pierwszy od bardzo dawna, styka się ze śmiercią, i trafia na ślad tajemniczej organizacji terrorystycznej, Klub Samobójców.

Wydawnictwo Kobiece, 16.01.2019

4. Kent Haruf - "Nasze dusze nocą"

Podobno na szczęście i miłość nigdy nie jest za późno. Mogą się przytrafić w każdym wieku. Addie i Louis mają po siedemdziesiąt lat i są. On jest wdowcem z dorosłą córką, ona wdową z synem i wnukiem. Są samotni. Doskwiera im to zwłaszcza nocami. Pewnego dnia postanawiają spędzać je razem. Po prostu ze sobą być. Wieść o tej dziwnej relacji szybko obiega okolicę. Jak zareagują na nią ich bliscy?

Wydawnictwo Literackie, 30.01.2019

5. Kapka Kassabova - "Granica. Na krawędzi Europy"

Myślą o Europie, często wyobrażamy sobie ją jako, stary, zasiedziały, dobrze znany kontynent, który nie jest nas w stanie już niczym zaskoczyć. Są jednak takie miejsca w Europie, gdzie wciąż jest dziko, niemal dziewiczo, gdzie wprost można dotknąć historii. To pogranicze Bułgarii, Turcji i Grecji. Krawędź Europy, która była i jest sceną dla ważnych historycznych wydarzeń. Autorka książki rozmawia z mieszkańcami tego zakątka Europy, przemytnikami, poszukiwaczami skarbów, strażnikami leśnymi, uchodźcami.

Wydawnictwo Czarne, 23.01.2019


(Visited 655 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.